Matematik çalışmaya nereden başlanmalı?

orpat

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, lise düzeyindeyim, yalnız ilk ve orta öğretimde matematik derslerini hiç sevmezdim. Çarpım tablosunu bile bilmiyorum. İngilizce kelimeleri kolay ezberliyorum, buna dayanarak bunu da kolay ezberlerim diye düşünüyorum. Matematiğe çarpım tablosu ezberleyerek başladım şu anda, bu işin temeli için ne yapmam gerekir, nereden başlamalıyım mesela matematikdeki kümenin elemanıdır, elemanı değildir gibi bazı sembolleri anlayamadığım noktalar oluyor, nereden başlamalıyım?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman Antrenmanlarla Matematik Seti alacaksın. Sıfırdan başlarmış gibi yavaş yavaş belli bir noktaya kadar gelirsin en azından tüm kalıpları görmüş olursun.

Bende sayı saymak haricinde matematiğin temeli yok maalesef. Özel öğretmen tutmayı planlıyorum ama sorunumu tam anlamıyla çözebileceğini düşünmüyorum...

Antrenmanlarla Matematik serisi 4 kitaptan oluşuyor. İlk kitapta basit çarpım tablosu işlemleriyle ve toplama-çıkarma problemleriyle başlıyor ve temel konuları öğretiyor size. Tam sırasını bilmiyorum ama aritmetikle alakalı temelinizi en iyi şekilde o kitabı kullanarak atarsınız. Aritmetiğin dışında basit cebirsel işlemlere de giriliyor. Ayrıca denklem çözmedir, köklü ve üslü sayılardır bunları da gösteriyor. 2. kitaptaysa sayılar konusundan başlayıp YGS konuları sırasıyla anlatıyor. 3 ve 4. kitaplardaysa LYS konularını anlatıyor. Antrenmanlarla Matematik sizin gibi matematiği öğrenmeye 0'dan başlayan veya temelde eksiği olanlar, işlem hataları yapanlar için yazılmış kitap olduğundan size uygun piyasada başka türlü bir kitap olduğunu sanmıyorum. Tabi alıştırmaları sürekli bir şekilde yapın ve kendi kafanızdan da soruları çözmeyi deneyin arada sırada.

Bu arada özel öğretmen tutmanın işe yarayacağını ben de pek düşünmüyorum ve eğitim-öğretimle alakalı "çoğu" şeyin insanın kendi başına halletmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü bir başkalarının tecrübeleri ve yönlendirmeleri insana bir düzeye kadar yardımcı olabiliyor gerisi insanın kendi özgüveni ve çalışma disiplinine kalmış. Bence seviyenizi biraz yükseltip eğer daha da geliştirmek isterseniz kendinizi üst düzey kitaplar alıp onları çalışmanız ve belki belli bir aşamadan sonra özel öğretmen tutmanız size daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Antrenmanlarla Matematik serisi 4 kitaptan oluşuyor. İlk kitapta basit çarpım tablosu işlemleriyle ve toplama-çıkarma problemleriyle başlıyor ve temel konuları öğretiyor size. Tam sırasını bilmiyorum ama aritmetikle alakalı temelinizi en iyi şekilde o kitabı kullanarak atarsınız. Aritmetiğin dışında basit cebirsel işlemlere de giriliyor. Ayrıca denklem çözmedir, köklü ve üslü sayılardır bunları da gösteriyor. 2. kitaptaysa sayılar konusundan başlayıp YGS konuları sırasıyla anlatıyor. 3 ve 4. kitaplardaysa LYS konularını anlatıyor. Antrenmanlarla Matematik sizin gibi matematiği öğrenmeye 0'dan başlayan veya temelde eksiği olanlar, işlem hataları yapanlar için yazılmış kitap olduğundan size uygun piyasada başka türlü bir kitap olduğunu sanmıyorum. Tabi alıştırmaları sürekli bir şekilde yapın ve kendi kafanızdan da soruları çözmeyi deneyin arada sırada.

Bu arada özel öğretmen tutmanın işe yarayacağını ben de pek düşünmüyorum ve eğitim-öğretimle alakalı "çoğu" şeyin insanın kendi başına halletmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü bir başkalarının tecrübeleri ve yönlendirmeleri insana bir düzeye kadar yardımcı olabiliyor gerisi insanın kendi özgüveni ve çalışma disiplinine kalmış. Bence seviyenizi biraz yükseltip eğer daha da geliştirmek isterseniz kendinizi üst düzey kitaplar alıp onları çalışmanız ve belki belli bir aşamadan sonra özel öğretmen tutmanız size daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
İlk baştan kitabın kalın olduğu için bana uygun olduğunu düşünmedim ama serinin ilk eseri şimdiye kadar ki eksiklerimi halledebilir.
Teşekkürler.(y)

Hocam bu kitaplar anlattığı konuyu tam olarak açıklıyor mu? Yani basit formüllerle anlatıp geçmiyordur umarım.

İlk kitap toplama-çıkarma gibi en basit aritmetik konusundan başladığı için tahmin edersiniz ki basit formüller hatta formül bile verilmiyor. Zaten hangi konuda formül vereceksiniz ki? İşin temelini anlatıyor. Sonraki 3 kitapta da lise müfredatını anlattığı için en az diğer kitaplar kadar ayrıntıya giriyor. Ancak piyasada hiçbir zaman formülün nereden geldiğini ispat eden ve öğrenciye de bunu anlatan kitap yok. Çünkü öyle bir istek yok. Çünkü lisede hiçbir zaman matematiğin en önemli noktası olan ispat ciddiye alınmadı (70'lere kadar sanırım öyleydi) ve öğrenciye de yaptırılmıyor. Matematik demek ispat demektir ancak bunu hiçbir lise kitaplarında bulamazsınız. Olimpiyat kitapları hariç tabi.

İlk baştan kitabın kalın olduğu için bana uygun olduğunu düşünmedim ama serinin ilk eseri şimdiye kadar ki eksiklerimi halledebilir.
Teşekkürler.(y)
Bu yıl fen lisesine başlayacağım. Bu yaz Antrenmanlarla Matematik serisini bitirdim bitireceğim bir kitap kaldı. Serisi 4 kitap. Olimpiyat kariyerim olduğu için çözebiliyorum. Ama bence siz de başlayın. TEOG yüzünden paslanmıştım. Bu kitaplar baya iyi :) Tavsiye ediyorum.

Bu yıl fen lisesine başlayacağım. Bu yaz antrenmanlarla Matematik serisini bitirdim bitireceğim bir kitap kaldı. Serisi 4 kitap. Olimpiyat kariyerim olduğu için çözebiliyorum. Ama bence siz de başlayın. Teog yüzünden paslanmıştım. Bu kitaplar bayağı iyi :) tavsiye ediyorum.

Teog mu kaldı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı