Matematik formülü buldum

Yaptığınız işlemler zaten denkleme varıyor :) Çünkü sayının kendine bölümü her zaman bir, kendinden çıkarttığınızda sonucu her zaman sıfırdır.

(n+1)² = (n.n) + (n+n) + (n/n) + (n-n)
21² = 20.20 (çarpım) + 20+20 (toplam) + 1 (bölüm) + 0 (fark)
21² = 20² + 2.20 + 1
Açıklama kısmına tekrar bakmanızı rica ediyorum. Gereksiz gelebilir diye belirttim. Teşekkür ederim 🙂
12 sayfa nedir arkadaşlar hiç mi matematik öğrenmediniz okulda yahu. Bu ülkenin eğitim seviyesi gerçekten çok kötü ve komik geliyor bana artık. Gerçekten bilim yapmak istiyorsanız matematik altyapınızın iyi olması gerekiyor yapmayın bunu. Şimdi bu yoruma bir çok olumsuz yanıt gelecek ama kısaca açıklayayım. @444065 hocam kesinlikle sizi gücendirmek için değil bu yazdıklarım siz bir şeyler bulmuşsunuz. Tarih boyunca bilim böyle gelişti. Bulduğunuz şey verimsiz veya hatalı olsa dahi zaten bu konuma gelmemiz yalanlar ve yanlışlar sayesinde oldu. Örnek olarak din ve Isaac Newton'u hatta Einstein'ı verebiliriz. Bu adamların teorileri yalan aslında yalandan çıkma ama yalanlar sayesinde doğruya yaklaşıyoruz. Bu noktaya değindiğime göre artık formülü ele alalım.

20*20 = 400, bu noktada zaten formülünün bir anlamı kalmıyor çünkü yine bir sayının karesini bulmuş oluyorsun bir manası kalmıyor ki. Yani bu sefer 20*20 bulmak içinde bu formülü kullanman gerekiyor bu mantıkla.
20-20 = 0
20+20 = 40
20/20=1
Toplamı 441.
Yani 21'in karesi.
22'nin karesi için
21+21 = 42+1
441+43 = 484.
Şimdi neden bu formülün böyle sonuçlar çıkardığına gelelim. 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ve 10. Bundan sonraki sayılar aslında yukarıdaki sayıların sonuçlarının katı ve son basamağı benzeyen rakamların son rakamı da sonraki looptaki sayılarla karesi alındığında sonuç her zaman aynı çıkacak. Örnek olarak;
1*1=1 6*6=36 9*9=81
541*541=292681 96*96=9216 39*39=1521
Son basamakları aynı olanların sonuçlardaki son basamağında ki rakamlar gördüğünüz gibi değişmiyor.
Şimdi gelelim arkadaşın formülüne bunu ilk önce matematiksel olarak izah edeyim;
X=(X-1*X-1) + 2(X-1) +1
Bu aynı Kosinüs Teoriminin formülüne benziyor +1'i cosx varsaydığınızda sizde benzerliği fark edeceksiniz.
Şimdi buna göre burada looptan kurtaran sayı ve bir sonraki sayının karesi olmasını sağlayan şey ise +1 sabiti. Bunu her halükarda kullanmamız gerekir. Bu bir sabit.
Şimdi sonraki kısımları size en kolay anlayacağınız şekilde anlatmak için örnek üzerinden gideceğim. Sayımız 27 olsun. 27'nin karesini bulmak için 26'dan başlıyalım. Bu esnada amacım size formülü göstermek olduğundan arkadaşın formülü üzerinden gideyim.
26*26= 676 eder. Bu noktada arkadaş basit yoldan bulmak için ondan bir önceki sayıdan başlamış. Buraya kadar her şey iyi.
Bu noktadan sonra 27'nin karesine ulaşmak için çarptığımız sayının iki katını eklememiz gerekiyor çünkü 26 kere 26 sayısını çarpıyoruz. 26+1=27 olduğundan her çarptığımız sayı kadar 1 eklememiz gerekiyor.
26+26= 26*2= 52
Şimdi 26'nın karesini 676 olarak bulmuştuk. 676'ya 52 ekliyoruz. Bunun sebebi 27'nin karesine ulaşmak için aradaki farkı kapatmamızın gerekmesi.
676+52= 728
Şimdi bu şekilde 728 kök içinden tam sayı olarak çıkmaz. Burada o sabit devreye giriyor çünkü 27 ve 26 arasında +1 değer var. Farkettiyseniz her sayı kendinden bir önceki sayıdan bir büyüktür örnek olarak 2+1=3. Bir looptan çıkmak istiyorsanız ve yeni bir tam sayı elde etmek istiyorsanız +1 eklemeniz gerekli. Yoktan bir şey var edilemez çünkü.
728+1=729
Bu arkadaşımızın formülünün temel açıklamasıdır ve nerede hata yaptığının göstergesidir. Arkadaşlar bakın ben daha lisedeyim. Eğer benden büyükler veya yaşıtlarım veyahut ben küçük olan arkadaşlar bu konuyu halledemediyse çok büyük problem var demektir. Matematik bir dildir. Başka bir olgu veya varlık manteritesi değildir. Bu konular en kolay noktalar ve eğer bunlar yerine oturamazsa sayısal üniversite okuyacaklar için çok büyük bir problemdir. Bakın ben sizden zeki değilim kimse kimseden zeki değildir. Fark olsa da evrim ve doğal seçilimin verdiği teknik özelliklerle zaten bir düşüklük fark ettiğinde bu durumdan kurtulmaya çalışır. Abicim yapmayın gözünüzü seveyim o sevmediğimiz koyunlardan ne farkınız kalıyor bir şeyler yapmazsanız. Yahu ben korkumdan ders çalışmaya başladım şaka yapmıyorum yahu. Üniversite sınavı için ecel teri dökmeye başladım. Ben girişimci bir insanım fakat bu ülkenin eğitim ve öğrenim seviyesi gerçekten leş. Bunu gördüğüm anda yani yaklaşık 1 haftadır çalışıyorum yurtdışına kaçmak için. Bu ülkede girişim yapsam nitelikli elaman bulamayacağımdan korkuyorum bu nedir arkadaş. Kendinizi geliştirmezseniz doğal seçilim kuralı yok olursunuz. Bunu unutmayın.
Haklısınız, kötüsü benim.

Benden de size bir taktik;
Sonu 5"beş" ile biten sayıların karesini almak için ilk rakamın üzerine 1 ekleyip çarpın. Sonu 5 ile biten bir sayının son iki rakamı 25 olmalıdır. Bulduğunuz sonucun sonuna 25 ekleyin bu kadar.

Ör;
25.25

2 rakamının üzerine 1 ekleyin, 3. Daha sonra 2 ile 3'ü çarpalım, 6.
6 rakamının yaına da 25 sayısını ekleyelim.
Sonuç 625'tir.

Siz ne kadar yardımcı olur bilmem ama vermek istedim.

Hocam Türkiye'ye hoş geldiniz.
Ne diyebilirim ki? Haklısınız.
Benden de size bir taktik;
Sonu 5"beş" ile biten sayıların karesini almak için ilk rakamın üzerine 1 ekleyip çarpın. Sonu 5 ile biten bir sayının son iki rakamı 25 olmalıdır. Bulduğunuz sonucun sonuna 25 ekleyin bu kadar.

Ör;
25.25

2 rakamının üzerine 1 ekleyin, 3. Daha sonra 2 ile 3'ü çarpalım, 6.
6 rakamının yaına da 25 sayısını ekleyelim.
Sonuç 625'tir.

Siz ne kadar yardımcı olur bilmem ama vermek istedim.
Güzelmiş teşekkür ederim 🙂.
Tebrik ederim kardeşim. 2 metrelik yere 2 kilometre yolla gittiğin için...
🤣 Gereksiz gelebilir diye yazdım. Sadece sayılar arasındaki bağlantıyı buldum.

Çıkarma işlemi gereksiz her türlü 0 çıkacak, aynı şekilde bölme işlemi de gereksiz her türlü 1 çıkacak. Yani yaptığın işlemleri şu şekilde ifade edebiliriz;
x'2+2x+1=(x+1)'2
Not 1 : ('2) olan kısımlar karesi anlamında.
Not 2 : x'2 de şuradan geliyor. x*x= x'2.
Tüm sayılar için geçerli olmaz 1 koyunca işlem patlıyor. Bu yazdığım ifade matematikte var.

Çıkarma işlemi gereksiz her türlü 0 çıkacak, aynı şekilde bölme işlemi de gereksiz her türlü 1 çıkacak. Yani yaptığın işlemleri şu şekilde ifade edebiliriz;
x'2+2x+1=(x+1)'2
('2 olan kısımlar karesi anlamında)
Tüm sayılar için geçerli olmaz 1 koyunca işlem patlıyor. Bu yazdığım ifade matematikte var.
Nasıl yani?
Bir sayının 4 işlem yapıp, sonraki sayının karesini bulunuyor. Benim yaptığım denklem ya da çarpanlara ayırma değil. Aynı rakamı 4 işlem yapmak. Örneğin 2 rakamı 3'ün karesine eşitliyor diyorum.

Geri
Yukarı