Matematik formülü buldum

Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki; ben buraya popüler olmak ya da ilgi çekmek için gelmedim. Herkesin düşüncesinin farklı olduğunu ve artı olarak değerli olduğunu belirtmek isterim. Gösteriş yapmıyorum kesinlikle. Şimdi yazacağım şeylerde düşüncelerinizi merak ediyorum.

2018 yılında canım sıkılmıştı. Koyun say dedim kendi kendime. Bir süre saydım 🤣 Sonra aklıma bir şey geldi. Dedim ki aynı sayılarla dört işlem yapayım dedim.

Örneğin 2 rakamı:
2+2 = 4
2-2 = 0
2*2 = 4
2/2 = 1

Sonra bulduğum sayıları toplayacağız.
4+0+4+1 = 9

Yani üçün karesini elde etmiş oluyoruz.
Bir sonraki rakamın karesini bulmuş oluyoruz.
Bu bütün sayılarda geçerli.

Tekrar bir örnek vermek gerekirse:
10+10 = 20.
10-10 = 0
10*10 = 100.
10/10=1
20+0+100+1 = 121.
Yani 11'in karesi...

Belki çoğunuza gereksiz gelmiştir. Hatta şunu söyleyecek olanlar da vardır "ne gerek var" diye.

Nasıl buldunuz? Sizce bu nasıl oluyor?
Hatta matematik öğretmenine bile sordum. Böyle bir şey yok dedi.
Düşünceleriniz benim için çok önemli. İyi forumlar.
11 = 10 + 1
11^2 = 121
(10 + 1)^2 = 10^2 + 2*10*1 + 1^2 = 121
(a+b)^2 formülünü kullanıyorsunuz. Yapılan tek şey işlemleri uzatmak.
Onlarca sayfa mesajı okumadım, aynısı yazıldı ise affola.

Bu tür matematik işlemlerinde artık formül bulma imkanı trilyarda birdir, ana problemler şu anda türev/integral/diferansiyel tarafında. Matematik okumak istiyorsanız bunlara yönelmenizi öneririm.

Aslında bende buldum 15 yaşındayım mesela bir sayımız olsun (kolay olsun diye 200 olsun)
200/2=100 eder(bunun kolay yolu;)
200×5 = 1000 eder sonda gizli bir virgul var o virgulu 1 basamak sola kaydirirsak sayinin 2'ye bölünmüş hali çıkıyor oran orantı yaparsak sayıların 4'e bolmenin kolay yolunu da bulabiliriz(Yani sayıyı 2.5 ile çarpıp bir basamak sola kaldırırsak sayının 4'e bölünmüş hali cikiyor) ne yapacagimi bilmiyorum yardım edin
Zaten bir basamak sola kaydırmak dediğin şey ona bölmeye eşit. 2.5 ile çarpıp 10'a böldüğünde 2.5/10 yani 1/4. Gayet bilindik bir kısa yol.

Aslında bende buldum 15 yaşındayım mesela bir sayımız olsun (kolay olsun diye 200 olsun)
200/2=100 eder(bunun kolay yolu;)
200×5 = 1000 eder sonda gizli bir virgul var o virgulu 1 basamak sola kaydirirsak sayinin 2'ye bölünmüş hali çıkıyor oran orantı yaparsak sayıların 4'e bolmenin kolay yolunu da bulabiliriz(Yani sayıyı 2.5 ile çarpıp bir basamak sola kaldırırsak sayının 4'e bölünmüş hali cikiyor) ne yapacagimi bilmiyorum pls yardım edin
Bu bir formül değil, senin bu dediğini ben ortaokulun başından beridir pratik olayım diye yapıyorum. Senin bu dediğin formülse, ben bir Pisagor'um.

Öncelikle merhabalar, sayısal anlamda bulduğunuz şey aslında bir tam kare özdeşlik açılımıdır.

Örn:
a bir tamsayı olsun
a.a=a^2
a-a=0
a+a=2a
a/a=1 olmak üzere

Toplamları a^2+2a+1=(a+1)^2 şeklinde açıklanabilir.
İyi çalışmalar dilerim.

Ben de küçükken bir çarpma taktiği bulmuştum. Hâlâ kullanıyorum.

Arasında 2 fark olan sayıları çarparken ortasındaki sayının karesini alıp 1 çıkarırsak aynı sonuç oluyor. Sayıların karesini ezberlersen oluyor.

5 * 7 = 35
6^2 - 1 = 35

13 * 15 = 195
14^2 - 1 = 195.

x sayısı için (x • x+2) = x² + 2x

x küçük sayı olduğundan 1 fazlasının karesinini 1 eksiğini alalım.

(x+1)² - 1 = x² + 2x + 1 - 1.

Yine aynı sonuç. Ama küçükken bulduğunuzdan tebrik ederim.

Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki; ben buraya popüler olmak ya da ilgi çekmek için gelmedim. Herkesin düşüncesinin farklı olduğunu ve artı olarak değerli olduğunu belirtmek isterim. Gösteriş yapmıyorum kesinlikle. Şimdi yazacağım şeylerde düşüncelerinizi merak ediyorum.

2018 yılında canım sıkılmıştı. Koyun say dedim kendi kendime. Bir süre saydım 🤣 Sonra aklıma bir şey geldi. Dedim ki aynı sayılarla dört işlem yapayım dedim.

Örneğin 2 rakamı:
2+2 = 4
2-2 = 0
2*2 = 4
2/2 = 1

Sonra bulduğum sayıları toplayacağız.
4+0+4+1 = 9

Yani üçün karesini elde etmiş oluyoruz.
Bir sonraki rakamın karesini bulmuş oluyoruz.
Bu bütün sayılarda geçerli.

Tekrar bir örnek vermek gerekirse:
10+10 = 20.
10-10 = 0
10*10 = 100.
10/10=1
20+0+100+1 = 121.
Yani 11'in karesi...

Belki çoğunuza gereksiz gelmiştir. Hatta şunu söyleyecek olanlar da vardır "ne gerek var" diye.

Nasıl buldunuz? Sizce bu nasıl oluyor?
Hatta matematik öğretmenine bile sordum. Böyle bir şey yok dedi.
Düşünceleriniz benim için çok önemli. İyi forumlar.
Matematik hocanıza söylediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı