Matematik formülü buldum

Yazımı anladınız mı bilmiyorum ama x ile işlem yapmak bana işkence geliyor, özellikle akıldan işlem yapacaksam. Yazıyı tekrar okuyun ve iyice anladığınızdan emin olun.
Açıklamak istediğim şey bu... Çok teşekkür ederim 🙂.
@mstrikeout bu formül dediğim şey ilkokula gidenlerin işine çok yarar bence. Çok basit bir şekilde yapılabiliyor.

İnsanların, bulduğunuz şey zaten bilinen bir bağıntı değilmişçesine yazdıkları olumlu yorumlara muhteşem ifadesi bırakırken gereksiz diyenlere kahkaha ifadesi atmanız konuda dediklerinize tezat olmuş. Ki verilen bağıntı gerçekten bilinen ve ezberlenmesi gereksiz bir şey.

Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki; ben buraya popüler olmak ya da ilgi çekmek için gelmedim. Herkesin düşüncesinin farklı olduğunu ve artı olarak değerli olduğunu belirtmek isterim. Gösteriş yapmıyorum kesinlikle. Şimdi yazacağım şeylerde düşüncelerinizi merak ediyorum.

İnsanların, bulduğunuz şey zaten bilinen bir bağıntı değilmişçesine yazdıkları olumlu yorumlara muhteşem ifadesi bırakırken gereksiz diyenlere kahkaha ifadesi atmanız konuda dediklerinize tezat olmuş.
Haklısınız, kötü olan benim. Egolu olan da. Bundan anlıyorum gereksiz insanım. Formülü değil beni eleştirmeleri güldürdü. Teşekkürler...

Haklısınız, kötü olan benim. Egolu olan da. Bundan anlıyorum gereksiz insanım. Formülü değil beni eleştirmeleri güldürdü. Teşekkürler...
Bu mesajlarda şahsi hiçbir şey yok. "Gereksiz bir şey bulmuşsun" diyenlere kahkahayı yapıştırıp, peşinde olduğun idealin mantıksızlığını ve davranışlarının yanlışlığını dile getirenlere kendini acındırmışsın. Konuya dair genel gözlemim bu.

1617550001210.png

1617550014235.png

Düşünmüş olman güzel ama formül hiçbir işe yaramıyor açıkçası. Sadece bir matematik probleminde karşına çıkabilir bu, onda da bu formülü ezberlemene gerek yok yani.
Diğer matematik formüllerinin çoğu da işe yaramıyor. Hepsinin yaradığı alanlar var fakat çoğunu kullanmıyoruz. Bu formül de onlardan birisi olabilir. Olamazsa da, gene de düşünmesi dahi güzel.

Bu mesajlarda şahsi hiçbir şey yok. "Gereksiz bir şey bulmuşsun" diyenlere kahkahayı yapıştırıp, peşinde olduğun idealin mantıksızlığını ve davranışlarının yanlışlığını dile getirenlere kendini acındırmışsın. Konuya dair genel gözlemim bu.

Eki Görüntüle 957465

Eki Görüntüle 957466
Teşekkür ederim.
@acv ancak kendi hâlime gülerim. Formül dediğin şey gereksiz. Bu arada tekrardan teşekkür ederim hatalarımı gösterdiniz.

Tek basamaklı sayılar için kullanışlı olabilir fakat çift basamak ve üzeri için tamamen gereksiz. Mesela 18'in karesini bulmak için 17*17 işlemini ve üstüne eklemeler yapmak gerekiyor ki 17'nin karesini alana kadar 18'in karesi alınabilir direkt sonuca ulaşmak için.

Tek basamaklı sayılar için kullanışlı olabilir fakat çift basamak ve üzeri için tamamen gereksiz. Mesela 18'in karesini bulmak için 17*17 işlemini ve üstüne eklemeler yapmak gerekiyor ki 17'nin karesini alana kadar 18'in karesi alınabilir direkt sonuca ulaşmak için.
İki basamaklı olarak:
20*20=400
20-20=0
20+20=40
20/20=1
21'in karesi 441 gibi

Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki; ben buraya popüler olmak ya da ilgi çekmek için gelmedim. Herkesin düşüncesinin farklı olduğunu ve artı olarak değerli olduğunu belirtmek isterim. Gösteriş yapmıyorum kesinlikle. Şimdi yazacağım şeylerde düşüncelerinizi merak ediyorum.

2018 yılında canım sıkılmıştı. Koyun say dedim kendi kendime. Bir süre saydım 🤣 sonra aklıma bir şey geldi. Dedim ki aynı sayılarla dört işlem yapayım dedim.

Örneğin 2 rakamı:
2+2 = 4
2-2 = 0
2*2 = 4
2/2 = 1

Sonra bulduğum sayıları toplayacağız.
4+0+4+1 = 9

Yani üçün karesini elde etmiş oluyoruz.
Bir sonraki rakamın karesini bulmuş oluyoruz.
Bu bütün sayılarda geçerli.

Tekrar bir örnek vermek gerekirse:
10+10 = 20.
10-10 = 0
10*10 = 100.
10/10=1
20+0+100+1 = 121.
Yani 11'in karesi...

Belki çoğunuza gereksiz gelmiştir. Hatta şunu söyleyecek olanlar da vardır "ne gerek var" diye.

Nasıl buldunuz? Sizce bu nasıl oluyor?
Hatta matematik öğretmenine bile sordum. Böyle bir şey yok dedi.
Düşünceleriniz benim için çok önemli. İyi forumlar.

Muhakkak vardır böyle bir şey ama her yiğidin aklına gelmez bu. Gerçekten helal olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı