Matematik formülü buldum

Bugün 12:00 devamı gelecek. Çok teşekkür ederim, lakin herkes gereksiz buldu. Örneğin 61 sayısının karesini rahat bir şekilde bulursunuz.
60*60 = 3600.
60-60 = 0
60+60 = 120.
60/60=1
3721, 61'in karesi.

Hocam bulduğunuz şey güzel ama gereksiz bulmamızın nedenini kendimce açıklayayım. Sınavda mesela senin örneğinden gidecek olursak hoca 61'in karesini sordu. Şimdi şöyle düşün. Direkt kısa yolla yani bir işlemle 61.61 mi yaparsın yoksa uzun uzun bunu mu yaparsın;
60.60 = 3600.
60-60 = 0
60+60 = 120.
60/60=1
Ben cevabı vereyim 61.61 yaparsın. Çünkü öbür türlü sınavda süreler zaten bazen yetmiyor bir de işlem sayısını arttırınca daha çok zamanımız gider.

Öncelikle, şunu belirtmek isterim ki; ben buraya popüler olmak ya da ilgi çekmek için gelmedim. Herkesin düşüncesinin farklı olduğunu ve artı olarak değerli olduğunu belirtmek isterim. Gösteriş yapmıyorum kesinlikle. Şimdi yazacağım şeylerde düşüncelerinizi merak ediyorum.

2018 yılında canım sıkılmıştı. Koyun say dedim kendi kendime. Bir süre saydım 🤣 sonra aklıma bir şey geldi. Dedim ki aynı sayılarla dört işlem yapayım dedim.

Örneğin 2 rakamı:
2+2 = 4
2-2 = 0
2*2 = 4
2/2 = 1

Sonra bulduğum sayıları toplayacağız.
4+0+4+1 = 9

Yani üçün karesini elde etmiş oluyoruz.
Bir sonraki rakamın karesini bulmuş oluyoruz.
Bu bütün sayılarda geçerli.

Tekrar bir örnek vermek gerekirse:
10+10 = 20.
10-10 = 0
10*10 = 100.
10/10=1
20+0+100+1 = 121.
Yani 11'in karesi...

Belki çoğunuza gereksiz gelmiştir. Hatta şunu söyleyecek olanlar da vardır "ne gerek var" diye.

Nasıl buldunuz? Sizce bu nasıl oluyor?
Hatta matematik öğretmenine bile sordum. Böyle bir şey yok dedi.
Düşünceleriniz benim için çok önemli. İyi forumlar.

Gerçekten şaşırtıcı ve güzel bir formül. Gördüğünüz gibi güzel de ilgi görmüş. Keşke direk attığınız gün görseydim ama karşıma çıkmadı. Bunun gibi gönderilerin devamını atmanız dileği ile iyi forumlar.

Güzel bir formül ama biraz işlevsiz sanki, yaptığına değmiyor. Ayrıca matematik öğretmenin böyle bir şey yok diyorsa ya hocan bilmiyordur ya da daha önce keşfedilmemiş bir metottur. Yine de helal olsun, böyle bir formül bulmak çok güzel bir şey.

Hocam bulduğunuz şey güzel ama gereksiz bulmamızın nedenini kendimce açıklayayım. Sınavda mesela senin örneğinden gidecek olursak hoca 61'in karesini sordu. Şimdi şöyle düşün. Direkt kısa yolla yani bir işlemle 61.61 mi yaparsın yoksa uzun uzun bunu mu yaparsın;
60.60 = 3600.
60-60 = 0
60+60 = 120.
60/60=1
Ben cevabı vereyim 61.61 yaparsın. Çünkü öbür türlü sınavda süreler zaten bazen yetmiyor bir de işlem sayısını arttırınca daha çok zamanımız gider.
61.61 işlemini nasıl hemen yapacak?
Ayrıca ben kendimce büyük sayılarla yapılan bir işlemi tekrar yaparım. (Yaptığım işlem doğru mu bakmak diye)
Arkadaşın formulü bize gayet kısa bir yol gösteriyor.
Ben şahsen bunu kullanacağım.

Geri
Yukarı