Çözüldü Matematik harflerle sadeleştirme sorusu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enes_sari

Hectopat
Daha fazla  
3X-3 = 2
2X -4 X-2

Diye düşünürsek içler dışlar çarpımı yapıldığında.
3x•x -3X -3X +6 = bu kısımda sadeleştirme yapıldığında X - 2 olur değil mi?

Arkadaşlar soruyu genişletme yapılarak yapıldığını biliyorum ama yine de olur mu diye merak ediyorum.

Bu arada eğer olabilirse cevap nasıl bulunabilir bu yöntemde sonucda 3X kare 2 var.(3•x•x)

Çözüm
7x²+8=7x-5'i nasıl çözeceğini mi soruyorsun şimdi?

Eğer öyleyse içler dışlar falan yok. Tüm sayıları bir tarafa topla. 7x sol tarafa -7x olarak geçer, -5 ise +5 olarak geçer. Elimizde 7x²-7x+13=0 şeklinde bir denklem olur. Bu tarz 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri çözmek için 2 yöntem var. 1.si çarpanlarına ayırmak 2.si ise formülü kullanıp zor yoldan yapmak. Bu denklem çarpanlarına ayrılmaz bu yüzden formülü kullanacağız.

x² olduğu için x iki farklı değer alabilir. Bu yüzden iki tane formülümüz var. x=[(-b)+√(b²-4ac)]/2a ve x=[(-b)-√(b²-4ac)]/2a şeklinde. Buradaki "a" sayısı x²'nin önündeki sayı, "b" sayısı x'in önündeki, "c" ise en sondaki sabit sayı yani bu örnek için 13.

Bu formüllerde sayıları yerine yazarsan eline [7+√(-315)]/14 ve [7-√(-315)]/14 sonuçları çıkar. Karekökün içindeki sayı negatif olamayacağından ötürü bu sorunun çözümü yoktur

Senin yaşında böyle soru sormazlar, soracakları tüm sorular çarpanlarına ayrılabilir cinsten olur.

Konunun ismi 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemler olarak geçer. YouTube'dan konu anlatımlarına bakabilirsin ama benim tavsiyem her şeyi zamanında öğrenmen olur. Okulda matematik dersinde işlerler, sabret biraz
İlk kısmını anlamadım. 3x-3=2 demişsin, burada genişletme veya içler dışlar vs. hiçbir şeye gerek yok ki? -3'ü karşıya +3 olarak at, 3x=5 olur. 3 çarpım durumunda, onu bölü olarak atarsan da x=5/3 olur

Alttakini 2x-4=x-2 olarak düşünürsek yine aynı şekilde x'leri bir tarafa sayıları diğer tarafa toplarsak x=2 olarak çıkar.

Aslında merak ettiğim şey şu soruyu bosverelim.
Mesela
7x•x(bunu yazili olarak ifade nasıl edicegimi bilmiyorum 7x üssü 2 heralde küçük 2 yazamadigim için böyle yaziyorum)

Yani: 7x•x +8 =7x -5
olarak düşünürsek yapabilmenim bir yolu var mıdır çünkü 7x üssü 2 var.

Birde
1 --------------2
--------- = -----------
2x +2 ------- 1
2x iki ile sadeleşır demi yani

1 = x +1 olabilirim dimi? 2 = 2x + 2 sonucuda aynı imiş zaten.
Umarım anlatabilmistirim Boş bir mesele büyük ihtimal ama kafamda boşluk kalmasın istiyorum konuyu tam karmam için.

7x²+8=7x-5'i nasıl çözeceğini mi soruyorsun şimdi?

Eğer öyleyse içler dışlar falan yok. Tüm sayıları bir tarafa topla. 7x sol tarafa -7x olarak geçer, -5 ise +5 olarak geçer. Elimizde 7x²-7x+13=0 şeklinde bir denklem olur. Bu tarz 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri çözmek için 2 yöntem var. 1.si çarpanlarına ayırmak 2.si ise formülü kullanıp zor yoldan yapmak. Bu denklem çarpanlarına ayrılmaz bu yüzden formülü kullanacağız.

x² olduğu için x iki farklı değer alabilir. Bu yüzden iki tane formülümüz var. x=[(-b)+√(b²-4ac)]/2a ve x=[(-b)-√(b²-4ac)]/2a şeklinde. Buradaki "a" sayısı x²'nin önündeki sayı, "b" sayısı x'in önündeki, "c" ise en sondaki sabit sayı yani bu örnek için 13.

Bu formüllerde sayıları yerine yazarsan eline [7+√(-315)]/14 ve [7-√(-315)]/14 sonuçları çıkar. Karekökün içindeki sayı negatif olamayacağından ötürü bu sorunun çözümü yoktur

Senin yaşında böyle soru sormazlar, soracakları tüm sorular çarpanlarına ayrılabilir cinsten olur.

Konunun ismi 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemler olarak geçer. YouTube'dan konu anlatımlarına bakabilirsin ama benim tavsiyem her şeyi zamanında öğrenmen olur. Okulda matematik dersinde işlerler, sabret biraz

Çözüm

Yok şimdi aradigim cevabı buldum konu hakkında hiçbir şey anlamadım ama aradığım şeyi buldum çok teşekkür ederim cevabın ve zamanını ayırdığın için Aslında dersim falanda yok matamatiği zevkine öğreniyorum.Başladim 0 dan geliştiriyorum kendimi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…