TYT Matematik Sorusu Nasıl Yapılır?

Hocam 56'tan büyük 18'den küçük yaş grupları diyor, neden onları çıkarıyoruz. Bizden istediği o yaş grubu zaten.

Eki Görüntüle 1465992
Soldaki benim dediğim, sağdaki de cevap anahtarı. İkisi aynı şeyi söylüyor.
Hocam reel sayılardan 18 ve 56'yı çıkarırsak 18 ve 56 olmayan, iki noktası boş bir sayı doğrusu elde ederiz.

18,36 açık aralığını mı kasıt ediyorsun?

Reel sayılardan 56'dan büyük sayıları ve 18'den küçük sayıları çıkarmamız gerek, bunu yapmak mümkün olmadığından bunun tersi/tümleyeni'ni almamız lazım ardından işlemleri yapıp tekrar tümleyeni alacağız.

Bu arada varsayıyorum ki solda yaptığın işlem doğru, Reel sayılardan değil Tam Sayılardan çıkarman gerekmez miydi? Sonuçta √¯290 diye bir yaş yok.

|x-37|≤19 eşitsizliğini tam sayılardan çıkarsak cevap çıkmaz mı?
Senin demek istediğin buna yakın bir şey.

Hocam reel sayılardan 18 ve 56'yı çıkarırsak 18 ve 56 olmayan, iki noktası boş bir sayı doğrusu elde ederiz.

18,36 açık aralığını mı kasıt ediyorsun?
Evet hocam açık aralıktan bahsediyorum. Parantez işaretleri () açık aralık, köşeli parantezler [] kapalı aralık, süslü parantezler {} ise noktaları temsil eder.

Bu arada varsayıyorum ki solda yaptığın işlem doğru, Reel sayılardan değil Tam Sayılardan çıkarman gerekmez miydi? Sonuçta √¯290 diye bir yaş yok.
Hayır var hocam. Ben 21 martta doğdum mesela, insanlara 18 yaşındayım diyorum ama matematiksel olarak doğduğum andan itibaren tam 18 yıl mı geçti? Hayır. Bu aralıktaki her yaşa sahip olabilirim.

Evet hocam açık aralıktan bahsediyorum. Parantez işaretleri () açık aralık, köşeli parantezler [] kapalı aralık, süslü parantezler {} ise noktaları temsil eder.
Bilgisayar oramındayız diye dikkat edemedim.

İlk önce x<18 ve x>56 değerlerini karşılaması gerekiyor, bu yol ile eşitsizlik kuramayız, kurmaya kalksak 18>x>56 olacak ve 18>56 olduğundan anlamsız olacak.

Bu yüzden kriterleri karşılamayan adayların aralığını bulacağız, sonra tümleyeneni alacağız

56≥x≥18 olacak, eşitsizliğin her bir tarafından 37 çıkarıldığında eşitsizlik bozulmayacağından 19≥x-37≥-19 ifadesine dönüşür,

bu ifade 19≥ |x-37| ifadesinin açılmış halidir,

tümleyeni ise cevap olan 19<|x-37|
Burada senin dediğin şeyin işleme dökülmüş hali var.

Hayır var hocam. Ben 21 martta doğdum mesela, insanlara 18 yaşındayım diyorum ama matematiksel olarak doğduğum andan itibaren tam 18 yıl mı geçti? Hayır. Bu aralıktaki her yaşa sahip olabilirim.
İrrasyonel sayılar başa bela.

Ben π yaşındayım!

Hocam bu tip eşitsizliklerin direkt formülleri var.

|x-8| > 2 ise, x-8>2 veya x-8<-2 şeklinde.
|x-8| < 2 ise, -2<x-8<2 şeklinde.
Evet! Konuda 3 kez bundan bahsettik, x'in iki farklı aralığı olunca bunu uygulayamıyorum,

17<x1<35 ve 73<x2<91

gelde işin içinden çık. (x'in yanındaki sayılar indeks)

Evet! Konuda 3 kez bundan bahsettik, x'in iki farklı aralığı olunca bunu uygulayamıyorum,

17<x1<35 ve 73<x2<91

gelde işin içinden çık. (x'in yanındaki sayılar indeks)
Tamam dediğin soruyu yapmışsın zaten işin içinden çıkmışsın. Artık benzer soru görsen o formülü yapıştırıp çözmen lazım.

Sana istediği sayıların maks ve min gideceği mesafeyi söylemiş onun ortasını alıp onu mutlak değer içine yazmışsın.

Geri
Yukarı