Çözüldü Matematik harflerle sadeleştirme sorusu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enes_sari

Hectopat
Daha fazla  
3X-3 = 2
2X -4 X-2

Diye düşünürsek içler dışlar çarpımı yapıldığında.
3x•x -3X -3X +6 = bu kısımda sadeleştirme yapıldığında X - 2 olur değil mi?

Arkadaşlar soruyu genişletme yapılarak yapıldığını biliyorum ama yine de olur mu diye merak ediyorum.

Bu arada eğer olabilirse cevap nasıl bulunabilir bu yöntemde sonucda 3X kare 2 var.(3•x•x)

Çözüm
7x²+8=7x-5'i nasıl çözeceğini mi soruyorsun şimdi?

Eğer öyleyse içler dışlar falan yok. Tüm sayıları bir tarafa topla. 7x sol tarafa -7x olarak geçer, -5 ise +5 olarak geçer. Elimizde 7x²-7x+13=0 şeklinde bir denklem olur. Bu tarz 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri çözmek için 2 yöntem var. 1.si çarpanlarına ayırmak 2.si ise formülü kullanıp zor yoldan yapmak. Bu denklem çarpanlarına ayrılmaz bu yüzden formülü kullanacağız.

x² olduğu için x iki farklı değer alabilir. Bu yüzden iki tane formülümüz var. x=[(-b)+√(b²-4ac)]/2a ve x=[(-b)-√(b²-4ac)]/2a şeklinde. Buradaki "a" sayısı x²'nin önündeki sayı, "b" sayısı x'in önündeki, "c" ise en sondaki sabit sayı yani bu örnek için 13.

Bu formüllerde sayıları yerine yazarsan eline [7+√(-315)]/14 ve [7-√(-315)]/14 sonuçları çıkar. Karekökün içindeki sayı negatif olamayacağından ötürü bu sorunun çözümü yoktur🙂

Senin yaşında böyle soru sormazlar, soracakları tüm sorular çarpanlarına ayrılabilir cinsten olur.

Konunun ismi 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemler olarak geçer. YouTube'dan konu anlatımlarına bakabilirsin ama benim tavsiyem her şeyi zamanında öğrenmen olur. Okulda matematik dersinde işlerler, sabret biraz🙂
İlk kısmını anlamadım. 3x-3=2 demişsin, burada genişletme veya içler dışlar vs. hiçbir şeye gerek yok ki? -3'ü karşıya +3 olarak at, 3x=5 olur. 3 çarpım durumunda, onu bölü olarak atarsan da x=5/3 olur🙂

Alttakini 2x-4=x-2 olarak düşünürsek yine aynı şekilde x'leri bir tarafa sayıları diğer tarafa toplarsak x=2 olarak çıkar.

Aslında merak ettiğim şey şu soruyu bosverelim.
Mesela
7x•x(bunu yazili olarak ifade nasıl edicegimi bilmiyorum 7x üssü 2 heralde küçük 2 yazamadigim için böyle yaziyorum)

Yani: 7x•x +8 =7x -5
olarak düşünürsek yapabilmenim bir yolu var mıdır çünkü 7x üssü 2 var.

Birde
1 --------------2
--------- = -----------
2x +2 ------- 1
2x iki ile sadeleşır demi yani

1 = x +1 olabilirim dimi? 2 = 2x + 2 sonucuda aynı imiş zaten.
Umarım anlatabilmistirim:) Boş bir mesele büyük ihtimal ama kafamda boşluk kalmasın istiyorum konuyu tam karmam için.

7x²+8=7x-5'i nasıl çözeceğini mi soruyorsun şimdi?

Eğer öyleyse içler dışlar falan yok. Tüm sayıları bir tarafa topla. 7x sol tarafa -7x olarak geçer, -5 ise +5 olarak geçer. Elimizde 7x²-7x+13=0 şeklinde bir denklem olur. Bu tarz 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri çözmek için 2 yöntem var. 1.si çarpanlarına ayırmak 2.si ise formülü kullanıp zor yoldan yapmak. Bu denklem çarpanlarına ayrılmaz bu yüzden formülü kullanacağız.

x² olduğu için x iki farklı değer alabilir. Bu yüzden iki tane formülümüz var. x=[(-b)+√(b²-4ac)]/2a ve x=[(-b)-√(b²-4ac)]/2a şeklinde. Buradaki "a" sayısı x²'nin önündeki sayı, "b" sayısı x'in önündeki, "c" ise en sondaki sabit sayı yani bu örnek için 13.

Bu formüllerde sayıları yerine yazarsan eline [7+√(-315)]/14 ve [7-√(-315)]/14 sonuçları çıkar. Karekökün içindeki sayı negatif olamayacağından ötürü bu sorunun çözümü yoktur🙂

Senin yaşında böyle soru sormazlar, soracakları tüm sorular çarpanlarına ayrılabilir cinsten olur.

Konunun ismi 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemler olarak geçer. YouTube'dan konu anlatımlarına bakabilirsin ama benim tavsiyem her şeyi zamanında öğrenmen olur. Okulda matematik dersinde işlerler, sabret biraz🙂

Çözüm
7x²+8 = 7X-5'i nasıl çözeceğini mi soruyorsun şimdi?

Eğer öyleyse içler dışlar falan yok. Tüm sayıları bir tarafa topla. 7X sol tarafa -7X olarak geçer, -5 ise +5 olarak geçer. Elimizde 7x²-7X+13 = 0 şeklinde bir denklem olur. Bu tarz 2.dereceden 1 bilinmeyenli denklemleri çözmek için 2 yöntem var. 1.si çarpanlarına ayırmak 2.si ise formülü kullanıp zor yoldan yapmak. Bu denklem çarpanlarına ayrılmaz bu yüzden formülü kullanacağız.

X² olduğu için X iki farklı değer alabilir. Bu yüzden iki tane formülümüz var. X=[(-b)+√(b²-4ac)]/2a ve X=[(-b)-√(b²-4ac)]/2a şeklinde. Buradaki "a" sayısı x²'nin önündeki sayı, "b" sayısı X'in önündeki, "C" ise en sondaki sabit sayı yani bu örnek için 13.

Yok şimdi aradigim cevabı buldum:D konu hakkında hiçbir şey anlamadım ama aradığım şeyi buldum çok teşekkür ederim cevabın ve zamanını ayırdığın için:D Aslında dersim falanda yok matamatiği zevkine öğreniyorum.Başladim 0 dan geliştiriyorum kendimi.

Geri
Yukarı