Matematik kötüyken sayısal seçmek istemek

Merhaba öncelikle senin için motivsyon tarzı bir şeyler söyleyeyim :D ben geçen sene LGS'ye girdim ve ortaokulda derslerin gerekirse 0 olsun bu lisede 100 olmayacağı anlamına kesinlikle gelmiyor. Matematiğin kötü olabilir lisede 10.sınıfta sayısal seçersen (yazılım mühendisliği için eşit ağırlıkta olmaz) sayısal dersleri görmeye başlarsın ve haftalık matematik ders sayın artacaktır bu da illaki puanlarını attırır yani tamamen senin neyi seçtiğine ve biraz da gayretine bağlı bir durum bende yazılım mühendisliğni istiyorum ortaokulda mat notlarım 40 vs.'di şu an 9.sınıfım ve 75 gibi notlarım var çok yüksek olmasa da tamamen sana bağlı istersen her şeyi yaparsın başarılar dilerim. "tek amacın ileride olacağın şey için çabalamak ben gerçekten bilgisayara aşık olan biriyim bu yüzden sayısal dersleri sevmesemde sonuna kadar çalışıyorum :) "

Merhaba öncelikle senin için motivsyon tarzı bir şeyler söyleyeyim :D ben geçen sene LGS'ye girdim ve ortaokulda derslerin gerekirse 0 olsun bu lisede 100 olmayacağı anlamına kesinlikle gelmiyor. Matematiğin kötü olabilir lisede 10.sınıfta sayısal seçersen (yazılım mühendisliği için eşit ağırlıkta olmaz) sayısal dersleri görmeye başlarsın ve haftalık matematik ders sayın artacaktır bu da illaki puanlarını attırır yani tamamen senin neyi seçtiğine ve biraz da gayretine bağlı bir durum bende yazılım mühendisliğni istiyorum ortaokulda mat notlarım 40 vs.'di şu an 9.sınıfım ve 75 gibi notlarım var çok yüksek olmasa da tamamen sana bağlı istersen her şeyi yaparsın başarılar dilerim. "tek amacın ileride olacağın şey için çabalamak ben gerçekten bilgisayara aşık olan biriyim bu yüzden sayısal dersleri sevmesemde sonuna kadar çalışıyorum :) "
motivasyonun ve azmin gerçekten harika , umarım dilediğin yerlere gelirsin , tavsiyen içinde teşekkürler <3

Ben o hatayı yaptım çalışmadığın sürece sayısal yapmanın imkanı yok. Eğer eşit ağırlık okusaydım ortalamam en az 10 puan daha yüksek olurdu.

Ben o hatayı yaptım çalışmadığın sürece sayısal yapmanın imkanı yok. Eğer eşit ağırlık okusaydım ortalamam en az 10 puan daha yüksek olurdu.

Teşekkürler yorumun için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde dilim iyi, dil seçmek istiyordum ama bölümün önü çok açık değil gibi geliyor, sen okuyor musun yoksa mezun musun? Dil bölümüyle alakalı bilgi verir msiin rica etsem

"Önü açık değil" boş laf dostum. Mühendisliğin de önü açık değil o zaman. Hakkari üniversitesinden mezun olursan tabii kimse seni istemez.

Dilci olursan sayısalda allah bilir kaç derste iyi olman gerekirken sadece İngilizceye odaklanacaksın, ondan sonra da TYT sınavına çalışacaksın. Yine matematik var, yine eşek gibi matematik çalışıyorum, ama temel matematik, denklem ve eşitsizlikler, bölünebilme kuralları vesaire.

Haftada 18 saat İngilizce dersi görüyorum, çoğunlukla ard arda 6 saat İngilizce oluyor ama yağ gibi akıyor dersler, en azından benim için. Sınıf 24 kişi, tabii dijital çağ çocukları sayesinde bölüme ilgi oldukça artıyor her sene. Ben 9. sınıftayken o zaman 16 kişiydi dil sınıfı.
Hedefim ÇOK yüksek olduğu için ve tek niteliğim yabancı dil olmadığı için iştir paradır maaştır pek dert etmiyorum açıkcası, olabilecek senaryo şişkin bir maaşla bir özel dershanede öğretmen olurum, Boğaziçinden mezun olup doğuda ilkokul öğretmenliği yapacak değilim.
İstediğim hiçbir şey olmadı diyelim, dünyanın sonu mu bro? Açarım bir bilgisayarcı millete bilgisayar toplarım format atarım.

Yani aslında her şey sana bağlı. Şunda para var buna yöneleyim buna rağbet var bunu yapayım kalıbından çıkıp seni gerçekten mutlu edebilecek şeyleri keşfetmen gerekiyor. Hayatının geri kalanı sonuçta. O da lisede boş işlerle uğraşmazsan zamanla oturur yerine.

Tabii, yazdıklarımı okursun, etkilenirsin, sonra bir büyüğüne danışırsın, o çok bilmiş büyüğün de bir McDonalds kasiyeri mi olucan şakası yapıp ensene vurur, klavye başında bu kadar düşünüp derlemem hiçe gider.
Düşüncelerin ve isteklerin şekillenecek, yeter ki tek tip DOKTOR/AVUKAT/MÜHENDİS öğrenci tipinden çıkıp kendini düşün, kendi mutluluğunu ve tutkularını ön plana al.

Düzelmez. En başından yapman gerekliydi.
Benim de matematiğim kötü ve ben de bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum. Şu an sayısalcı olsaydım hayatımın en kötü yıllarını yaşıyor olurdum. Sayısalcı arkadaşlarımdan aldığım duyumlar mat-fizik-kimya-biyoloji dışındaki tüm derslerde ayrıcalıksız tüm sınıfın uyuduğu yönde. Bırak yazılımcı olmak için profesör kadar fizik-kimya-biyoloji öğrenip hepsini çözmek zorunda olduğun saçmalığını, öyle bir sınıf ortamına tahammül edemezdim. Yabancı dilde çok başarılı olduğum için dil okuyorum.

Üniversite önemli. Sosyal hayatından vazgeçip hayatının sonraki 4 yılını iç anadolu'da kıytırık bir üniversitede (sayısal rekabeti, Rize recep tayyip erdoğan üniversitesinin tıp fakültesinin taban puanı 450, kalanını sen düşün) okuma. Yazılımcı olmak için okumak zorunda da değilsin zaten. Çok istiyorsan kendini her türlü geliştirmek zorundasın zaten. Bilgisayar mühendisliği 2. sınıf okuyup da hello world yazamayan insanlar dolu ülkede.

Tek bir cümleyle özetleyecek olursam; Oyun yazılımcılığı iş imkanlarını öğrenmek için günlerimi LinkedIn'de geçirdiğim araştırmamın sonucu şuydu ki 10 şirketten 4'ü falan BM bölümünden mezuniyeti zorunlu kılıyor, şirketler için nerede ne okuduğun değil, ne işe yaradığın ve ne başarabildiğin önemli.
Hocam lise ve ortaokul matematiği çalışarak her insanın anlayabileceği ve çok iyi sonuçlar alabileceği bir düzeydir. Süper zeki olmaya gerek yoktur. Üniversite matematiği dahil. Sadece bazı insanlar daha kolay yapabilir.

Hocam lise ve ortaokul matematiği çalışarak her insanın anlayabileceği ve çok iyi sonuçlar alabileceği bir düzeydir. Süper zeki olmaya gerek yoktur. Üniversite matematiği dahil. Sadece bazı insanlar daha kolay yapabilir.
hocam şuan 9. sınıfı bitirmeme 1 ay kadar bir süre falan kaldı ve matematiğimi 8. sınıf matematiğime göre düzelttim diye düşünüyorum , "çalışmadığım" için kötü olduğum dersler var onlarıda toplamaya çalışıyorum , tavsiye veren herkese teşekkürler

1. dönem notlarım şu şekilde
(ortalama 85.5)

1682844119409.png

hocam şuan 9. sınıfı bitirmeme 1 ay kadar bir süre falan kaldı ve matematiğimi 8. sınıf matematiğime göre düzelttim diye düşünüyorum , "çalışmadığım" için kötü olduğum dersler var onlarıda toplamaya çalışıyorum , tavsiye veren herkese teşekkürler

1. dönem notlarım şu şekilde
(ortalama 85.5)

Eki Görüntüle 1760419
Hocam çalışarak başarılır 9 da 1. Sınavdan 95 diğerinden 58 almıştım çalışmayla her şey

Geri
Yukarı