Sayısal seçmek mantıklı mı?

Mesajımı tamamen okuduğunuzdan emin misiniz?

Hm... Sanırım yanlış anladınız, benim orada kastettiğim bilgisayar mühendisliğinin yaptığı iş ile bir alakası olmamasıydı, siz bütün bilgisayar mühendislerinin Danimarka'ya gidip yazılım üzerinde ödüller aldıklarını, büyük firmalarda çalıştıklarını falan mı sanıyorsunuz? Maalesef işler öyle yürümüyor. Büyük firmalarda bile çalışan bir çok yazılım-bilgisayar mühendisi yazılım alanında bile değil kargocu, kasiyer ve kalite kontrolcü olarak asgari ücretle çalışıyorlar. Nasıl ki öğretmenler iş bulamıyorsa rekabet çok ise bu alanda da son zamanlarda milyonlarca öğrenci okuyor. Tek bilgisayar veya yazılım mühendisliği isteyen bu arkadaş değil. Birçok insan internetin potansiyelini anladıklarından beri bu alanda okuyup bir şeyler başarmak istiyorlar. Ama baktığımızda birçoğu fabrikalarda, küçük işletmelerde, özel sektörde çalışıyorlar. Bilgisayar mühendisliği okuyupta yazılım alanında düzgün bir iş bulmak sanıldığından da zor. Çevremde ve ailemde bu alanlarda mezun henüz iş bulamamış birçok kişi var. Ben meslek öğrencisi olarak birebir bunun deneyimini yaşadım. Allah izin verirse de yakında yurt dışına staja gideceğim. Tabii her ne kadar ben gidecek olsam da Anadolu'da okuyan birçok arkadaşım mezuniyetletinden sonra işe adabte olmadıklarını için farklı işlere yönelmek zorunda kaldıklarını söylediler. Saatlerce mesayi gerektiren işleri kaldıramadılar. Şu anda 1 yazılım mühendisi arkadaşım bir de bilgisayar mühendisi arkadaşım fabrikada normal bir işçi olarak çalışıyorlar gıda üretim işindeler. İnternette yazan bilgisayar-yazılım mühendisi maasşlarının yanına bile yaklaşamıyorlar. Neden mi? İkisi de bölümleriyel ilgili girdikleri hiçbir işte başarı gösteremediler. Bunun sebebiyse bu mesleği internette sanıldığı gibi kolay olduğunu sanmalarıydı. Anadolu'da meslekleri ile alakalı hiçbir şey görmediler. Üzgünüm ama o filmlerde-sosyal medyada gördüğünüz gibi "matematik önemli" diyen öğretmenlerin matematiği okulda önemli. Kimse size işe girince bir karenin çevresini hesapla demeyecek, günümüzde birçok bilgisayar mühendisi fabrikalarda, özel sektörde ya da da küçük işletmelerde kayıt, kontrol veya güvenlik alanında çalışıyor. Bunlar ise matematik fizik gibi dersleri gerektiren işler değil. Bilgi ve deneyime dayalı işler. Yazılım alanında kendini geliştirmeyeni ezerler. İş tarafında gelişmiş matematik bir işinize yaramaz. Okul size koldlamayı, matematik bilgisini veya işi öğretmez sadece kapıyı açar geçmek ya da geçmemek size kalmış. Burada da en mantıklı yol meslektir. Size işlerin nasıl yürüdüğünü birebir gösterir. Ayrıca kolay olmasına rağmen bilgisayar mühendisliği bölümünede ek puan veirir. Anadolu liseleri öğretmen ve hakim gibi bilgi gerektiren mesleklerdir bunlar gelişmiş matematik bilgisi gerektirir, Şimdi ben size soruyorum. Saçma ve alaycı bir şekilde görüşlerimi yargılamanız neye dayanmakata? "çok çalışırsan güzel bir iş sahibi olursun" felsefesine mi? Hayır maalesef bu Türkiye'de iş yapmaz. Düzgün bir yere gelmek istiyorsak çaba sarfetmeli ama bunun yanında akıllıcada davranıp en mantıklı seçimi yapmalıyız. Yapmazsak ise yıllarca okuduğunuzla kalır atanamayan binlerce öğretmen gibi 3 kuruşa talim yaşarsınız. Akıllı bir bilgisayar mühendisi okula ya da işe ümit tutmaz. Bilirki diploma sadece arabayı süremek için bir anahtar. Sürmesini öğrenmek kendisine düşer.
Yanlış mantığının üzerine koskocaman bir paragraf yazmışsın ama başlangıçtaki mantığın yanlış bir kere. Eğer bir kişi bir mesleği yapmak için okuluna gitmek istiyorsa kariyerini "ya kasiyer olursam" veya "ya başka sektörde çalışmak zorunda kalırsam" diye planlamıyor. Gerçek öyle olsa bile eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan gereğini yapmak zorundasın. "Zaten kasiyer olacağım bilgisayar mühendisi olmak için matematik öğrenmem gerekmiyor" diye bir mantık yok. Olasılıklar üzerinden konuşuyorsunuz. Sonda dediğiniz okula ümit tutmaz kısmına katılıyorum ama sizin yanıldığınız şey benim matematikten kastımın okul olduğunu sanmanız. İnanın ya da inanmayın ama matematik sadece okullarda okutulan bir dersten ibaret değil. Yazılımda ve mühendislikte gerçekten kullanılıyor, size bir insanın işinde veya hayatında matematik kullanmasının garip geldiğinin farkındayım ama harbiden kullanılıyor. O yüzden bilgisayar mühendisi adayına matematik öğrenmesine gerek olmadığını söylemek gerçekten akıl dışı. Bu tavsiyeyi işine geldiği için uygulayan bir öğrencinin ileride çok pişman olması işten bile değil.

Çalışarak üstesinden gelebilir miyim?
Dönem eskisi gibi değil. Nerdeyse sonsuz sayıda kaynak var. 15 yıl önce bu soruyu sorsaydın farklı olurdu. Gerekirse 10 yılda bitirirsin ama emin ol mutlaka bitirirsin istedikten sonra. Asıl önemli olan yıllarca uğraşmak isteyip istemediğin? Mezun olduğu bölümle alakası olmayan işlerde çalışan milyonlarca insan var çünkü. Kimseden etkilenmeden kendi kararlarını vermen, ileride pişman olmamanı sağlayabilir. Başka birisinin sana şu mesleğin mantıklı olduğunu söylediği için o mesleğe yönelme sakın.

Yanlış mantığının üzerine koskocaman bir paragraf yazmışsın ama başlangıçtaki mantığın yanlış bir kere. Eğer bir kişi bir mesleği yapmak için okuluna gitmek istiyorsa kariyerini "ya kasiyer olursam" veya "ya başka sektörde çalışmak zorunda kalırsam" diye planlamıyor. Gerçek öyle olsa bile eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan gereğini yapmak zorundasın. "zaten kasiyer olacağım bilgisayar mühendisi olmak için matematik öğrenmem gerekmiyor" diye bir mantık yok. Olasılıklar üzerinden konuşuyorsunuz. Sonda dediğiniz okula ümit tutmaz kısmına katılıyorum ama sizin yanıldığınız şey benim matematikten kastımın okul olduğunu sanmanız. İnanın ya da inanmayın ama matematik sadece okullarda okutulan bir dersten ibaret değil. Yazılımda ve mühendislikte gerçekten kullanılıyor, size bir insanın işinde veya hayatında matematik kullanmasının garip geldiğinin farkındayım ama harbiden kullanılıyor. O yüzden bilgisayar mühendisi adayına matematik öğrenmesine gerek olmadığını söylemek gerçekten akıl dışı. Bu tavsiyeyi işine geldiği için uygulayan bir öğrencinin ileride çok pişman olması işten bile değil.

Mesajımda da dediğim gibi sanmıyorum bire bir deneyimledim. Orada ise kastettiğim "gelişmiş matematik" yani ileri düzey matematikti bunun dışında bu alanda çalışa bile gelişmiş matematik gerekli değil. Zaten yazılım bu tarz hesaplamaları kısaltmak/kolaylaştırmak (pratik hale getirmek) adına çıkmış bir sistem. Yine doğru düzgün anlamadan bir şeyler yazmışsınız. Matematik öğrenmesin demedim zaten. O seviyede bir matematik bir bilgisayar mühendisinin işinde bir şeyler başarmadına yardımcı olmaz demeye getirdim. Yazılımda temel düzey matematik yeterli. Önemli olan İngilizce ve verilen çabadır. Bu yüzden meslek okumak daha mantıklı dedim. Meslek işine adabte ederken bir yandan da matematik ve ingilizceden fedakarlık da vermiyor. Gereksiz zaman kaybına sebep olmuyor. İleri seviye matematik öğrenmek "bu yaşlarda" saçmadır. Arkadaş daha genç mesleğini aldıktan sonra isterse yine matematik öğrenebilir. Zaten çabalıyıp bir şeyler öğrenmez ise geride kalır ve ezilir. Bu alan rekabetin çok ve hızlı öğrenilin gerektiği bir alan. Zaman her şeyden önemli bu sektörde onun için bu yaşlarda boşuna bunlarla vakit kaybetmemeli. Yine dile getiriyorum bire bir bunu yaşadığımdan böyle yapmasının mantıklı olduğunu söylüyorum. Lütfen konuyu başka yerlere çekmeyin. Bana kalırsa daha da uzatmaya lüzum yok. Arkadaş anlaması gerekeni anlamıştır zaten. Konu içerisinden kendisi için gerekli ve kendisine mantıklı gelen tavsiyeleri alıp yoluna bakabilir. Tekrardan başarılar dilerim. Umarım yeterince çalışıp istediğin seviyeye gelebilirsin. İyi günler.

Geri
Yukarı