Matematik öğretmenim sorunlu bir insan olduğumu söylüyor

Aslında düşündüğümde bazı konuları anlamanın diğer insanlara göre benim için daha zor olduğunu fark ettim. Bence matematik hocam haklıydı.
Şuanda böyle düşünerek kendini daha da çok mahvediyorsun. Hocan tamamen senin aklına girmiş, psikolojini bozmaya oynuyor. Takma böyle şeyleri, eğer cidden matematik derslerinde kötü notlar alıyorsan ve biraz daha çalışırsan bir daha kimse sana böyle bir şey söyleyemez.

Hayatta hiçbir gayesi olmayan, tek sorumluluğu güzel ders anlatabilmek olduğu halde onu bile beceremeyen insanların lafına takılmayın hocam. Siz kendinizi bilirsiniz, kendinize inanın.

Hayatta hiçbir gayesi olmayan dediğin adam bebekten tutup 60 yaşındaki adama kadar psikososyal gelişimlerini öğreniyor, yıllarca bunun derslerini alıp öyle mezun oluyor ve okula ders vermeye geliyor. Biraz hatalı veya ağır da olsa yaptıkları gözleme ve aldığı eğitime dayanarak öğrencide Dehb, unutkanlık, dalgınlık tarzı bir şey fark etmiş ve "boş ver" demek yerine bunu kendisine söylemiş. Merak ettim senin ne tür bir gayen var hayatta?

Hayatta hiçbir gayesi olmayan dediğin adam bebekten tutup 60 yaşındaki adama kadar psikososyal gelişimlerini öğreniyor, yıllarca bunun derslerini alıp öyle mezun oluyor ve okula ders vermeye geliyor. Biraz hatalı veya ağır da olsa yaptıkları gözleme ve aldığı eğitime dayanarak öğrencide dehb, unutkanlık, dalgınlık tarzı bir şey fark etmiş ve "boş ver" demek yerine bunu kendisine söylemiş. Merak ettim senin ne tür bir gayen var hayatta?

Bırak bu işleri, sende biliyorsun hangi tarz hocalardan bahsettiğimi. Ayrıca söylediğin tüm bu eğitimleri alan kişilerin hepsi mükemmel olacak diye bir kural yok, birçok hoca ego tatmini yapma eğilimine giriyor. Tüm hocalara laf söylemiyorum ancak birisinin aklına bu şekilde girmek doğru değil. Daha kibarca ve alttan alınarak söylenebilir.

Merhaba. Matematik öğretmenim problemli bir insan olduğumu söylüyor ve dikkat eksikliğimin olduğunu ve konuyu bildiğim halde soruya cevap veremediğimi iddia ediyor. Ezbere öğrendiğimi söylüyor ve 12 bulmam gerekirken 11 buluyorsun gibi cümleler söylüyor. Gidip vitaminlerine baktır sende bir problem var gibi cümleler kuruyor. Şu anda 11. sınıftayım ve üniversiteye hazırlanıyorum. Zeka sorunum olabilir mi?

Zeka sorunun olsa 11'e kadar çoktan kendini belli ederdi, ona kafanı yorma. Biraz absürt biçimde söylemiş ancak vitamin eksikliği, kansızlık veya dikkat eksikliği gibi sorunların olabilir. Sağlık ocağına sıra al, tüm değerlerime baktırmak istiyorum deyip kan ver, B12 eksikliği varsa ilaç alırsın. Harf ve sayıları okurken birbirine karıştırıyor musun? Eğer öyle bir sıkıntın, yani harf ve sayıları birbirine karıştırıyorsan, matematiksel formülleri, işlemleri birbirine karıştırıp -bildiğin halde- yapamıyorsan Diskalküli falan olabilir, bunun için de müsait olduğun zaman okulun rehberlikçisine git, böyle böyle diye anlat. Bu arada dehb bir zeka geriliği değildir, problem de değildir, hocanın böyle demesi yanlış ama yine de fark edip sana söylediyse iyi yapmış çünkü senin yaşlarındaki öğrencilerde dehb falan görülse bile çoğu zaman uğraşmamak için görmemezlikten geliyorlar, bizzat şahit oldum.

Bırak bu işleri, sende biliyorsun hangi tarz hocalardan bahsettiğimi. Ayrıca söylediğin tüm bu eğitimleri alan kişilerin hepsi mükemmel olacak diye bir kural yok, birçok hoca ego tatmini yapma eğilimine giriyor. Tüm hocalara laf söylemiyorum ancak birisinin aklına bu şekilde girmek doğru değil. Daha kibarca ve alttan alınarak söylenebilir.

Hayır bilmiyorum hangi 'tür' hocalardan bahsettiğini, rastgele ortaya konuşmuş saçmalamışsın. Ben de bir öğrencimde farklı bir durum olduğunu fark etmiştim, daha doğrusu sınıflar için yapılan toplantıda çok sevdiğim bir öğrenci için "hafif zeka geriliği var, bir sıkıntııs var" tarzı laflar duyduğum için çocukla konuşmuştum, zeka geriliğinden ziyade harfleri okurken karıştırdığını ve derslere ilgisini veremediğini, yani kabak gibi dehbli olduğunu söylemişti. Ardından ben bu durumu okulun rehberlikçisine söylediğimde " ya hocam 11. sınıfa gelmiş, şimdi RAM testi falan çok geç kalmış zaten" tarzı laflar söylemişti. Yani bu öğrencinin anlattığı olay da aslında benim yaşadığım olaya çok benziyor, öğretmen bir sıkıntı görmüş, saçma ve kaba bir dille de olsa bunu belirtmiş. En azından görmemezlikten gelmesinden iyidir. Meslek konusunda da isterse o meslektekilerin %90'ı kötü olsun, genelleme yapmak çok yanlıştır.

Son düzenleme:
Hayır, bilmiyorum hangi 'tür' hocalardan bahsettiğini, rastgele ortaya konuşmuş saçmalamışsın. Ben de bir öğrencimde farklı bir durum olduğunu fark etmiştim, daha doğrusu sınıflar için yapılan toplantıda çok sevdiğim bir öğrenci için "hafif zeka geriliği var, bir sıkıntısı var" tarzı laflar duyduğum için çocukla konuşmuştum, zeka geriliğinden ziyade harfleri okurken karıştırdığını ve derslere ilgisini veremediğini, yani kabak gibi DEHB'li olduğunu söylemişti. Ardından ben bu durumu okulun Rehberlik Hocasına söylediğimde "ya hocam 11. sınıfa gelmiş, şimdi RAM testi falan çok geç kalmış zaten" tarzı laflar söylemişti. Yani bu öğrencinin anlattığı olay da aslında benim yaşadığım olaya çok benziyor, öğretmen bir sıkıntı görmüş, saçma ve kaba bir dille de olsa bunu belirtmiş. En azından görmemezlikten gelmesinden iyidir. Meslek konusunda da isterse o meslektekilerin %90'ı kötü olsun, genelleme yapmak çok yanlıştır.
Merhaba. Yazdığınız bu olay bir devlet okulunda mı gerçekleşmişti?

Geri
Yukarı