Matematik sınavına nasıl çalışılır?

Emir Bozat

Kilopat
Yer
Yalova/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyiz aga.
Selamlar.
5. sınıftan beri matematik hep kötü.
20-30I en fazla 55.
Ve 6. sınıftan beri dershaneye gidiyorum. Konuyu anlıyorum ama önüme soru gelince yapamıyorum. Evde Tonguç izleyip tekrar yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Anlıyorum ama sınavda yapamıyorum. Matematik ve fen hep zor geliyor bana. Babama anlamıştım. Desen de hep kızıyor. Perşembe matematik sınavım var. Çalışmaya çalışıyorum ama beceremedim. Annem hasta, ameliyat için İstanbul'a gitti ve ben teyzemde kalıyorum. Teyzemdeyken ders yapamıyorum bir türlü. Evdeyken daha rahat edeyim diye düşünüyorum ama gene de olmuyor. Cevabınızı bekliyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Öncelikle liseye gidiyorsan Tonguç izleme çok daha iyi kanallar var. Ortaokul için pek bir alternatifin yok zaten. Sonra matematik öyle 1 hafta çalışayım sınavdan 100 alayım diyebileceğin bir ders değil. Dersi çok çok çok iyi dinlemen lazım anlamadığın en ufak bir ayrıntıyı bile öğretmenine sorman lazım. Her gün okuldan eve döndüğün zaman hocanın çözdüğü soruları bir kez de kendin yapmaya çalış yapamıyorsan hocana çekiniyorsan arkadaşlarına sor. Al bi tane soru bankası otur sessiz bir köşeye ailene de ders çalışacağını söyle kimse seni rahatsız etmez merak etme. Hocanı asla boş bırakma eğer o senin azmini görürse sınavdan 20 alsan bile sana 80-90 sözlü notu verir. Bunlar sadece yapacaklarının birkaçı kendini tanıyıp kenine göre öğrenme yönetimleri geliştirebilirsin. Bahane üretmeyi bırak ve çalışmaya başla. Annen için de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Öncelikle liseye gidiyorsan tonguç izleme çok daha iyi kanallar var. Ortaokul için pek bir alternatifin yok zaten. Sonra matematik öyle 1 hafta çalışayım sınavdan 100 alayım diyebileceğin bir ders değil. Dersi çok çok çok iyi dinlemen lazım anlamadığın en ufak bir ayrıntıyı bile öğretmenine sorman lazım. Her gün okuldan eve döndüğün zaman hocanın çözdüğü soruları bir kez de kendin yapmaya çalış yapamıyorsan hocana çekiniyorsan arkadaşlarına sor. Al bir tane soru bankası otur sessiz bir köşeye ailene de ders çalışacağını söyle kimse seni rahatsız etmez merak etme. Hocanı asla boş bırakma eğer o senin azmini görürse sınavdan 20 alsan bile sana 80-90 sözlü notu verir. Bunlar sadece yapacaklarının birkaçı kendini tanıyıp kenine göre öğrenme yönetimleri geliştirebilirsin. Bahane üretmeyi bırak ve çalışmaya başla. Annen için de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

8.sınıfm.
Kaçıncı sınıfa gidiyorsun?

8.sınıfım.

LGS öğrencisisin harıl harıl çalış. 20'de 20 yapmak zaten zordur en az 10 doğru hedefin olsun. Sözelin iyi diye varsayıyorum. Onlar da kötüyse ortalama bir puan almaya bak. Ama LGS sınavı için bu doğru hedefleri. Okul ortalamanı tutabildiğin kadar yüksek tut. LGS'de yeni nesil sorular soruluyor çünkü. Okul sınavları daha kolay olur.

Öncelikle kitaptan çalış. Örnek soruları iyice kavra. Test çöz hemen ardından. Eğer seviye belirtiyorsa o sıralamaya göre çöz. Baktın anlamıyorsun. Hocana, arkadaşlarına veya tanıdığına sor. Olmadı youtube'dan çözüm videolarına bak. Bilindik olanları değil kendi seçtiklerini izle. Zamanla bunlar iyi, şunlar kötü diye bilirsin. İşin özü çok çalışıp çözmeye bağlı. Lgs sınavı için moralini yüksek tut ama sakın tembellik etme. Sıkı ve disiplinli çalış. Bunalma gelirse git bir duş al, sohbet et, sevdiğin bir şey yap.

Geri
Yukarı