Çözüldü Matematik sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
X = kök 7 + kök 39.
Y = kök 11 + kök 35.
Z = kök 20 + kök 26.
X<y<z sıralayınız.
Cevabını biliyorum kolay denilebilecek bir soru ama detaylı olarak nasıl çözülür? Çözebilecek biri varsa çok sevinirim.

Çözüm
Farkındaysanız sayıların toplamları aynı. Toplamın orta değerine yakın olanlar daha büyük olur. Sizden beklenen bu.

Yaklaşık değer vermek pek işe yaramaz çünkü aradaki farklar çok az.
Kök yazmayacağım. 7 için 2,8 desek, 39 için 6,1 desek, 11 için 3,2 desek, 35 için 5,9 desek, 20 için 4,2 desek, 26 için 5,1 desek tutuyor. Ama daha tutarsız tahmin yapan birisi çok rahat şekilde kök20 için 16'ya uzaklığı 4, 25'e uzaklığı 5. o zaman 4,4 vereyim diyebilir. Bu durumda diğerlerini aynı yapsa bile Y ile Z eşit çıkar.

Önerildiği gibi tam sayı vermekten bahsetmiyorum bile.

Karesini alabilirsiniz. Bu da beklenen bir çözüm ama daha yavaş. Sayıların toplamları aynı olduğu için tam kısım aynı çıkıyor.

X 46 + 2kök273, Y 46 + 2kök385, Z 46 + 2kök520 çıkıyor.
Farkındaysanız sayıların toplamları aynı. Toplamın orta değerine yakın olanlar daha büyük olur. Sizden beklenen bu.

Yaklaşık değer vermek pek işe yaramaz çünkü aradaki farklar çok az.
Kök yazmayacağım. 7 için 2,8 desek, 39 için 6,1 desek, 11 için 3,2 desek, 35 için 5,9 desek, 20 için 4,2 desek, 26 için 5,1 desek tutuyor. Ama daha tutarsız tahmin yapan birisi çok rahat şekilde kök20 için 16'ya uzaklığı 4, 25'e uzaklığı 5. o zaman 4,4 vereyim diyebilir. Bu durumda diğerlerini aynı yapsa bile Y ile Z eşit çıkar.

Önerildiği gibi tam sayı vermekten bahsetmiyorum bile.

Karesini alabilirsiniz. Bu da beklenen bir çözüm ama daha yavaş. Sayıların toplamları aynı olduğu için tam kısım aynı çıkıyor.

X 46 + 2kök273, Y 46 + 2kök385, Z 46 + 2kök520 çıkıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Aralıklarını bulup topluyoruz sanırım. Örneğin kök 7, 2 ve 3 arasında. Kök 39 ise 6 ile 7 arasında bir sayı. Toplamları 8 ile 10 arası bir sayı geliyor. Diğerlerine de bu işlemi yapıp öyle sıralıyoruz.
Aynı o şekilde yaptım cevap doğru fakat çözüm şekli yanlış diyor hoca, üslü ifadelerden gitmek gerekiyor sanırım

Sayıların karesini alıp yuvarlamanız lazım. Mesela kök 20 16 ile 25 arasında. Yani 4,5 diyebiliriz. Kök 39 36 ile 49 arasında. Yani 6 ile 7 arasında. 6,3 diyebiliriz bu şekilde değer çıkartmanız lazım.

Bu köklü sayılarda yakın değeri bulmanın bir formülü var ama gerek yok. Boşa ezberlemeyin. Gösterdiğim taktik ile yakın değerleri bulabilirsiniz. Bu ÖSYM için yeterli.
Eğer soru çıkmıyorsa direkt atlayın bence. Dediğim gibi ÖSYM bu tarz sormaz.

Geri
Yukarı