Matematik yapamayan dil öğrencisi ne yapmalı?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Ben dilciyim ve bu sene TYT ve yds sınavlarına gireceğim. Matematik temelim olmadığı için matematikten 1 net bile yapamıyorum. "antrenmanlarla matematik" gibi basit bir kaynak üzerinden çalışsam da anlayamıyorum bir türlü.

Çoğrafya ve felsefe alanında iyiyim, sosyal bölümünde. 4 net 1 yanlış yapabiliyorum iki dersten de.

Yds'de ortalama 60 net yapıyorum, fakat TYT notum matematik yüzünden düşük kalır ise bir senem daha boşa gidecek ve matematiğe ne kadar çabalarsam çabalıyayım bir türlü yapamıyorum.

Fen bölümü ezbere dayalı olduğu için ilgimi çeken iki ders olan kimya ve biyoloji derslerinden toplam 10-12 soru ve sosyal bölümünden 15-17 soru ve Türkçe bölümünden 30 soru yapabilsem atanabilir miyim?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba. Sanırım sınav vaktinde rakip olacağız ama şu anda dost olalım 😀

Yds'yi bilmem ben daha çok YKS (yani TYT ve AYT) üzerinden gideceğim;
-2 yıllık, 4 yıllık fark etmeksizin YKS puanı için kesinlikle TYT'ye girmek zorundasınız. Ve TYT'den hangi branşa (dilci, sayısalcı, eşit ağırlıkçı) ait olursanız olun, tüm derslerden sorumlusunuz. Ve ne yazık ki matematikden de. Ben (şahsen) bir insanın bir dersi yapamadığına inanmam. Sadece bir derste zorlandığını ve başka derste ise kolay hissettiğine inanırım. Mesela, ezberiniz iyidir; sosyal, fizik, biyoloji, edebiyat rahatlıkla çözebilirsiniz ancak bu matematik yapamadığınız anlamına gelmez. Mantığınız iyidir; matematik, fizik, geometride iyi gidersiniz. Belki de türkçede zorlanırsınız ama yine de yaparsınız. Hiç hiç temeliniz yoksa bile çok çok temelden başlayın. Yeter ki başlayın. Yoksa YKS'den puan alamazsınız çünkü YKS'de TYT zorunludur.

-AYT ise tercihe bağlı olan ve alana göre olan bir sınavdır. 2 yıllık bir üniversite istiyorsanız AYT'ye girmeyin (tabii isterseniz de girebilirsiniz ama 2 yıllık üniversiteler yalnızca TYT'ye bakıyor). Bu sınava yalnızca 4 yıllık istiyorsanız girin. Burada branşınıza göre derslerden sorumlusunuz. Sayısalsanız; matematik, fizik, kimya, biyolojiden sorumlusunuz. Edebiyat çözmek zorunda değilsiniz. (branş dışına çıkıp soru da çözebilirsiniz. Kaybınız olmaz ama branşınıza artı da olmaz.)
Diğer bir değişle matematik yapmak için en temelden başlayın gerekirse.

Ha bir de; 1 sene çöpe gidecek lafını sevmiyorum ben. 1 sene nasıl çöpe gidebilir? O sene hiçbir şey öğrenmemişsen eğer çöpe gider. Ama bir şey bile öğrenmişseniz, o sene çöpe gitmez bence. Buradaki çöpe gitmekten kastın "1 senemi daha verdim" anlamındaysa; eğer gerçekten hedefin iyi bir üniversiteye gitmekse bu senin için sorun olmayacaktır. Tabi aile baskısını bunun dışında tutuyorum. Aile konusu biraz istisna. Çünkü konu aile olunca işler sarpa sarıyor. Kimi aileler kızıyor, kimi aileler üzülüyor (-ki bu çocuğun üniversiteyi çabucak bitirmeliyim kafasına giriyor) bu sayede öğrenci "1 sene çöp" moduna giriyor. O konuda bir şey diyemem. Ben, ailemden böyle bir şey çekmedim. Kendileri o senede çalıştığımı bizzat gördüler.

He bu arada; hiçbir sınav bir insanın zekiliğini, salaklığını, iyiliğini, kötülüğünü ölçemez bu imkansızdır. Bir sınav yalnızca bir kişinin çalışıp çalışmadığını ölçer. Bir sınavdan başarısız olursan geri zekalı değilsin, çalış yaparsın. İyi şanslar.
hiçbir sınav bir insanın zekiliğini, salaklığını, iyiliğini, kötülüğünü ölçemez bu imkansızdır
Bu arada hayat sınavı dışında...

Geri
Yukarı