Matematikle olan imtihanım

Kendine güven, sen daha iyisini yapabilecek bir insansın.
Sorun şu sen galiba derslerine ailenden tebrik almak onları gözüne girmek için çalışmışsın ama
ilerledikçe konular zorlaşmış, sende zorlanmışsın;sen zorlandıkça notların hafif düşmüş bu normal ama ailen bu duruma kızınca senin ders çalışma isteğin azalmış.
Bunun sebebi insanın beyninde ödülendirme merkezi diye bir yer bulunur, sen bir şeyi yapınca
iyi bir karşılığı olursa yapmaya devam edersin karşılık yoksa yavaş yavaş ilgini kaybedersin.
Bu gerçekten bana mantıklı geldi ama 30 da 30 dan 30 da 4 nete düşmek sanki biraz olmuyor.

Her derste de geçerli olsa anlayabilirimi ancak fala fenim harika.

Abi sen beni anlatmışsın. Ben de öyleyim.7. sınıfım, 6. sınıfta bursluluğu kazandım fakat şimdi LGS var. Sürekli çalışmaktan bıktım. Ben de sürekli ders çalışıp yüksek notlar getirmeme rağmen karşılığı sadece aferin öpücüğü oluyor. Arkadaşlarımın hep bilgisayarı, telefonları var ama benim yok. Fark ettim ki kıskanmaya başlıyorum. Keşke ben de kendi gaming bilgisayarımda LoL'ta el atıp skorumu söyleyebilsem... Ama yok. Seninle aynı durumları ben de yaşıyorum. Lütfen çalış, kazan...
Bir karşılık beklersen kaybedersin.
Yapma bunu hocam.

Ben ders çalışmaya 10. sınıfta başladım. 85 ortalama ve matematik 93.5 ortalama vardı. 11. sınıfta psikolojim bozuldu. Hem ders hemde kendiliğinden bozulan psikolojim. 19 yaşındayım. 11. sınıfken iyice bozuldum. Sonra psikiyatriye falan gittim. Çok denedim dersi. Doktor bırak dersi zihinsel aktivite yapmayacaksın dedi. Tabi 3 yıldır tedavi görüyorum. Şu an günlük 19 tane hap içiyorum. Düşün artık benim psikolojimi. Psikiyatriye git ailenle konuşsun. Tabi ailen seni destekliyor fakat bu dediğin konuda hata yapıyorlar. Bak rica ediyorum yol yakınken bir uzmandan yardım al. Ailem asla üstüme gelmedi. Madem olmuyor, o zaman bırak diyorlar. Biz senin sağlığını istiyoruz sen Düzel tekrar okursun dedi. Ya okuldan vazgeçeksin yada psikolojinden. Hangisini seçeceksin? Çok zor bir soru. Benim gibi hastane köşelerinde sürünme. Psikolojik hastalık şakaya alınacak bir şey değil. 3 hafta boyunca kendime her gün sakinleştirici iğne vurdurdum. Geçmiyor stres. Ne yapayım yani? 1 ay boyunca hastanede yattım. Hâlâ düzelmedim. Karaciğer iflas edecek yakında. Tamı tamına 19 ilaç içiyorum. Stresten saçlarımın birazı döküldü.

Ben ders çalışmaya 10. sınıfta başladım. 85 ortalama ve matematik 93.5 ortalama vardı. 11. sınıfta psikolojim bozuldu. Hem ders hemde kendiliğinden bozulan psikolojim. 19 yaşındayım. 11. sınıfken iyice bozuldum. Sonra psikiyatriye falan gittim. Çok denedim dersi. Doktor bırak dersi zihinsel aktivite yapmayacaksın dedi. Tabi 3 yıldır tedavi görüyorum. Şu an günlük 19 tane hap içiyorum. Düşün artık benim psikolojimi. Psikiyatriye git ailenle konuşsun. Tabi ailen seni destekliyor fakat bu dediğin konuda hata yapıyorlar. Bak rica ediyorum yol yakınken bir uzmandan yardım al. Ailem asla üstüme gelmedi. Madem olmuyor, o zaman bırak diyorlar. Biz senin sağlığını istiyoruz sen Düzel tekrar okursun dedi. Ya okuldan vazgeçeksin yada psikolojinden. Hangisini seçeceksin? Çok zor bir soru. Benim gibi hastane köşelerinde sürünme. Psikolojik hastalık şakaya alınacak bir şey değil. 3 hafta boyunca kendime her gün sakinleştirici iğne vurdurdum. Geçmiyor stres. Ne yapayım yani? 1 ay boyunca hastanede yattım. Hâlâ düzelmedim. Karaciğer iflas edecek yakında. Tamı tamına 19 ilaç içiyorum. Stresten saçlarımın birazı döküldü.
Ne hapı kardeşim. Bırakın bu işleri ders her şey değildir. Hayat bunlardan fazlası. Tamam maddi güç iyi bişey ama sağlık ondan daha iyi.

Kral, boş ver oyunları bilgisayarı, sen çalış. İleride en iyisini alırsın. Biz oynadıkta ne oldu.
Çok haklısın. Bunun da bilincindeyim.Ben hayal ettiğim gibi sistematik ders çalıştığımda tahminimce tıp falan kaznmış olacağım.6 yılım daha nerdeyse tamamen ders demek olacak bu da. 2 yıl da uzmanlık yapsam 8 yıl.26 yaşına geldim bile.Kendi hobilerimi o yaşta nasıl edineceğim?Edinsem ve imkanım olsa bile vaktim olmaycak.İki ucu yağlı değnek :/.

Çok haklısın. Bunun da bilincindeyim.Ben hayal ettiğim gibi sistematik ders çalıştığımda tahminimce tıp falan kaznmış olacağım.6 yılım daha nerdeyse tamamen ders demek olacak bu da. 2 yıl da uzmanlık yapsam 8 yıl.26 yaşına geldim bile.Kendi hobilerimi o yaşta nasıl edineceğim?Edinsem ve imkanım olsa bile vaktim olmaycak.İki ucu yağlı değnek :/.
Nasıl vaktin olmaz. Ortalama insan ömrü 80 yıl, kral.

Benim yapmayı planladığım sistem de aynen böyle bir sistemdi. Ancak içimdeki o ders çalışma şevki kayboldu ve onu bulamıyorum. O olmayınca çalışmam verimsiz oluyor dolayısıyla sınavım da ve bunun sayesinde özgüvenimi geri getiremiyorum. Zincirlenmiş birbirlerine ve ben kıramıyorum.
Masaya oturmak için biraz kendini zorla ve ardından matematikten bir konu seç. 2-3 gün o konuya odaklan. Sonra o konunun testlerini full ve fulle yakın şekilde çözmeye başlayınca çok daha keyifli ve azimli bir şekilde ders çalışacağına eminim.

b
Bendeki bunun yanında dert mi? Allah yardımcın olsun tavsiyeni değerlendireceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı