Programlamanın matematikle alakası var mıdır?

A.T.L artık kalktı son A.T.L biziz :)

Anadolu Teknik derken A.T.L değil yani, A.T.L'ye öğrenci alımı taban puanla yapılıyordu. Yani girebilen 9'da giriyordu ya da en geç 10'da. Bütün meslek liseleri yenilendi. Yani sağlık meslek liseleri, ticaret meslek liseleri, teknik ve endüstri meslek liseleri, iletişim meslek liseleri vb. bütün hepsi tek bir isim altında birleşti. Yani hepsi "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" oldu. Yani anadolu ibaresini kazandılar. Bu liselerin içinde AMP (Anadolu Meslek Programı) ve ATP (Anadolu Teknik Programı) sınıfları oluyor. ATP'ye girişte 9. sınıf ya da 11'de geçeceksen ATP'ye 10. sınıf ortalamasına bakıyorlar (Taban puana da bakıyorlar diye biliyorum MEB'in e-Okul kontenjan uygulamasında ATP'ye girişte liseye giriş sınavı puanı da etkili oluyor. Ama taban puanı kalktı, emin değilim de geçen sene kalkmıştı ve hala yürürlülükte galiba.) ve ATP bölüm dersleri AMP bölüm derslerinden biraz daha ağır oluyor saat olarak.

Yeni bir şey gelmiş ama tam ne olduğunu bilmiyorum. Veritabanı çok iyidir, eğer ben evde çalışırım 1.5 sene, üniversitede iyi puan alırım diyorsan kal. Bu yaz günde 5 saat çalışırsın, Seneye ocakta hızlanırsın ve çok iyi yerlere girebilirsin. Tabi üstüne biraz programlamada ekleyip üniversiteye gidersen harika olur. Ama oturup çalışabilmeli ve çalışmayı sevmen lazım. Dene kendini öyle karar ver. Aksi halde üniversite sınavında başarısız sonuç alma durumun varsa okul değiştir. 11. Sınıfta haftada belli günler hatta 12. sınıfta da stajınız oluyor. Üniversite sınavı için sıkıntı, çalışman lazım. Söylemeyi unuttum, 12. sınıfta temel liseye gitmeyi düşünüyoruz. Veritabanı çok güzel, zevkli ama şu MSSQL'in saçma hataları olmasa daha da güzel olacak. Yok yere bir sürü hatası var ve yükleyebilmek için format atanlar var.

Ya ben programlamayı liseye kadar devam ettirip, liseden sonrasını artık kendi çapımda geliştirmek istiyorum. Gerekirse belli yerlere girip orada da geliştirmek isterim. Üniversiteye biraz daha farklı bir bölüm istiyorum. Eğer istediğim bölümü lisede değerlendiremezsem üniversiteye bırakacağım diye düşünüyorum. Programlama güzel geliyor bana, yani matematikle elbette ki ilişkileri var bazı kısımlarında ama şahsen kendine göre çok ayrı ve zevkli bir mantığı var gibi. Kod yazmaya başlanıldığı an zevk almaya başlıyorum, benim programlama muhabbetim C# ile sınırlı. Yani gerisini getireceğim eğer seneye bu dal işi falan olursa. Bakalım. 12. sınıfa temel lisede başlayacaksan, mezun olduğun zaman ne olacak? Yani temel lise diploması falan mı veriyorlar yoksa A.T.L diploması mı?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı