Matematikte Düşük Not Almak

__.ali.__

Hectopat
Daha fazla  
Kendimi bildim bileli matematikten anlamam ve bu zamana kadar aldığım en yüksek not sınavdan 15 20 falandır. 10. sınıfım bu arada. Bu yılki sınavdan 05 ile 10 aldım. Performans ödevimi yaptım bana 50 girmiş performansı (çoğu kişiye 70-80-100) girerken. Bugüne okula baktım ve sınıf içini 10 girmiş. Toplantıda aileme arkadaşıyla ikisi konuşuyor demiş ikisinden şikayetçiyim demiş ve ona 70 girmiş sınıf içini üstelik not bile tutmuyordu.

Ben de biraz tutuyordum ama ne saygısızlığım ne de herhangi bir kötü davranışım olmadı hocaya ki öğretmenler beni derslerimden çok olgunluğumla tanırlar. Bu yıl derslerimde düşüş var ve matematik hocası 10 girdiği için ortalamam düştü sınıfta kalma ihtimalim var. Belki yaşıtlarımdan bu tür bir sorunla karşılaşmış olanlar vardır ya da büyüklerim tavsiyeleriniz nelerdir? Ne demeliyim ben hocaya?(Bu arada hoca biraz alaylı bir kişidir ve sınıf içinde bazen ayrımcılık yaptığı olur).

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendimi bildim bileli matematikten anlamam ve bu zamana kadar aldığım en yüksek not sınavdan 15 20 falandır. 10. sınıfım bu arada. Bu yılki sınavdan 05 ile 10 aldım. Performans ödevimi yaptım bana 50 girmiş performansı (çoğu kişiye 70-80-100) girerken. Bugüne okula baktım ve sınıf içini 10 girmiş. Toplantıda aileme arkadaşıyla ikisi konuşuyor demiş ikisinden şikayetçiyim demiş ve ona 70 girmiş sınıf içini üstelik not bile tutmuyordu.

Ben de biraz tutuyordum ama ne saygısızlığım ne de herhangi bir kötü davranışım olmadı hocaya ki öğretmenler beni derslerimden çok olgunluğumla tanırlar. Bu yıl derslerimde düşüş var ve matematik hocası 10 girdiği için ortalamam düştü sınıfta kalma ihtimalim var. Belki yaşıtlarımdan bu tür bir sorunla karşılaşmış olanlar vardır ya da büyüklerim tavsiyeleriniz nelerdir? Ne demeliyim ben hocaya?(Bu arada hoca biraz alaylı bir kişidir ve sınıf içinde bazen ayrımcılık yaptığı olur).
Sonuçta hocalar da insan, bazen onlarda öğrenci ayrımı, kayırma vs bir şeyler yapabiliyor. Her ne kadar yapmamaları gerek olsa da ve yanlış bir şey olsa da. Ama şöyle bir şey var genelde öğrenciler hataları kendinde görmez ve başkalarına suç bulurlar. Bu arkadaşları olur, öğretmenleri olur, onların hataları varsa bile iki misli sen hatalısındır kardeşim. Bizde yaşadık bunları. Hocayla gidip konuşman daha fazla ters tepebilir ve kendisi veya sen okuldan gidene kadar sana dersi zindan edebilir. Öyle kindar olanları var ne yazık ki. Bu yüzden yapman gereken şey matematiğe biraz asılıp notlarını yükseltmek. Önceden sınavlardan, projelerden 40-50 alıyorsan biraz daha çalış ve bunları 60-70 yap mesela. Ayrıca ödev verdiğinde git yanına sırf soru sormuş olmak için bile olsa soru sor. Dersle ilgilenmeye başlamış ve bir şeyler için çabalıyor desin. Bunun başka yolu yok.

Hoca sana gıcık gidiyor bence. Ayrıca arkadaşın dediği gibi bunu yapmaya hakkı yok. Ders içini 10 girmek ? Hayatımda böyle bir saçmalık duymadım. Matematikten düşük gelme sorununa gelirsek, bol bol Şenol Hoca'dan ve Hocalara Geldik'ten matematik videoları izle. Ailenin durumu iyiyse özel ders al. Matematiğe çok çalış, ama diğer derslerini de aksatma tabi ki. Öteki derslerinden yüksek not almaya bak mümkün olduğu kadar. Hoca anlasın ki bu çocuk sadece matematik yapamıyor deyip görüşünü de değiştirebilir. Hala düşük not veriyorsa (özellikle performans ve ders içini) gidip Milli Eğitim'e şikayet edin.

Her Hoca dersini seven ödevini yapan anlattığını dinleyen öğrenciyi sever. Belli ki bu zamana kadar hocanı da dersi de sallamamışsın. 10. sınıfa kadar 10 20 ala ala nasıl geldin anlamadım. Eğitim ne hallerde... Çoktan kalman gerekirdi. Ben zaten herkesin diplomalı olmasına karşıyım böyle bir şey doğanın dengesine de aykırı. Bir binanın inşaatı için zengin bir patron (para lazım), bir mimar iki mühendis 20 de amele lazım. Bizse garip bir şekilde herkesi mühendis mimar yapmaya çalışıyoruz oysa ara eleman da vasıfsız eleman da lazım.

Fakat buraya bunu yazmışsın ya demekki bir şeyler dank etmeye başlamış. Şunu söyleyeyim matematik olmadan hiç bir şey yapamazsın. Farklı alan dahi okusan mesela tarih öğretmeni olsan atanmak için KPSS de karşına çıkacak. O yüzden matematiği bir bela gibi değil bir araç gibi görmen lazım. Ders geçmek için değil öğrenmek için hocanı dinlemen notunu tutman lazım.

Dediğim gibi hemen her alanda 1 2 tane diplomalı 10 20 tane amele lazım. Helal kazandıktan sonra hepsi de şerefli meslek ama toplumda da farklı yansımaları var.
Askerde, flörtte, evlilikte...
Sen karar ver hangisi olacağına.

Cevap için çok tesekkurler
Sonuçta hocalar da insan, bazen onlarda öğrenci ayrımı, kayırma vs bir şeyler yapabiliyor. Her ne kadar yapmamaları gerek olsa da ve yanlış bir şey olsa da. Ama şöyle bir şey var genelde öğrenciler hataları kendinde görmez ve başkalarına suç bulurlar. Bu arkadaşları olur, öğretmenleri olur, onların hataları varsa bile iki misli sen hatalısındır kardeşim. Bizde yaşadık bunları. Hocayla gidip konuşman daha fazla ters tepebilir ve kendisi veya sen okuldan gidene kadar sana dersi zindan edebilir. Öyle kindar olanları var ne yazık ki. Bu yüzden yapman gereken şey matematiğe biraz asılıp notlarını yükseltmek. Önceden sınavlardan, projelerden 40-50 alıyorsan biraz daha çalış ve bunları 60-70 yap mesela. Ayrıca ödev verdiğinde git yanına sırf soru sormuş olmak için bile olsa soru sor. Dersle ilgilenmeye başlamış ve bir şeyler için çabalıyor desin. Bunun başka yolu yokteşekkürler
Sonuçta hocalar da insan, bazen onlarda öğrenci ayrımı, kayırma vs bir şeyler yapabiliyor. Her ne kadar yapmamaları gerek olsa da ve yanlış bir şey olsa da. Ama şöyle bir şey var genelde öğrenciler hataları kendinde görmez ve başkalarına suç bulurlar. Bu arkadaşları olur, öğretmenleri olur, onların hataları varsa bile iki misli sen hatalısındır kardeşim. Bizde yaşadık bunları. Hocayla gidip konuşman daha fazla ters tepebilir ve kendisi veya sen okuldan gidene kadar sana dersi zindan edebilir. Öyle kindar olanları var ne yazık ki. Bu yüzden yapman gereken şey matematiğe biraz asılıp notlarını yükseltmek. Önceden sınavlardan, projelerden 40-50 alıyorsan biraz daha çalış ve bunları 60-70 yap mesela. Ayrıca ödev verdiğinde git yanına sırf soru sormuş olmak için bile olsa soru sor. Dersle ilgilenmeye başlamış ve bir şeyler için çabalıyor desin. Bunun başka yolu yok.
Teşekkürler 🙏🙏
Teşekkürler 🙏🙏

Burada kurduğun cümlelere bakarsak zekâ bakımından bir sorunun yok. Yanlış anlama, durum tespiti yapmaya çalışıyorum. Boş vakitlerinde konu anlatımlı kitap, Youtube videoları gibi kaynaklardan matematik çalış, gerekirse biraz temelden gir konuya zamanla toparlarsın. Matematik zor bir ders değil sadece biraz ilgi ister, bir de yapamıyorum edemiyorum ön yargısını kırman lazım. Bu da zamanla çalışarak, soru çözebilmeye başladığında özgüveninin artmasıyla olacaktır. Başarılar.

Ortaokul ve lise yıllarımda matematikte aldığım en iyi not 10’du. Hiç sevmedim bu dersi, sevmediğim için de derse hiç çalışmadım. Ne zaman ki kendi ayaklarımın üstünde durmam gerekiyor ve düzgün bir iş bulup çalışmak zorunda olduğumu anladığımda iş işten çoktan geçmişti. Lakin yine de pes etmedim ve üniversite okurken matematik’te epey yol kaybettim, ama zorlandım. Sana da tavsiyem öğren bu dersi iş aradığında veya çalıştığın yerde işine çok yarayacak aranan adam olacaksın. İşin aslı sorarsan sorun matematikte değil ezberci ve hiç birşey öğretmemek üzerine tasarlanmış eğitim sistemimizdedir. Kimdi bilmiyorum ama çok akıllı bir adamın dediğine göre Matematik Evren’in kodlama dilidir. Tecnopat gibi seçkin bir platformu takip ettiğine göre akıllı biri olmalısın. Faydalı olur umarım. Başarılar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı