Mavericks ile uyumlu ekran kartı

beyazayeb

Kilopat
Merhaba arkadaşlar..
1 haftadır mavericks kullanıyorum. Öncelikle şunu belirteyim, yok böyle birşey :) Windows'u açınca sıkılıyorum hemen mac'e geri dönüyorum. Çok keyifli ve kullanışlı bir sistem. Değişik problemlerle karşılaştım ve buradan aldığım yardımlarla sorunları çözdüm. Ancak 2 tane sorunum kaldı.

• Anakartım Asus p8z77 vlx
  • Monitörüm ASUS MX239
  • İşlemci i5 3570k
  • Ekran kartı olarak işlemcinin üzerinde ki hd 4000 i kullanıyorum.

HDMI kablo ile bağlantı sağlıyorum. Monitörün üzerinde dahili hoparlör var. Ancak ses alamıyorum. Anakart üzerinde ki ses çıkışında sorun yok.

Diğer sorun usb 2.0 sorunu. -v komutunu kaldırıp boot ettiğim zaman usb 2.0 portları çalışmıyor. USB 3.0 da sorun yok.

Son olarak sizden bir tavsiye istiyorum.
Elimde SapphireHD 7850 OC 2 GB ekran kartı var.
Ancak şu ana kadar hiçbir macintosh sürümü ile çalıştıramadım.
Ekran kartımı satıp orta halli bir nvidia kart almak istiyorum.
Mavericks ile uyumlu 350-400 tl civarı bir kart önerirseniz çok sevinirim.

Arkadaşım merakımdan soruyorum. Sistem kitaplık extensions içindeki AMD 7000 controller kext ve Amd radeon x4000 kext info plist dosyalarını kendi ekran kartına göre düzenledinmi.Sizin kulandıgınız kartın
1 Gb versiyonunu bende kullanıyorum clover ve Grafik Enable=No ile sorunsuz çalışıyor.

Arkadaşım merakımdan soruyorum. Sistem kitaplık extensions içindeki AMD 7000 controller kext ve Amd radeon x4000 kext info plist dosyalarını kendi ekran kartına göre düzenledinmi.Sizin kulandıgınız kartın
1 Gb versiyonunu bende kullanıyorum clover ve Grafik Enable=No ile sorunsuz çalışıyor.

Düzenlemeye çalıştım. Ama sonuca ulaşamadım bir türlü.
Bir defasında kartı 2 gb olarak gördü ancak. sadece görüntüden ibaretti. Eğer yardımcı olursanız beni de kart satıp alma sıkıntısından kurtarırsınız :)

İlk önce ben kartı takayım. Ondan sonra sizden yardım alayım. Neler yaptığımı hatırlamıyorum. Siz yönlendirirsiniz ben söyediğinizi yaparım.
Clover da GrafikEnabler=No nasıl yapıyoruz ?

- - - Güncellendi - - -

Kartı taktım şu an 7 mb görünüyor :)

Ve yüklü kext yok diyor.

Nerden başlıyoruz ?

Clover de degişiklik yapmak için Clover configurator u yükleyin, programı çalıştırıp ekranın sol üstündeki menüden extra ya ve mount efi ye basın. masaüstüne efi hdd bölümü gelecek.Sırasıyla efi clover ve
configplist dosyasını açın bu dosya içinden GrafikEnabler=No ayarını yapacaksınız.Diger işlemlere gelince. Sistem kitaplık extensions içinden AMD 7000 controller kext ve Amd radeon x4000 kext dosyalarını
masaüstüne kopyalayın.
AMD 7000 controller kext sağ tuş paket içerigini göster contents infoplist klasörünü açın. Burada <key>IOPCIMatch</key> altında 0x68181002 yi bulun ve 0x68191002 olarak
degiştirin.Aynı işlemi Amd radeon x4000 kext için de yapın. Bu iki kext i Sistem kitaplık extensions içinden silin ve masaüstündeki uyarladıgınız kext leri kext help b7 vs programla yeniden yükleyin.
Kolay gelsin

OK hemen deniyorum.
Yanlız config.plist dosyasının içerisinde o ayarı nasıl yapacağım. GraphicEnabler=No kodunu direk oraya yapıştırırsam çalışır mı ?

config plist dosyasının içinde o ayar genelde olur, istisna olmaz sa forumlardan hazır configplist dosyaları var onların içinden ilgili satırı bul ve copy paste yap.Benim çarşıya çıkmam gerekiyo akşama devam ederiz.
Tekrardan kolay gelsin.

Dediklerinizi aynen yaptım ancak değişen bişey yok.
Olmadı.
Garfik kartını görüyor ancak 7mb olarak görünüyor.

- - - Güncellendi - - -

Bu da ekran görüntüsü.

F3oZgG8.png

Arkadaşım ilk kartı taktıgınızla şimdiki durum arasında bir fark yok.Bu durumda benim aklıma gelenleri söyleyeyim. Birincisi sanki amd 7000 kext radeon x4000 kext sanki tanıtılmamış gibi, kext yüklemeyi
dogru yaptıgına eminmisin. İkincisi cloverin içinde driver64 UEFİ nin altında csm videodxe 64 sürücüsü yüklümü. üçüncü ve en kötü seçenek 2 gb kartlar da bu sistem çalışmıyor, bendeki kart 1 gb

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı