Çözüldü Mavi ekran hata analizine nereden başlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

351633

Kilopat
Makaleler
147
Özellikle bu aralar öğrenip anlamaya çalışıyorum
Yakın zaman içinde aktif olarak başlayacağım şimdilik sadece konuları izliyorum.
Özellikle @Enes3078 ve @KojiroHyuga04 ve @Bora Dere hocam tavsiye verirseniz sevinirim.

Ayrıca, bazı rehberleri ve kaynakları okudum.

Açıkçası, hiç tecrübem yok bir kere sadece Valorant mavi ekran hatası çözdüm (sosyal içinde değil bir arkadaşım hatası).

Çözüm
Öncelikle Technopat videolarını izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Microsoft "Bug Check"lerini okuyabilirsiniz.

Analizi kesinlikle WinDBG ile yapın.

Microsoft "Bug Check"lerini okuyabilirsiniz.

Analizi kesinlikle WinDBG ile yapın.

Çözüm

Microsoft "bug check"lerini okuyabilirsiniz.

Analizi kesinlikle WinDbg ile yapın.

Bir tanesini izlemiştim memory_corruption diye bir hata kodu vardı (bellekle alakalı olduğunu belirtmiş).

SYS dosyalarını güvenilir şekilde nereden araştırıp tespit edebilirim.
Tecrübeye bağlıysa çözdüm tüm hatalarda not alacağım.

Özellikle bu aralar öğrenip anlamaya çalışıyorum
Yakın zaman içinde aktif olarak başlayacağım şimdilik sadece konuları izliyorum.
Özellikle @Enes3078 ve @KojiroHyuga04 ve @Bora Dere hocam tavsiye verirseniz sevinirim.

Ayrıca, bazı rehberleri ve kaynakları okudum.

Açıkçası, hiç tecrübem yok bir kere sadece Valorant mavi ekran hatası çözdüm (sosyal içinde değil bir arkadaşım hatası).
Benden tavsiye almayın, alınacak kişiler belli. @283156 hocam ve @Enes3078.

Ama vermemi istiyorsanız şöyle bir tavsiye vereyim. Bu iş biraz sabır gerektiriyor. Dikkatli olmak lazım.

Ben de bu işi etiketlediğim hocalarım sayesinde öğrendim.
Kaynakları özellikle İngilizce kaynakları çok okumak lazım.
Bunun inanılmaz faydası olur.

İlk öncelikle mavi ekranlara verilen cevaplar ve sonuçlarınızı karşılaştırın. Konulara yazmayın iyice öğrenene kadar. Ayrıca bu iş biraz tecrübe gerektiriyor. Bu hataların çözümlerini zamanla öğrenip tecrübe kazanacaksınız. Daha sonra da sorunlara daha da iyi çözüm önerileri sunabileceksiniz. Ayrıca hata+ Microsoft docs yazarsanız Microsoft'un hata ile ilgili yayınladığı makalelere ulaşabilirsiniz. Analiz için WinDbg programını önerebilirim.

Bir ekleme daha yapayım. @Er73748 hocamın dediği o karşılaştırma ve iyice kavrayana kadar konulara cevap yazmamak ifadeleri çok önemli. Böyle yapan bir arkadaşımız mesela bıraktı.

Benim konuya yazdığım mesajın aynısını bir iki kelime değiştirip yeniden yazıyordu mesela.
Sahi o arkadaş hala ortalıkta dolaşıyor mu?

Bir ekleme daha yapayım. @Er73748 hocamın dediği o karşılaştırma ve iyice kavrayana kadar konulara cevap yazmamak ifadeleri çok önemli. Böyle yapan bir arkadaşımız mesela bıraktı.

Benim konuya yazdığım mesajın aynısını bir iki kelime değiştirip yeniden yazıyordu mesela.

Ben zaten öğrenene kadar yazmayı düşünmüyorum, konu içi kodları paylaşırlarsa belki yorumlarım biraz ama konu bütünlüğünü bozmamak adına onu bile yapmaya çekiniyorum.

Öğrenince veya belli bir acemilik seviyesini yakalamaya başlayınca belki yardım etmeye başlarım.

Öneriniz için teşekkürler.

Ben zaten öğrenene kadar yazmayı düşünmüyorum, konu içi kodları paylaşırlarsa belki yorumlarım biraz ama konu bütünlüğünü bozmamak adına onu bile yapmaya çekiniyorum.

Öğrenince veya belli bir acemilik seviyesini yakalamaya başlayınca belki yardım etmeye başlarım.

Bu arada son olarak şunu da eklemek isterim; başka birisi o konuya yazdı ise çok gerekli olmadıkça o konuya yazmanızı tavsiye etmem. Çünkü yapılan testlerin sonuçları gibi şeyleri ilk yazan biliyor. O yüzden yanlış bilgilendirme tarzı şeyler dışında çok gerekli olmadıkça yazmayın. Kendi adıma rica ederim.

Rica ederim hocam.

WinDbg üzerinde kullanılan sıradan bir iki komutu da vereyim size.

lm
!sysinfo machineid

Geri
Yukarı