Mavi ekran hatası (MEMORY_MANAGEMENT)

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
RAM
CORSAIR 8GB Vengeance LPX Kırmızı 2400MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
SSD veya HDD modeli
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm 3.5 SATA 3.0HDD
Ekran kartı
1050 Ti AERO ITX 4G OCV1
Anakart
A320M PRO-VH PLUS
İşlemci
Ryzen 3 2200G 3.5ghz 6mb ön bellek 4 çekirdek
RAM modeli 'CMK8gx4m1A2400C16r'.

3 ay kadar önce mavi ekran hatası almaya başladım. Her seferinde farklı hata kodu ile geliyordu ancak özellikle 'MEMORY_MANAGEMENT'i çok fazla gördüm.
Şu an hatırlayamadığım birkaç çözüm denedim ancak olmadı ben de son çare format attım ve düzeldi.
3 ay sonra yani şu anda tekrar mavi ekran hatası almaya başladım, her seferinde MEMORY_MANAGEMENT yazıyor ekranda.
Formatı tekrar denedim ancak formattan sonra mavi ekran vermeye devam etti, Görev Yöneticisi'nden baktığımda disk kullanımı %100e çıkıyor ve birkaç saniye içerisinde mavi ekran veriyor.
Arkadaş tavsiyesi üzerine HDD taraması yaptım ve kayıtları yukarıda bıraktığım linke ekledim. Dosyaları tek bir dosyaya sıkıştıramadım uğraşmanıza sebep olursam çok üzgünüm ancak yardımcı olabilirseniz sorunumu çözebilirseniz çok sevinirim.

Hocam memtest86 ile bir test yapabilir misiniz? Bellekler şüpheli duruyor. Memtest86 ile Bozuk RAM Testi
Toplam 40 saniye kadar süren test 10432 tane error çıkardı, sonrasında ekranımda kocaman bir fail yazısı çıktı. Altında 'Test has aborted due too many errors' yazıyordu.
Kayıtlara nereden bakacağımı bilmediğim için bu kadarını paylaşabildim.
Sanırım sorun ram kaynaklı ancak merak ettiğim bir şey daha var, aylar önce tekrar bu hatayı aldığımda birkaç farklı yol ile ve format ile çözülmesini sağlamıştım, şimdi de yeni bir ram kullanmadan bu rami onarmamım bir yolu var mı acaba ?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Bir de şöyle bir durum var, saatlerdir bilgisayarı youtube vs. için kullanıyorum herhangi bir sorun oluşmadı; ancak ne zaman ki bir oyuna giriyorum, mavi ekran veriyor.

Son düzenleme:
Memtest86 sırasında XMP ayarı kapalı mıydı? Bazen XMP açık olduğu için Memtest86 error gösterebiliyor. Gerçi sizin döküm dosyalarınız bayağı bir kabarık ve hepsinde RAM ile ilgili sorun olduğu gözüküyor fakat siz yine de emin olun. BIOS üzerinden XMP açık mı diye bakın. Açıksa kapatıp tekrar testi gerçekleştirin. Kapalıysa yapacak bir şey yok. Garantisi varsa servise gönderin.

Memtest86 sırasında XMP ayarı kapalı mıydı? Bazen XMP açık olduğu için Memtest86 error gösterebiliyor. Gerçi sizin döküm dosyalarınız bayağı bir kabarık ve hepsinde RAM ile ilgili sorun olduğu gözüküyor fakat siz yine de emin olun. BIOS üzerinden XMP açık mı diye bakın. Açıksa kapatıp tekrar testi gerçekleştirin. Kapalıysa yapacak bir şey yok. Garantisi varsa servise gönderin.
Kontrol ettim kapalıymış.
HDD'yi kontrol ettiğinizde herhangi bir sorun görebildiniz mi. Yani sadece RAM'i değiştirerek sorunu çözebilirim değil mi.

RAM modeli 'CMK8gx4m1A2400C16r'.

3 ay kadar önce mavi ekran hatası almaya başladım. Her seferinde farklı hata kodu ile geliyordu ancak özellikle 'MEMORY_MANAGEMENT'i çok fazla gördüm.
Şu an hatırlayamadığım birkaç çözüm denedim ancak olmadı ben de son çare format attım ve düzeldi.
3 ay sonra yani şu anda tekrar mavi ekran hatası almaya başladım, her seferinde MEMORY_MANAGEMENT yazıyor ekranda.
Formatı tekrar denedim ancak formattan sonra mavi ekran vermeye devam etti, Görev Yöneticisi'nden baktığımda disk kullanımı %100e çıkıyor ve birkaç saniye içerisinde mavi ekran veriyor.
Arkadaş tavsiyesi üzerine HDD taraması yaptım ve kayıtları yukarıda bıraktığım linke ekledim. Dosyaları tek bir dosyaya sıkıştıramadım uğraşmanıza sebep olursam çok üzgünüm ancak yardımcı olabilirseniz sorunumu çözebilirseniz çok sevinirim.

Hardiskmi yoksa SSD mi var?

Kontrol ettim kapalıymış.
HDD'yi kontrol ettiğinizde herhangi bir sorun görebildiniz mi. Yani sadece RAM'i değiştirerek sorunu çözebilirim değil mi.
HDD ile ilgili bir sorun göremedim. Eğer disk sorunundan şüpheleniyorsanız HD Tune Pro ile Quick Scan kapalı olacak şekilde Bad Sector testi gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmesinin de görüntüsü paylaşın, söyleyeyim sıkıntı var mı diye ama pekte gerek yok gibi çünkü sorunun RAM ile ilgili olduğu ortada.

Geri
Yukarı