Mavi Ekran Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Mert Can1

Hectopat
Daha fazla  
Minidump dosyaları yukarıdaki gibi CMD ile dosyan onarımı yaptım üstüne Memtest 86'yı da yaptım, bilgisayara 1 hafta falan önce formatta attım. Bilgisayarda toplasanız 15 tane uygulama vardır, belki yoktur ve hepsi milyonlarca kişinin kullandığı bilindik uygulama. Aşırı fazla mavi ekran yiyorum ve mavi ekran yemekten mavi ekran yiyecek miyim psikolojisinden CS'de guzideden MG2'ye kadar düştüm. Tam 3 5 gün mavi ekran yemedim. Win serisi 10, rank atlayacağım, tekrar mavi ekran yemeye başladım. Bunu düşünmekten oyunlardan keyif alamıyorum bile. Acaba şu an yer miyim bu oyun yiyecek miyim diye düşunmekten oyunlara girmeye korkar oldum

Dosya Ekleri

• 20201025_195700.jpg
    20201025_195700.jpg
    160,1 KB · Görüntüleme: 76
  • 20201025_195806.jpg
    20201025_195806.jpg
    98,3 KB · Görüntüleme: 46
BIOS güncel mi? Eğer donanımda arıza yoksa BIOS nedeniyle hata verebiliyor.
USB belleğe BIOS'un güncel sürümünü indirip attım BIOS'u açıp M-FLASH dedim USB belleğin içinde memtest86 kullanırken attığım 3 adet dosya gözüktü fakat BIOS'un güncel sürümü gözükmuyor USB belleğin içinden sildim her şeyi sadece BIOS sürümü var ama gözükmüyor ne yapabilirim
Belleklerde bozulma ve çeşitli adreslerin erişiminde sorun var gibi. MemTest yap.

Onun dışında Prime95 indirip 15 dakika işlemci stres testi yap. Intel sürücünü kaldır ve kur, Faceit geçici süreliğine kaldır. Sanal bellek ayarlarıyla oynadıysan düzelt. HDD Tune Pro ile sabit disk kullanıyorsan error scan kısmına gelip quick scan tikini kaldırıp test yap, ek olarak health kısmının ekran görüntüsünü at.

Sistem aldığı interruptları yerine getirmek için uğraşırken de çeşitli sorunlar yaşıyor sanırım. Çeşitli oyunlardan ve anti-cheat yazılımlarından uzak dur, anti-cheat yazılımlarını bir süreliğine kaldır. XMP ise açtım demişsin, tamamen kapat. Daha doğrusu belleklerde sorun çıkarsa, yeni bellek alana kadar böyle idare et.

Komut istemini yönetici olarak başlatıp aşağıdaki komutu uygula. Dosya sistemindeki bozuklukları düzeltsin. Windows Update varsa da yap.

Kod:
chkdsk /f /r
İlk mesajdaki MemTest86 sonuçları 3 gün önce yapıldı ondan sonra yeni bir uygulama dahi kurmadım sadece 3 5 el CS:GO girdim

Prime 95 nasıl kullanılıyor anlayamadım kurdum Just Stress Testing diyorum 2. kutucugu seçiyorum OK diyorum fakat hiç bir şey olmuyor

Faceit ve Fceit Anti Cheatsı kaldırdım

HDD Tune Pro ile şuanda error scan testi sürüyor 2.5 satır dolmuş henüz

HDD Tune Pro testi bittikten sonra BIOS'dan XMP özelliğinide kapatıcağım

Komuyu uyguladım sonuç görseldeki gibi

Dosya Ekleri

• 20201028_163451.jpg
    20201028_163451.jpg
    161,4 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Programı açtığınızda karşınıza bir pencere çıkması gerek. Oradan Small FFT seçip test edin.

MemTest'i de tekrar yapıp sonuçların resmini çekip bizimle paylaşın.
Yani yapabildimmi oldumu bilmiyorum 20 25dk civari bu sekilde durdu

MemTest86'yıda şuan başlatıyorum HDD testi sırasında mavi ekran yediğim için gece yapmayı deniyecegim

Test henüz 10. Dakikasına dahi gelmedi fakat 430 adet error bulundu bile
Programı açtığınızda karşınıza bir pencere çıkması gerek. Oradan Small FFT seçip test edin.

MemTest'i de tekrar yapıp sonuçların resmini çekip bizimle paylaşın.
chkdsk /f /r yanlış girmişsiniz. İşlem bitince de Y yazıp bilgisayarı yeniden başlatacaksınız.
Yaptım başlatılarken bir şey doldu %100 oldu ve sistem yeniden başladı

Dosya Ekleri

• 20201028_182024.jpg
    20201028_182024.jpg
    241,7 KB · Görüntüleme: 34
  • 20201028_235054.jpg
    20201028_235054.jpg
    85,9 KB · Görüntüleme: 32
  • 20201028_235141.jpg
    20201028_235141.jpg
    59,8 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Test henüz onuncu dakikasına dahi gelmedi fakat 430 adet error bulundu bile.
XMP kapalıyken yaptıysanız testi o zaman maalesef bellekleriniz sorunlu. Yine de testin bitmesini bekleyin. Garantisi varsa servise gönderin, yenisini versinler.

XMP açıkken test yapınca hata çıkabiliyor, kapalıyken yaptıysanız sonuçlar doğrudur. Maalesef bellekler değişecek. DMP dosyalarında da öyle gözüküyordu diye hatırlıyorum.

XMP kapalıyken yaptıysanız testi o zaman maalesef bellekleriniz sorunlu. Yine de testin bitmesini bekleyin. Garantisi varsa servise gönderin, yenisini versinler.

XMP açıkken test yapınca hata çıkabiliyor, kapalıyken yaptıysanız sonuçlar doğrudur.
Testi ilk önce XMP açıkken yapıyordum sonradan testi iptal edip XMP kapatıp 0dan başlattım sonuç bu ve bilgisayarın garantisi eylül ayında sona erdi bilgisayardaki ramı değiştirmek dışında bir cözüm yokmu :/

@Mert Can1
Maalesef hocam :( İlk mesajimda yazdığım şekilde idareten kullanabilirsiniz belki bir süre. Onun dışında bellek değişmesi lazım.

Şüpheniz halen varsa tekrar da yapabilirsiniz testi ama yine hatalar çıkacaktır büyük ihtimalle.
HDD tune proyu şuanda deniyordum fakat 3 5 satır anca dolduğu anda mavi ekran veriyor 2tb bi HDD yi okuyacak kadar süre açık kalamıyor

Ve iki sorum daha olacak ramleri degistirdikten sonra mavi ekran sorunundan tamamen kurtulmus olurum başka bir sorun olmaz değilmi

USB belleğe BIOS'un son sürümünü atıp BIOS M-FLASH ile girdiğimde BIOS sürümü gözükmüyor USB bellek tamamen boş ve içinde sadece BIOS sürümü oluyor farklı USB ile denedim fakat sonuç aynı ne yapabilirim

Dosya Ekleri

• 20201028_140137.jpg
    20201028_140137.jpg
    130,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 20201028_140150.jpg
    20201028_140150.jpg
    127,8 KB · Görüntüleme: 20
Bellekler sorunluyken BIOS güncellemeyin.

HDD testi de boş şu aşamadan sonra. Zaten yapamıyorsunuz hatalar yüzünden. Ne olursa olsun o belleklerde sorun var, değişmesi lazım hata almamanız için hocam.

Anladim, teşekkür ederim. Peki idareten kullanma süresini uzatmak için yapabileceğim herhangi bir şey var mı? Yani CS:GO oynuyorum, geçen sene hesabım çalındı ve oyunu bırakmıştım. Şu an bir yerlere gelmek için oynuyorum. FACEIT seviye kasmaya başlamıştım ki bu hatalar yüzünden giremiyorum. Rekabetci maçlarda sürekli mavi ekran yiyorum. Herhangi bir şekilde bu süreyi uzatma imkanım var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı