"WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

BeNn_CiHaNn

Centipat
Arkadaşlar merhaba,

Sorunum mavi ekran hatası, kodu: "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" forumlarda baktığıma göre bir donanım hatasından kaynaklanıyor. Yeni sistem topladım, işlemciyi direk sıfırdan aldım, anakart da sıfır ve ikisi de garantili. İnternette gezinirken ya da PC de herhangi bir işlem yapınca sorun olmuyor. Sadece oyunlarda mavi ekran alıyorum.

Sistem bilgisi:
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor 3.80 GHz (heavyload ile 15 dk test yaptım ve soretempten ısısını kontrol ettim 90C de sabitlendi, sorun çıkmadı.)
Anakart: MSI MAG B550 Gaming Plus.
Ekran kartı: Radeon (ASUS) RX580 4 GB Dual series (FurMark ile 15 dk test yaptım. 80C de sabitlendi, sorun çıkmadı)
RAM: 16 GB (Memtest86 ile 3 saat süren bir test yaptım. Değerler normal göründü.)

Minidump: Minidump.rar

AMD Chipset sürücüsü çöküyor.

Linkini verdim, indirip kurun.

OC işlemi yapılıysa kaldırın.

Realtek Ethernet sürücünüzü güncelleyin.

Yalnız bir dakika, ana kartınıza MAG B550 demişsiniz ama dosyada MPG B550 yazıyor.
Sizin mi yoksa benim mi yanlışım var?

Dediklerimden önce ana kart bilgisini teyit edelim.

AMD Chipset sürücüsü çöküyor.

Linkini verdim, indirip kurun.

OC işlemi yapılıysa kaldırın.

Realtek Ethernet sürücünüzü güncelleyin.

Yalnız bir dakika, ana kartınıza MAG B550 demişsiniz ama dosyada MPG B550 yazıyor.
Sizin mi yoksa benim mi yanlışım var?

Dediklerimden önce ana kart bilgisini teyit edelim.
MPG 550 doğru, otomatik yazı olarak geçmiş olmalı, kusura bakmayın.
OC işlemi yapmadım, bios u da yeni kurdum (2 gün önce) Dün de yeni disk e format attım.

Tamamdır, o zaman Chipset sürücüsünden ya da Chipset bileşen eksikliğinden olmuştur.

2 3 gün cihazı gözlemleyin. Hata alınmazsa çözüldü işaretleyin.
AMD Chipset sürücüsünü kurdum ve yükledim, pc yeniden başlattım, realtek sürücüsü güncelledim. Şimdi bir test yapacağım ama öncesinden rica etsem Bios sürümüne bakar mısınız? Uyumlu mu?
Bios: American Megatrends International,LLC,1,80, 30.12.2021
Yine aynı hatayı verdi ve PC kapandı. Son hatanın minidump dosyasını atıyorum.

Son düzenleme:
HeavyLoad testinde mi çöktü?
O testte herhangi bir sıkıntı olmadı. tekrar oyun açtım (Cities Skylines) 5-6 dk sonra mavi ekrana düştü. Bu arada oyun korsan değil, Steam dan indirdim.
IMG20220403180336.jpg IMG20220403180406.jpg

BIOS OC bölümü bu şekilde, yüklendiği gibi görseli attım. Herhangi bir işlem de yapmadım zaten.
???

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı