Mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

eciveci

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar.
Yeni topladığım PC'de geçen hafta ilk defa mavi ekran hatası aldım ardından dün bir daha aldım YouTube izlerken. RAM testi (Memtest86) ve SSD testi HD Tune Pro 5.75 test yaptım ikisinde de bir hata bulamadım. Bunun sebebi nedir ve ne yapmamı önerirsiniz acaba? 12'sinde PC'de yaptığım tek değişiklik kulaklık ve yeni mouse almıştım bunlara bağlı olabilceğini sanmıyorum ama genede paylaşayım. Ardından 3 4 saat oyun oynadım ve herhangi bir hata vermedi PC şu an bu konuyu açmadan önce SSD testlerini yaptım ortalama 2 3 saattir PC deyim henüz bir mavi ekran almadım.

Selamlar.
Yeni topladığım PC'de geçen hafta ilk defa mavi ekran hatası aldım ardından dün bir daha aldım YouTube izlerken. RAM testi (Memtest86) ve SSD testi HD Tune Pro 5.75 test yaptım ikisinde de bir hata bulamadım. Bunun sebebi nedir ve ne yapmamı önerirsiniz acaba? 12'sinde PC'de yaptığım tek değişiklik kulaklık ve yeni mouse almıştım bunlara bağlı olabilceğini sanmıyorum ama genede paylaşayım. Ardından 3 4 saat oyun oynadım ve herhangi bir hata vermedi PC şu an bu konuyu açmadan önce SSD testlerini yaptım ortalama 2 3 saattir PC deyim henüz bir mavi ekran almadım.

Sistemin nedir onu yazar misin ona gore cevaplayim. Ve BIOS'tan XMP'yi actin mi?

1608481971660.png

Tek bende mi böyle?

Drive'dan tekrar atayım Masaüstü.rar
Sistemim:
2070S GP OC Palit
AMD Ryzen 5 3500X
XPG Adata Spectrix 3200HZ 2x8GB
480 GB SanDisk SATA SSD
Gigabyte B450 S2H MB
650W PSU
RAM'leri 3200 Hz'ye çıkarttım XMP açık BIOS güncel
4 Fan var tek bağlantıda RGB'leri SATA ile bağladım.

RAM'leri eski MHz değerlerine getirin. XMP kapatın.

BIOS güncelle. F51 sürümüne geçin.

Ekran kartı sürücünü güncelle. Geforce Experince kullanıyorsanız. Geforce Experince üzerinden güncelleyebilirsiniz.

MSI AfterBurner kaldır.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

RAM'leri olduğundan düşük Hz'de kullanmak sizce de bir handikap değil mi sonuçta 3200 HZ RAM almak için ekstra masraf yaptım.
SFC /scannow yaptım bir hata buldu ve yükledi galiba eksiklikleri
BIOS'u son sürümüne getirmiştim geçen hafta sanırsam umarım sorun SFC ile çözülmüştür MSI after bunerı dediğiniz gibi kaldırdım bakalım tekrar mavi ekran verecek mi işin garip tarafı sorunun çözülüp çözülmediğini de anlayamıyorum çünkü uzun aralıklarla mavi ekran veriyor PC :D

RAM'leriniz kaç MHz ise o MHZ ile kullanın. RAM'ler 3200 MHz ise 3200 MHz kullanın.

BIOS sürümün F51 ise sıkıntı olmaz. F60e ise biraz sıkıntı çünkü beta bir sürüm yani üzerinde çalışılan bir sürüm olduğu için çok az olsada sorun çıkartma olasılığı var.

Anladım RAM'ler yazdığım gibi 3200HZ ama XMP yapmadan önce 2600 küsurlerde oluyor
BIOS F51 sürümünde ekran kartının kendi sitesindeki driverları yükelememe gerek var mı Audio chipset lan SATA RAID falan şu an fark ettim ben sadece BIOS'u 51 güncelleyip ekran kartı driverlarını yüklemiştim

Selamlar bu hata artık gerçekten can sıkıcı olmaya başladı bugün tekrar mavi ekran verdi PC minidump dosyasını paylaştım ayrıca dün Metro Exodus oynarken oyun dondu ve hiçbir şekilde kapatamadım belki bu hatayla alakası vardır ama yardım edebilecek kimse var mı?
PC'yi topladım ve Windows kurduğum günden beri bu hatayı alıyorum. Tekrar mavi ekran aldım güncelliyorum minidump dosyasını

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı