Mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

1Uğurk

Centipat
Arkadaşlar 3 tane mavi ekran hatası aldım. Minidump dosyalarını analiz ettim RAM hatası çıktı, bunun üzerine Memtest86 ile test ettim test 2 veya 3 saat sürdü sonuç temiz çıktı ben de şaşırdım. Bu aldığım mavi ekranların sebebi nedir o zaman? Minidump dosyalarını aşağıya bıraktım.
Sistem özelliklerim: Ryzen 7 3800X RTX 2070 Super ASUS ROG B550-F GAMING Corsair 16 GB 3200 MHz RAM Samsung 970 Evo 500GB
Ve bilgisayarımda tuhafıma giden bazı şeyleri de yazacağım belki bir ilgisi vardır.
Bilgisayar açılırken fanlar hızlı dönüyor sonra normale dönüyor.
Bilgisayar açılırken mouse pad klavye mouse gibi ekipmanlarımın RGB'leri gidip geliyor 1 2 kere.
Anakartımın üstündeki RGB PC'yi kapatsamda sönmüyor arkadan Power Supply'ı kapatmam gerekiyor.
Ve bilgisayar M.2 SSD'ye göre yavaş açılıyor gibi geldi. Ekranda DisplayPort sinyal yok diyor biraz siyah ekranda bekliyor sonra ROG simgesiyle DisplayPort yazıyor yani DisplayPort'a bağlanıyor.
Arkadaşlar sistemi yeni topladım merak ettim konular bunlar. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. İyi günler.
Bu arada minidump dosyaları bunlar:

Bana bildirim gelsin diye yazdım bu mesajı.

Hocam selamlar size yazmadığım zamandan beri test yapıyorum 1 kere bile mavi ekran vermedi dün tekrardan bir Memtest'i gerçekleştirdim XMP kapalıyken temiz çıktı ve dedimki herhalde sorun geçti XMP'yi açabilirim ve dün akşam XMP'yi açtım. Biraz daha oyun oynadıktan sonra PC'yi kapatıp yattım uyku düzenim bozuk olduğu için biraz önce uyandım ve PC'yi açtım ve mavi ekran yedim. Hocam demek ki sorun XMP ile alakalı ve MHz'i desteklediği kadar açıyorum 3200MHz zaten otomatik ayarlıyor ben genede kontrol ettim sizin görüşleriniz nelerdir acaba garantiye girer mi?
Hocam şöyle dosyayı da bırakıyım bu arada yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Neredeyse 1 hafta mavi ekran almamışsınız. Bir gelişme var.

XMP özelliğini kapat ve öyle deneyin. Sorun XMP olabilir.

Minidumptan olarak sorunu bulamadım. :D
Aslında ağ sürücüsü ile ilgili bir şey gördüm ama tam olarak emin olamadım. Bu yüzden pek uğraşasım gelmedi.

Belki işe yarar diye hızlı başlatmayı kapatır mısın? Bazen işe yarayabiliyor.

Neredeyse 1 hafta mavi ekran almamışsınız. Bir gelişme var.

XMP özelliğini kapat ve öyle deneyin. Sorun XMP olabilir.

Minidumptan olarak sorunu bulamadım.:D.
aslında ağ sürücüsü ile ilgili bir şey gördüm ama tam olarak emin olamadım. Bu yüzden pek uğraşasım gelmedi.

Belki işe yarar diye hızlı başlatmayı kapatır mısın? Bazen işe yarayabiliyor.

Aynen hocam mavi ekran almadığım 1 hafta boyunca XMP kapalıydı ve dediğim gibi dün açtım XMP'yi ve bugün mavi ekran yedim ve CPU Z'den baktığım kadaraıyla RAM'ler 1060 MHz'de çalışıyor veya XMP açıldığı zaman 1600 galiba ben size ssleri atıyorum hocam bir de siz bakın.
Ve bu sorunu Google'ye yazdığımda başka yaşayanların olduğunuda gördüm ve bazı kişiler voltajla alakalıdır demiş ne diyorsunuz hocam sizce voltaj değerleriyle oynayayım mi pek de bilgim yok açıkçası voltajla ilgili.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-01-03 022326.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-03 022326.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran görüntüsü 2021-01-03 022759.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-03 022759.png
    24,8 KB · Görüntüleme: 16
Şahsem ben hayatımda RAM'e overclock yapmadım. O yüzden yaptırsam yanlış bir şey yaptırmış olurum diye korkuyorum.

Bir tane rehber konusu var. Onu inceleyebilirsiniz.

XMP yüzünden mavi ekran alma şansınız var bu arada.

Son düzenleme:
Şahsem ben hayatımda RAM'e overclock yapmadım. O yüzden yaptırsam yanlış bir şey yaptırmış olurum diye korkuyorum.

Bir tane rehber konusu var. Onu inceleyebilirsiniz.

XMP yüzünden mavi ekran alma şansınız var bu arada.

Hocam selamlar PC başına şimdi oturdum bu sefer açtığımda mavi ekran vermedi bilginiz olsun attığınız rehberide inceleyeceğim hocam
birde hopcam ramleri overclok etmeyeceğim sadece voltajı yükselticeğim veya düşürücepğim o konuda bilgim yok o yüzden voltaj işini araştırıcam bugün ama bu overclok a girermi bilmiyorum çümnkü mhz 3200 de kalacak
hocam 1 şey daha söyleyeceğim xmp yi açtığım halde ramler 1500 1600mhz de çalışıyor sebebi nedir acaba üstte ss leri atmıştım ordan bakabilirsiniz

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı