Çözüldü Mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mercaen

Hectopat
Selam arkadaşlar, PC bir anda dondu mavi ekran hatası verdi. Ne olduğunu anlayamadım. Sadece güç seçeneklerini en düşüktü en yüksek yaptım ve C: Ye girip sistem hatalarını denetleme yaptım. Şu an sorun yok ama ileride belki olabilir. Nedenini öğrenebilir miyim acaba. Windows 10.

Minidump dosyasını atamadım.

Minidump

Son düzenleme:
Çözüm
DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyin. Ardından Ekran Kartı üreticinizin kendi sitesinden en son WHQL sürümü kurun.

BIOS'unuzu F54 sürümüne yükseltin.

Son olarak HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmelerinin görüntülerini paylaşın.

Eğer Health sekmesinde veri gözükmüyorsa HD Sentinel ile Genel Bakış ve S.M.A.R.T sekmelerini paylaşın.
DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyin. Ardından Ekran Kartı üreticinizin kendi sitesinden en son WHQL sürümü kurun.

BIOS'unuzu F54 sürümüne yükseltin.

Son olarak HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirin. Sonuçlara ek olarak Health sekmelerinin görüntülerini paylaşın.

Eğer Health sekmesinde veri gözükmüyorsa HD Sentinel ile Genel Bakış ve S.M.A.R.T sekmelerini paylaşın.

Çözüm
Mavi ekran hatasına bakabildiniz mi? Bu hatadan sonra sistemi tekrar kurdum sadece bir kere mavi ekran hatası oldu daha olmadı onu da atayım. Anakartı nasıl güncellerim onu bilmiyorum.

Anakartını güncelledim. Şu an için sorun yok. Ancak yine mavi ekran hatası verirse atarım. Sağ olasın kardeş.

Son düzenleme:
Mavi ekran hatasına bakabildiniz mi?
Yazdığım şeyleri zaten attığınız minidump dosyasını inceleyerek paylaştım.
Bu hatadan sonra sistemi tekrar kurdum sadece bir kere mavi ekran hatası oldu daha olmadı onu da atayım.
Paylaşmayı unutmuşsunuz sanırım. Ne olur ne olmaz paylaşın ona da bakalım.
Anakartını güncelledim. Şu an için sorun yok. Ancak yine mavi ekran hatası verirse atarım. Sağ olasın kardeş.
Önemli değil. 1 hafta sistemi test edin. Sorun çözülürse konuyu çözüldü olarak işaretleyin. Tekrar mavi ekran alırsanız dediğiniz gibi yeni dökümleri paylaşmanız yeterli.

Ekran Alıntısı.PNG

Burada bir hata var. Ancak bende 3 tane HDD var. İkisi PC'nin 3.sü dizüstünden taktım sorunda onda çıkmış pcninkinde bu sorun görünmüyor. Öbür HDD orada görünmüyor. Ona bakacağım öbür programdan. Sistem PC'nin diskinde o HDD depo olarak kullanıyorum bir şey çalışmıyor. Ama sıkıntı ondan ise çıkartabilirim.

Minidump

1.PNG

2.PNG

3.PNG

1-1.PNG
3-3.PNG
2-2.PNG

Bunlarda sonuçlar herhalde dizüstünün HDD'te sıkıntı var. Öbürlerinde sıkıntı yok gibi.

Son düzenleme:
Yazdıklarınızı maalesef tam olarak anlayamadım. Interface CRC hatası aldığınız diski sistemden ayırmanızı isteyeceğim. Sağlam olan diskler kalabilir. İlgili diski çıkardıktan sonra bir süre sistemi gözlemleyin.

CRC hatası aldığım diskin kablosunu değiştirdim. Programda kablo sorunlu olduğu için bu hatayı verdiğini söylüyor. Onun haricindeki disklerde sorun yok resimlerini attım.

Disk ve ana bilgisayar arasında 4006 kez iletişim sorunu oluştu.
Ani sistem çökmesi, yeniden başlatma, mavi ekran, erişilemeyen dosya(lar) ve /klasör(ler) gibi beklenmedik durumlarda, hard diskinizin güç kablosunu ve veri aktarım kablosunu kontrol ediniz. Mümkünse bunları değiştirip yeniden denemeniz önerilir.
Daha fazla bilgi: Hard disk case: communication errors

Hiçbir eylem gerekli değil.

Bu hata anakart ile disk arasındaki bağlantı ile alakalı. İsterseniz kablo, sata portu değiştirerek deneyebilirsiniz. Ben direkt olarak sorunu tespit edebilmek adına sistemden ayırmanızı istedim. Hangisini seçeceğiniz size kalmış. Kablosunu değiştirdikten sonra programda Interface CRC hatası gittiyse sorun düzelmiş demektir.

Şu an için kablo değiştirdim. Programdada sitesine baktım kablo ile alakalı sorun diyor. Kablo eskiydi zaten biraz daha iyi bir kablo vardı elimde onu taktım. Sorun olmaz sanırım. Mavi ekran hatası bu yüzden olabilir mi? Minidump dosyasını attım.

Minidump

Sorunun düzelip düzelmediğini kontrol etmek için tekrar Health sekmesine bakmanız yeterli. Eğer hala hata gözüküyorsa sorun düzelmemiş demektir. Ek olarak bu hata sadece kablo ile alakalı değil. Anakart arızası, Disk arızası, arızalı port gibi sebepler de mevcut.

Geri
Yukarı