Çözüldü Mavi ekran ve Overclock Failed

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar mavi ekran hataları almaya başladım ve açılışta Overclocking Failed yazısı çıktı az önce.
Direk olarak RAM'lerin 1 tanesinin bozulmuş olacağı geldi aklıma.

Bazen kasaya basıyorum ancak monitöre görğntğ gelmiyor.

Windows puan bölümünde de 4 GB RAM ancak 2 GB'ını kullanılabilir gösteriyor.
Yani RAM bozuk olsa gerek. Sizce de öyle midir ?

Zaten bir yavaşlama hissediyordum ben, bilgisayarda.
Sorunlu RAM'i bulayım o halde ben.

Size mavi ekran dosyasını yollayayım mı ? Sorun açık mı, yollamamda fayda olur mu ?

- - - Güncellendi - - -

Birde ASUS M5A97 anakartlarda tek modül RAM'i hangi slota takarsan daha doğru olur ?
Aynı şekilde çift modül olunca hangi slotlara takmalıyız. Anakart kitapçığına bakmadım hiç. Belki bilen biri vardır.

Çözüm
Valla uğraşmak istemiyorum :D Neyse bir deneyeyim yinede.

Bundan önce de bozulmuştu bu modül RAM'im. Hi-Lvel sorunlu galiba biraz.

- - - Güncellendi - - -

Peki RAM bellek için hangi sürümünü indirmem gerekiyor ? Farklı farklı programlar çıkıyor. Bir link atarsan, emin olalım.
Galiba BIOS ekranında çalışıyor program.

- - - Güncellendi - - -

Şimdi 4. slota bozuk sandığım RAM belleği taktım ve sorunsuz çalışıyor ne hikmetse :D Biraz daha zorlarsam 2'sini bir arada halledeceğim.
Memtest link yollarsanız sorun olup olmadığına da bir bakarız.

- - - Güncellendi - - -

1. slottaki RAM'i zar-zor da olsa çıkarttım ve 4 slota taktım. Diğerini de 2.'ye taktım. Yani A2-B2 şeklinde.
Görüntü geliyor gelmesine ancak hala kullanılabilir 1,93.

1.RAM'i tek taktığımda da düzgün çalışıyor ve kullanılabilir 2 GB oluyor.
2.RAM'i de tek takdığımda düzgün çalışıyor ve kullanılabilir 2 GB oluyor.

Sorun 1 tanesinde olsa neden ikisini de tek taktığımda sorun olmuyor ? Karıştı işler. Şu Memtest'e bir el atalım.

- - - Güncellendi - - -

Görev yöneticisinden ön belleğin gelişmişine girdim. Bellek üst sınırının tikine tıkladım ve tekrar kaldırdım, yeniden başlat sorusu geldi ve yeniden başlattım düzeldi.
Şuan 4 GB ve kullanılabilir hepsi.
Arkadaşlar mavi ekran hataları almaya başladım ve açılışta Overclocking Failed yazısı çıktı az önce.
Direk olarak RAM'lerin 1 tanesinin bozulmuş olacağı geldi aklıma.

Bazen kasaya basıyorum ancak monitöre görğntğ gelmiyor.

Windows puan bölümünde de 4 GB RAM ancak 2 GB'ını kullanılabilir gösteriyor.
Yani RAM bozuk olsa gerek. Sizce de öyle midir ?

Zaten bir yavaşlama hissediyordum ben, bilgisayarda.
Sorunlu RAM'i bulayım o halde ben.

Size mavi ekran dosyasını yollayayım mı ? Sorun açık mı, yollamamda fayda olur mu ?

- - - Güncellendi - - -

Birde ASUS M5A97 anakartlarda tek modül RAM'i hangi slota takarsan daha doğru olur ?
Aynı şekilde çift modül olunca hangi slotlara takmalıyız. Anakart kitapçığına bakmadım hiç. Belki bilen biri vardır.

Eğer Windows 8 64 Bit ise benimde aklıma bu geliyor ama monitöre görüntü gelmemesinin sebebini bilmiyorum.

Kılavuzun varsa oradan bak ya da aynı anakartı kullanan kişilere sor.

4 gb bi ram al daha fazla performans verir tabi bütçen kısıtlı değilse :D
Çok güzel yardımcı oldun, teşekkürler :D

Atem, bu durup dururken oldu birde. Sağlam, fıstık gibi çalışırken böyle bir sorun. Görüntü gelmemesi bir kere oldu. Abartılacak bir şey değil, şuan sorun yok görüntüde.

Ama bunu daha önce de yaşadım ben. Farklı modül RAM kullanıyorum birde. Yeni çıktı sorun.
Ben şunları teker teker deneyip sonuçları ileteceğim size ancak slotların yerini bulmam gerek, bir araştırayım. Kendim sordum kendim cevaplıyorum :D

Dosyayı inceleyebilecek var mı ? Ben az çok anlıyorum ama tam olarak iyi bilen biri belki inceleyebilir, tabi gerek varsa.

- - - Güncellendi - - -

Overclok Fail hatasından sonra BIOS'a girdi be default ayarları yaptı zaten. Dediğin programı deneyeceğim.

Olmazsa RAM'lerde bir sorun arayacağım. Tek ise A2 çift ise A2-B2'miş.

- - - Güncellendi - - -

Programı incelerken gözüme takıldı, slot1 ve slot 2 dolu gözüküyor. Slot 2 ve slot 4 dolu olması gerekiyor doğrusunda. Acaba ondan mı ?
Ondan olsa neden şimdi böyle yapıyor ? Bir takıp deneyeyim.

- - - Güncellendi - - -

1. slottaki RAM Contac 30 soğutucu yüzünden çıkmıyor yuvadan. Sadece onu 1. yuvaya takınca görüntü gelmiyor. 2. yuvada test edemiyorum.
Diğer RAM'i 2. yuvaya takıp diğerini çıkartınca çalışıyor, 2 GB RAM gözüküyor.

Sizce işlemci soğutucusunu çıkartayım mı ? Sağlam mıdır 1. RAM bellek ?

G2gTJiJ.jpg

Abi önce memtest'le kontrol et diyorum. Tamamen teoriden RAM'in bozuk olduğunu söylüyorsun sen. Şu program sana söyleyecek hangisinin bozuk olduğunu... Artık öyle bi tanesini sökerek kurtulabileceğini sanmıyorum bu işten. Kit alma vaktin gelmiş gibi...

Valla uğraşmak istemiyorum :D Neyse bir deneyeyim yinede.

Bundan önce de bozulmuştu bu modül RAM'im. Hi-Lvel sorunlu galiba biraz.

- - - Güncellendi - - -

Peki RAM bellek için hangi sürümünü indirmem gerekiyor ? Farklı farklı programlar çıkıyor. Bir link atarsan, emin olalım.
Galiba BIOS ekranında çalışıyor program.

- - - Güncellendi - - -

Şimdi 4. slota bozuk sandığım RAM belleği taktım ve sorunsuz çalışıyor ne hikmetse :D Biraz daha zorlarsam 2'sini bir arada halledeceğim.
Memtest link yollarsanız sorun olup olmadığına da bir bakarız.

- - - Güncellendi - - -

1. slottaki RAM'i zar-zor da olsa çıkarttım ve 4 slota taktım. Diğerini de 2.'ye taktım. Yani A2-B2 şeklinde.
Görüntü geliyor gelmesine ancak hala kullanılabilir 1,93.

1.RAM'i tek taktığımda da düzgün çalışıyor ve kullanılabilir 2 GB oluyor.
2.RAM'i de tek takdığımda düzgün çalışıyor ve kullanılabilir 2 GB oluyor.

Sorun 1 tanesinde olsa neden ikisini de tek taktığımda sorun olmuyor ? Karıştı işler. Şu Memtest'e bir el atalım.

- - - Güncellendi - - -

Görev yöneticisinden ön belleğin gelişmişine girdim. Bellek üst sınırının tikine tıkladım ve tekrar kaldırdım, yeniden başlat sorusu geldi ve yeniden başlattım düzeldi.
Şuan 4 GB ve kullanılabilir hepsi.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı