Mavi ekran ve yeniden başlatma

İşletim sistemi
Windows 10

Mrturks

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba 2-3 haftadır bazen mavi ekran ile bazen de mavi ekran vermeden bilgisayarın takılıp kendini yeniden başlatma sorunum var. Bu mavi ekran ve yeniden başlatma durumu bilgisayar yük altında değilken genellikle video izlerken başıma geldi. Olay görüntüleyiciye baktığımda bugcheck 1001 hatası görünüyor. Windows güncellemelerini ve ekran kartı güncellemelerini her gün kontrol ediyorum fakat bu durum devam ediyor.

Minidump dosyası:

mndp.rar

Son düzenleme:
Evet ram'ler 3000 MHz bu şekilde kullanmaya devam ediyorum o zaman. Malwarebytes ile tarama yaptım yine herhangi bir virüs bulamadı. Daha önce mavi ekran konularında önerildiğini gördüğüm için hızlı başlatmayı kapatmıştım. "Sfc /scannow" komutunu yeniden uyguladım herhangi bir sorun bulamadı. Tekrar mavi ekran alırsam minidump dosyasını yollarım. Zaman ayırdığın için teşekkürler.

Tam olarak sorunu bulamadım. Ama şu anlık bir şey isteyeceğim.

HD Tune yazılımın "health" sekmesini ve HardDisk Sentinel yazılımı ile "S.M.A.R.T" verilerini paylaşın. Disk ile ilgili bir sorun varsa tam anlamış oluruz.

Şu an sürücüler ile ilgili bir sorun görmedim.

Memtest86 testi hata bulmadı.

HD Tune "error scan" testi hata bulmadı.

BIOS sürümün güncel.

Ama mavi ekran aldın. Anlam veremedim.

HD Tune ve HardDisk Sentinel sonuçları:

Dosya Ekleri

• Hdsentinel.png
    Hdsentinel.png
    67,4 KB · Görüntüleme: 36
  • hdtune1.png
    hdtune1.png
    44,4 KB · Görüntüleme: 37
  • hdtune2.png
    hdtune2.png
    43 KB · Görüntüleme: 26
  • Smart.png
    Smart.png
    82,1 KB · Görüntüleme: 30
  • Smart2.png
    Smart2.png
    82,7 KB · Görüntüleme: 31
Tekrar merhaba son günlerde 2-3 defa mavi ekran almıştım fakat her mavi ekran hatasında sizi meşgul etmemek için buraya yazmadım. Bugün ise biraz önce mavi ekran hatası aldım mavi ekran hatasında driver ile ilgili bir şeyler yazıyordu ekran kartı driverını kontrol ettim, opsyonel bir güncelleme olmasına rağmen güncellemeyi yaptım ardından yeniden başlatıp internette video izlerken, bilgisayar aniden takıldı restart atmadı kendim elle restart atmak zorunda kaldım.

Minidump dosyası:
mndp.rar

Hızlı başlatmayı kapatmayı deneyelim. Bazen işe yarayabiliyor gerçekten. Şunu belirteyim sistem biraz daha uzun açılabilir.

Windows 10 Hızlı Başlat Seçeneğini Devre Dışı Bırakma - Technopat

Ağ sürücüsü yüzüne mavi ekran almışsın bir kere. Aşağıya bıraktığım siteden "LAN" bölümünde olan sürücüyü kur.

1611340678564.png

Ekran kartı sürücünü güncelledin. Tamamdır bu.

"DISM" rehberinin ilk 3 adımını uygula.

Çoğu şeyi denedik aslında. Artık bilgim yetmezse benden daha bilgileri arkadaşlardan yardım isteyeceğim.

Hızlı başlatmayı kapatmayı denemediysen dene.

Ekran kartı sürücü ile ilgili bazı hata kodları gördüm. Şu an sadece önerilen "WHQL" yazılı olana güncelle. Yani "optinial" olanı olmasın.

Windows güncelleştirmesi var ise yap. Kontrol et var mı diye.

"sfc /scannow" rehberini tekrar uygula.

Geri
Yukarı