MBR diski veri kaybı olmadan GPT'ye çevirip Windows 10'a geçmek

hsn741

Picopat
İyi günler, bilgisayarımda C'ye format atıp Windows 7'den Windows 10'a yükseltmek istiyorum fakat sahip olduğum tek hard disk'in formatı MBR. İnternetten baktım ve bazılarının "sistemin kurulu olduğu yeri çevirirsen bilgisayar açılmaz" dediğini gördüm. Veri kaybı olmadan MBR'den GPT'ye çevirip Windows 10'a geçirebilmek mümkünse nasıl yapılacağını anlatır mısınız? Teşekkürler.

İyi günler, bilgisayarımda C'ye format atıp Windows 7'den Windows 10'a yükseltmek istiyorum fakat sahip olduğum tek hard Disk'in formatı MBR. İnternetten baktım ve bazılarının "sistemin kurulu olduğu yeri çevirirsen bilgisayar açılmaz" dediğini gördüm. Veri kaybı olmadan MBR'den GPT'ye çevirip Windows 10'a geçirebilmek mümkünse nasıl yapılacağını anlatır mısınız? Teşekkürler.

Yükseltme yapacaksanız disk MBR olsa bile Windows 10'a yükseltir. Sıfırdan kurulum yapacaksanız tüm diskleri silip GPT formatında oluşturmanız gerekecektir. Tabii dönüştürme sırasında bazı riskleri var veri kaybı vs yaşanmaması adına yedeklerinizi varsa dışarı alıp diskleri temiz oluşturmanız.

İyi günler, bilgisayarımda C'ye format atıp Windows 7'den Windows 10'a yükseltmek istiyorum fakat sahip olduğum tek hard disk'in formatı MBR. İnternetten baktım ve bazılarının "sistemin kurulu olduğu yeri çevirirsen bilgisayar açılmaz" dediğini gördüm. Veri kaybı olmadan MBR'den GPT'ye çevirip Windows 10'a geçirebilmek mümkünse nasıl yapılacağını anlatır mısınız? Teşekkürler.
Ben EaseUS kullanarak dönüşüm yapıyorum kolay bir şekilde herhangi bir sorunla karşılaşmadan yapıyor. Tabii sizin dediğiniz gibi MBR diski GPT'ye çevirirseniz açılmaz sistem.

Fikir olması açısından söyleyeyim mesela benim elimde USB'ye kurulu sistem var. Elimde MBR harddisk olsa USB üzerinden sistemi açar EaseUs ile GPT yapar sonra Windows kurulumu yaparım.

Tabi elinizde GPT olarak format atmak üzere Windows kurulum USB'si varsa kurulum kısmında da yapılabiliyor fakat orada dönüşüm yaparken içerik siliniyor diye biliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı