MBR, GPT nasıl değiştirilir ?

yener

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkeze selam. Aradığım konuya burda rasladığım. Recep Bey ben daha önceden bilgisayarıma mac kurmuştum 1 tb hdd üzerine mac ve win kurdum daha sonra işlerim yoğunlaştığı için mac e fazla vakit ayıramadım. Bilgisayarımda ki programlarıma zarar vermesin diye kendime seagate 1 tb dahili HDD aldım ve kurulumlarda hüsran üzerine hüsran yaşadım. Önceki kurulan sürümler bile kurulmuyor. Yükleme başarısız oldu uyarısı alıyorum. 1. sayfada gültek-in beye cevap vermişsiniz.

Diskin bölüm tablosu MBR yerine GPT olursa daha iyi olur.
Yüklemeye çalıştığım disk yeni. Daha önce win işletim sistemi kurulmadı. (MBR)(GPT) nasıl değiştiririm? Bunun için bios da özel bir seçim menüsümü var? Simdiden çok sağolun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben, Windows 8.1 DVD kurulum diskinden kuruluma geçmeden dos komut yöntemiyle çevirme işlemini yaptım ve fortmatladım. Yalnız bu diski sadece çevirmek için kullandım, Windows 8 kurulumuna geçmeden çıktım, ardından geçtim MAC kurulumuna ve mac i başarılı bir şekilde kurdum. Tabii yanına sonra da Windows 8.1 kurulumu da yaptım. Ancak her şey bunlarla bitmiyor, Mac kuruyorsunuz hala usb den başlıyor, yardım istiyorsunuz eksik ya da yanlış yönlendirmeler geliyor, hiç kimse sizi siz gibi anlamıyor da sanki kendisi gibi anlıyor.

Yüksek istek ve hevesle kurdum sonrasında USB'den değil de HDD'den başlatmak istiyorum dedim beni bir sayfaya yönlendirdiler. Bir baktım şunu kur yazıyor, yahu arkadaş kur da nasıl kur ? Neden temele inip sıfırdan anlatmıyorsun ki? Sen bana anlat ki ben de başkasına yardımcı olayım öğrendiğimle.. Sürücüler vs kurulumuna hiç geçmedim bile. Düşün...

Selam @gultek-in Bey biyerde haklısın. Ben daha önce farklı bir yöntemle kurulum yapıtm. Şimdi başka bir yol keşfettim. Sizlerin sayesin çok sağ olun. Önceden sürücüyü , mac os extended'le formatlıyordum oluyordu. Simdi o yöntem yerine (erase free space) seçemeği ile silip kurulum yapmaya çalışıyorum.

Bu yöntemle (mlu3) kurudum ama masaüzerine gelince mac donuyor şimdi elimdeki dvdleri deniyorum. Bakalım hangisiyle daha başarılı sonuca ulaşacağım bilmiyorum. Systemi donanımını söyleyipte mucize beklemek ayıp olur.

Birde mac os x mavericks 10.9 raw imajı indirmeyi denedim malesef sonuç hüsran. Bir kurulumda onunla denemek istiyorum ama Recep Bey yandex ve maga.co sitelerine yüklemiş.

Mavericks'i indiremedim hiç, internetim müsade etmiyor, kesintiler oluyor ve durmadan yeniden indirmek zorunda kalıyorum. Daha basit bir şekilde indirilebilecek bir yere yönlendirilirsem iyi olur bende logic kurmak istiyorum. :)

Herkeze tekradan selam. Mac os x Marvericks bilgisayarıma kurdum ama internete giremiyorum :) Anakartım Asus Maxsinus IV extreme şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
GPT için benim önereceğim yöntem Mac OS X kurulumundan diski bölümleyip seçenekler kısmından GPT'yi seçmek olacaktır, şahsen öyle yapıp iki sistemi de kurdum(OS X Mavericks, Windows 8 Pro) şuan ikisi arasında sorunsuz geçiş yapmaktayım.

merhabalar x99 lu sistem kurdum epeyce bir para harcadım ssd yi de önümüzdeki ay alayım dedim hdd sıkıntı çıkardı gpt düzeninde değil lakin içinde verilerim var ssd yi alırsam sıkıntı biter mi? birincil değil de veri deposu olarak kullanamama mı hdd yi mbr iken

Yeni alacağınız SSD'ye GPT olarak kurulum yaparsınız. Eski HDD'nizi yedek olarak kullanırken, GPT MBR önemli değil. Sadece Windows'unda tanıması ve büyük dosyaları saklayabilmek için, NTFS format yaparsın. Mac üzerinden de NTFS dosya transfer yapmak içinde Tuxera 2014 kullanırsın.

Teşekkür ederim. Samsung 850 Pro SSD sipariş ettim. Her şey Asus ve corsair. Onu da corsair alacaktım ama 850 daha önde XT'den.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı