MBR mi GPT mi seçilmeli?

timeishammy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Seagate Barracuda 3.5" 2 TB SATA 3.0 256MB cache 7200RPM harddisk satın aldım. Bilgisayarımda 500GB SSD +1 TB HDD mevcut. Bunu depolama ve tasarım, render işleri için kullanacağım. Bugün kasama taktıktan sonra "seçili disklerde aşağıdaki bölümleme stilini kullan." diye bir soru çıktı karşıma. MBR ve GPT seçenekleri var. Sizlerden ricam hangisini seçmem en doğrusu?

Dosya Ekleri

• mmc_945DVb1WjZ.png
    mmc_945DVb1WjZ.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 281
Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem yeni tarz yani yeni ise GPT seçilmeli. Ve zaten öyledir :D

Amd 3600 işlemci, MSI tomahawk B450 Max, RTX 2060 sistemimin parçaları. Kafam karıştı UEFI mi değil mi diye. Aşağıdaki görsellerini paylaşıyorum. Windows Sistem Bilgisinde farklı yazıyor. AIDA64'de farklı.

Dosya Ekleri

• aida64_6EtUEk7dZw.png
    aida64_6EtUEk7dZw.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 229
  • msinfo32_ogcMove0Z9.png
    msinfo32_ogcMove0Z9.png
    2,7 KB · Görüntüleme: 194
Amd 3600 işlemci, MSI tomahawk B450 Max, RTX 2060 sistemimin parçaları. Kafam karıştı UEFI mi değil mi diye. Aşağıdaki görsellerini paylaşıyorum. Windows Sistem Bilgisinde farklı yazıyor. AIDA64'de farklı.
Anlamanın aşırı basit bir yolu var.

Aşağıdakiler varsa UEFI'dir.
  • Windows açılırken anakart logosunun altında mı yükleme yuvarlağı geliyor?
  • Disk Yönetiminde EFI bölümü var mı?
  • Ana diskin GPT mi?
Daha sayabilirim ama bu kadarı yeterli.

Sistemin yeni tip bir sistem ve UEFI destekliyor fakat Windows'u UEFI yerine legacy kurmuş olma ihtimalin var. Bu durumda eğer yukarıda dediklerim tutmuyorsa MBR seçmen gerek.

Bu sizin tercihiniz değil maalesef. Sisteminiz yeni ise genellikle GPT oluyor değilse MBR. Ona da bilgisayar ayarlardan bakabilirsiniz. UEFI varsa kesinlikle UEFI kurun.

Anlamanın aşırı basit bir yolu var.

Aşağıdakiler varsa UEFI'dir.
  • Windows açılırken anakart logosunun altında mı yükleme yuvarlağı geliyor?
  • Disk Yönetiminde EFI bölümü var mı?
  • Ana diskin GPT mi?
Daha sayabilirim ama bu kadarı yeterli.

Sistemin yeni tip bir sistem ve UEFI destekliyor fakat Windows'u UEFI yerine legacy kurmuş olma ihtimalin var. Bu durumda eğer yukarıda dediklerim tutmuyorsa MBR seçmen gerek.

Dediğin yazmıyor. O zaman eski BIOS. Disk yönetiminde EFI diye bir kısım yok. MBR olarak HDD'yi kullanmaya devam ediyorum o zaman. Hemen hemen bütün diskler dolu. Sizce UEFI'ye geçmeme gerek var mı?

Dosya Ekleri

• mmc_BMPjPhscr2.png
    mmc_BMPjPhscr2.png
    27,6 KB · Görüntüleme: 263
Dediğin yazmıyor. O zaman eski BIOS. Disk yönetiminde EFI diye bir kısım yok. MBR olarak HDD'yi kullanmaya devam ediyorum o zaman. Hemen hemen bütün diskler dolu. Sizce UEFI'ye geçmeme gerek var mı?
Aynı durumu ben de yaşamıştım. Takıntı yaptığım için 5 yıldır format atmadığım bilgisayarı UEFI'ye çevirmek için format atmıştım. Getirileri var mı var. Getirileri işinize yarar mı bilemem. Araştırıp bakabilirsiniz UEFI ve GPT'nin özelliklerine. Ben burada sayarsam bitiremem ve illa ki bir yeri unuturum.

Şunu da eklemeliyim ki disk düzeniniz çorba olmuş, kurtarma bölümleri yanlış disklerde oluşmuş. Windows kurulumu yaptığınızda sistemde sadece kurulum yapacağınız diskin bulunması gerekirdi.

Geri
Yukarı