Media Markt'da Gördüğüm Bakkal PC'si

Ergen deme ya :) Abi benim arkadaşım İ7 en iyi işlemci diyor. İ7 seri numarası diyorum. Sanıyor ki piyasada 3 işlemci var i3, i5, i7. "Lan Murat bak kardeşim i5 6600K eski bir İ7 den daha iyidir" diyorum, yok illa İ7 iyi olucak. Boğasım geliyor. Tamam bu adam bilmiyor da Media markt niye böyle şey yapıyor.

Birincisi insanlar bilmiyor maalesef, cahil diyemeyiz çünkü herkes bilgisayardan anlamak zorunda değil. Yani oğluna PC almak isteyen bir kasap amcayı r7 240'li PC'ye 2600 TL verdiği için suçlayamayız.
İkincisi ve en önemlisi, Türkiye'deki firmaların büyük çoğunluğunun hizmet yerine insanların cebindeki parayı alma amacında olması. Sadece teknoloji için değil her alanda bu böyle.

Maalesef bu bakkalların sonu gelmeyecek hocam. Bilgisayardan anlamayan,anlamasa bile bilen insanlara ve forum sitelerine soru sormayan milyonlarca insan var. Bu insanlar bu fırsatçı insanların ağına takılmaya devam edecek.

Firmalar ve mağazalar için kar ve çıkar ilişkisi baz alındığında bana göre kötü olmayan bir fiyattır. En azından 4770 yerleştirip, içerisine tanımlanamamış bir anakart, RAM sıkıştırılan Casper, Asus kasa ve rezil ötesi, yanma riski olan güç kaynaklardan kat ve kat daha iyi. Günümüz insanlarının çoğu sistem toplamaktan, daha doğrusu bilmediğinden bu işe bulaşmak istemiyorlar. 2100 liraya i7-4770 ve GT630 içeren bir kasa alan yurdum insanı, dandik oyunlarda aldığı yüksek FPS nedeniyle bu kasaları daha çok yüceltiyor ve elden ele (genellikle facebook grupları vb.) yayarak alım hızını arttırıyorlar. Firmalar bunu kaçırır mı? Tabi ki hayır. En azından Xigmatek'in güzel kasa ve güç kaynağını içeren (umut ediyorum ki düzgün bir güç kaynağıdır) bu sistem, görünüşü ve alan insanlar tarafından övülmesi sayesinde daha çok satar. Gönül ister ki herkes bilgisayar toplasın, toplamasa dahi bilgi sahibi olabileceği yerler edinsin. Ama öyle değil maalesef :)

Firmalar ve mağazalar için kar ve çıkar ilişkisi baz alındığında bana göre kötü olmayan bir fiyattır.
Hocam bu açıdan bakarsak bile genede kazık bir fiyat o kasaya 2600 TL. 2600 TL'ye kat kat performanslı kasa alabileceğiniz bir sürü yer var, bu durumda o yerler kar elde edemiyor mu ? Ediyorlar tabi ki.

Hocam bu açıdan bakarsak bile genede kazık bir fiyat o kasaya 2600 TL. 2600 TL'ye kat kat performanslı kasa alabileceğiniz bir sürü yer var, bu durumda o yerler kar elde edemiyor mu ? Ediyorlar tabi ki.
Almak önemli değil, önemli olan "Bu burada, bu fiyata satılıyor ulan! Gelin, alın ve gidin." kısmı. Alıcı arttıkça, ürün hakkında yapılan "Off GTA V açıyor, aman yarabbi" yorumları artacak. Bu yorumlar arttıkça, cahil gamerlar coşup almak isteyecek. MediaMarkt, artık neredeyse her yerde olan bir mağaza. Tıpkı Vatan gibi. Gördüğün gibi ne Lenovo, ne de ASUS'un o dandik kasalarına benzemiyor bu fotoğraftaki ürün.

Bizzat aynı fiyatta, hatta 2200 liraya i7-4770S koyup, "VGA çıkışı var" diye damga koyan, ama içerisinde ekran kartı bulunmayan adı lazım değil firmaların bu ürünlerini ben almak istesem de elim gitmez. O kadar dandik ki, ortaya çıkan tek şey "i7-4770S" olması. Daha kötüleri var, bitmiyor değil. i5-4460 koyup, ekran kartı barındırmadan 2600TL'ye satan bile var. Ama bu sadece buz dağının görünen kısmı.

Bu ürün çok satar, benden söylemesi. Çoğu arkadaşın gözünü boyar bu makine. Yorumlardan birini tahmin edebiliyorum. "Beyler yeni kasa aldım, uçak gibi!"

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı