MediaMarkt HDD Servis Serüveni

Ozan Güven

Kilopat
Makaleler
5
Dün akşam Toshiba P300 harddiskinde sorun yaşayan bir arkadaşımızın konusuna şunu yazmıştım;
CD'ler gibi harddiskler de bir an önce yerini daha iyi teknolojilere bırakır inşallah. Gece ışıklar kapalıyken duyduğumuz sese verdiğimiz tepki gibi harddiskin her sesinde programlardan kontrol edesim geliyor anormal birşey var mı diye. Allah düşmanımızın başına vermesin böyle hata, geçmiş olsun hocam.

Ardından korktuğum başıma geldi ve bad sector hatası ile karşı karşıya kaldım.
ekran-alintisi-png.287413

@Umut Farmer al bi' de burdan yak, adam akıllı kullanmadığım Barracuda son günlerini yaşıyor.

Evde tamiri zor olan bir parça olduğu için aldığım yeri, MediaMarkt'ı aradım. Bu aramama kadar fatura memlekette sanıyordum. Sıcakkanlı bir çalışan telefonumu açtı, durumu kendisine izah ettim, adımdan, telefon numaramdan ve T.C kimlik numaramdan sorguladı ürünü, hiçbir şey bulamadı, elden almıştım halbuki. Daha sonra evdeki defterleri karıştırırken faturayı buldum ve neden T.C kimlik numaramdan, telefon numaramdan birşey bulamadıklarını gördüm. Her ikisi de kasiyer tarafından 111111... şeklinde doldurulmuştu. Normalde mağazaya kargolayabiliyoruz ürünü galiba ama kargo sürecini beklemek istemediğim için yarın (erken uyanabilirsem) aldığım yere, Ankara-Kentpark'taki MediaMarkt şubesine gideceğim. 1000. mesajımda bad sector görmemin şerefine bu harddiskin servis sürecini burada paylaşmak istiyorum. Ne kadar bilgilendirici birşey olur, ya da olur mu bilmiyorum ama canı sıkılan arkadaşlar için birebir olacağına eminim. Harddiskin içinden verilerimi aldım, bir sorun olmadı. HDD Sentinel sonuçları yukarıda, HD Tune sonuçları da aşağıdadır.
Ekran Alıntısı2.PNG

Şimdilik durum böyle, tarama bittikten sonra birkaç yerden diske format atmayı deneyeceğim, düzelmezse de gece geri getirilemeyecek şekilde silebilen bir programa bırakıp yarın Ankara'ya gideceğim. 2017'nin 8. ayında almışım bu arada harddiski, garantisi her türlü vardır yani. Mağazada aldığım hizmeti duyduğum ve görebildiğim kadarıyla, iyi-kötü ne varsa yazacağım buraya tekrar. Geçen gün Monster servisinde bir sorun yaşamıştım bakalım MediaMarkt'ta işler nasıl işliyor:).

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncelleme;
HD Tune testinin kalanında sorun çıkmadı, Seagate'in format aracıyla hızlı bir silme işlemi gerçekleştirdim. Ardından HDD Low Level Format Tool ile %90'a kadar temizleme işlemi yaptım. Dönüşümün akşama kalmaması için kalanı iptal ettim. HDD Sentinel'daki sağlık durumu %24'e yükseldi, Current Pending Sector hatası gitti, Reallocated Sector Count'ta değişme olmadı. Şuan yoldayım Ankara'ya gidiyorum hastam ile beraber, parmaktan sonra devam edecek:).

Güncelleme 2;
Müşteri hizmetlerinde kibar bir çalışan denk geldi, mağazalarından harddisk aldığımı, sorun çıkardığı için servise göndermek istediğimi söyledim. Uzun bir süre ev adresimi aramamın ardından telefon numaram ve e-posta adresim ile hepsini ilettim kendisine. Vatan gibi müşteri kayıt sistemleri yok galiba, hem internetten hem mağazalarından defalarca alışveriş yapmama rağmen dünkü telefon konuşmalarıyla birlikte toplam 3 kere e-posta ve telefon numarası verdim. Yasal bekleme süresinin 23 gün olduğunu ama harddisk işlemlerinin daha hızlı işlediğini söyledi, harddiskin bad sector hatası verdiğini yazdı ve 3 adet belge çıkardı, imzaladım hepsini. İkisi teslim aldıklarına dair, biri servise gideceğine dair galiba. Teslim kağıtlarının biri bende.
PicsArt_03-19-12.20.31.jpg

Harddiskin akıbeti ne olur diye sorduğumda büyük ihtimal değişir dedi tahmin ettiğim gibi. Benim için önemli olan konu servisten dönen ürünün eve kargolanıp kargolanamayacağıydı, mağazadan almamız gerekiyormuş maalesef. İkinci eksiyi de böyle yediler benden. Müşteri ilişkileri 10/10, hizmet 8/10 alır bence bu durum toplamda. Geriye işin sıkıcı kısmı, beklemesi kaldı:uyku:.

İmkan varsa SSD alıp bu hurda teknoloji'den kurtulmanı öneriyorum. O disk fazla yaşamaz, sadece zaman kazanmış olursun.
1 TB SSDler 1000 liradan başlıyor. Yurtdışında yaşıyor olsam bir an tereddüt etmem, SSD'ye geçerim ama gündelik bir kullanıcı için inanılmaz yüksek fiyatlar bunlar.

Ek bilgi:
"Ben bu harddiski teslim ettim etmesine de, ne yaptılar acaba?" diye düşünürken Onarım Takibi sayfasını gördüm. Ama nasıl bir takip ise ne yazdıysam hata verdi. Servis numarası şudur diye birşey de yok ki bendeki kağıtta mı yazıyor, yoksa sonradan mı gelecek bileyim. Ayrıca yanlış okumadıysam bu saatte, servisten dönen ürün adrese gönderiliyor, sitede öyle gördüm çünkü:
Teslim ettiğim ürünümün onarım süreci nasıl devam eder?
Ürününüz en geç 3 iş günü içinde onarımı yapılmak üzere Yetkili Servis'e gönderilir. Yetkili Servis, ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 20 iş günü içinde işlemini sonuçlandırmak ile yükümlüdür. Bu süreçte gecikme yaşamamak için ürününüzü direkt olarak Yetkili Servise gönderebilirsiniz. Yetkili Servis tarafından yapılan incelemeye göre talebiniz 3 farklı şekilde sonuçlandırılır.
Ürününüzdeki arıza, 'üretici firma kaynaklı ve onarılamıyor' ise ürünün yenisiyle değişimi için Yetkili Servis tarafından "Teknik Rapor" düzenlenir. Eğer ilgili ürün için yenisi temin edilemiyorsa (üretimden kaldırılması, üretici firma tarafından ithalat yapılamaması gibi durumlarda) "para iadesi" süreci başlatılır.
Ürününüzdeki arıza, 'üretici firma kaynaklı ve onarılabilir' ise ürününüz Yetkili Servis'e tesliminden itibaren 20 iş günü içinde ücretsiz olarak onarılarak, ücretsiz kargo ile tarafınıza gönderilir.
Ürününüzdeki arıza/kusur, 'kullanıcı hatası' (düşürme, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse, ilgili ürünün onarımı yapılmadan, ücretsiz kargo ile tarafınıza gönderilir.
Kaynak
Değişen ürün kargolanır ibaresi yok tamam ama isteseler uçakla bile gönderebilirler işaretlediğim yere bakılırsa, mağazadan gelip alma işi yalan yani. 50 liraya patlayacak toplam bu serüven bana, ücretsiz kargolayabiliyorlarken neden veriyorum ben bu parayı ve daha da önemlisi zamanı? Bu yazdıkları maddeyi göstereceğim unutmazsam:).
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güncelleme:
WhatsApp Image 2018-03-30 at 21.09.23.jpeg

Çarşamba günü ürünün onarımının bittiğine dair bu SMS'i aldım, aradım sordum aynı gün ne oldu bizim ürün diye, değişim olmuş dediler. Bugün aldım önceki mesajda gösterdiğim kağıdı, mağazanın yolunu tuttum. Teslim ettiğim günün aksine müşteri hizmetleri kalabalıktı. Kendi kendime "Bi' de milletin servis macerasını dinleyeyim." diyip 2 farklı müşterinin görevlilerle konuşmasını dinledim. Bir arkadaş yazıcı almış kartuş akıtıyormuş, diğerinin de Lenovo dizüstü bilgisayarının fanından ve harddisk bölgesinden ses geliyormuş. İkisi de servise göndermiş, tamir/değişim yapmadan geri göndermişler. Haliyle ikisi de memnun değildi bu durumdan. Bilgisayar sahibi arkadaşa yasal süre dolmasına rağmen hiçbir bilgi verilmemiş, 1-2 hafta önce gelmiş bilgisayarı, bekliyormuş mağazada. Ne kadar bilgili biriydi bilmiyorum ama aynı modelin teşhir ürününde böyle bir ses olmadığını, defalarca dinlediğini falan söyledi. Anladığım kadarıyla değişim olması için %100 fabrika hatalı olması gerekiyor, diğer bir değişle ne kadar az parçalı ürün o kadar yüksek değişim ihtimali. Bu benim anladığım tabi, iki ürünün de tamir edilmeden dönmesi hoş değil. Sıra bana geldi, verdim servis kağıdını, biraz aradılar gelen harddiski ama kavuştum sonunda.
WhatsApp Image 2018-03-30 at 20.58.06.jpeg

Uzun lafın kısası MediaMarkt dedikleri şey de diğerlerinden çok farklı değil, tamiri zor bir parça olduğu için üşenip yenisini yolladılar büyük ihtimal. Telefon, bilgisayar gibi şeylerde durum farklı olabilir. Müşterisini mağdur etmeyen mağaza bulamadım henüz, parayı verene kadar ayıya dayı, ondan sonrasında mağazadakilerin ve servistekilerin inisiyatifindeyiz maalesef. Benim serüvenim istediğim gibi sonuçlandı, sizinkiler de aynı şekilde sonuçlanır umarım. Bu konudan da bu kadar, aklında soru işareti olana, canı sıkılana yardımcı olabildiysem ne fayda bana:).

Son düzenleme:
Her zaman tavsiyem, ürün sorunluysa aldığınız yeri aracılığa sokmayın. Servise kendiniz yollayın. Çoğu servis alıcı ödemeli kargo kabul ediyor. Bir masraf çıkmıyor size.

Bir anımı anlatayım. Logitech G300 farem vardı eskidem. Aldığımda 45 TL idi. Senler sonra bozulmuştu. Tabii dolar kaynaklı fiyatı 80 TL'ye çıkmıştı.

Vatan bilgisayar ürünü kargoda kaybetti ve bana 45 TL hediye çeki tanımladı. Ve resmen dalga geçtiler.

O yüzden hep söylüyorum. Ürün alırken internetten alın, her zaman, ve ürünü servise direkt yollayın.

İnternetten alırsanız eğer, 14 gün koşulsuz iade hakkınız olur. Ancak mağazadan alırsanız böyle bir şey yoktur. Mağazadan telefon vb. ürün alıyorsanız da ilk kutu açılım ve kurulumu kesinlikle mağazanın destek bölümüne yaptırın. Bir sorun varsa anında değiştirirler.

Ürününüzün sorunsuz değişmesine sevindim. Güle güle kullanın.

Her zaman tavsiyem, ürün sorunluysa aldığınız yeri aracılığa sokmayın. Servise kendiniz yollayın. Çoğu servis alıcı ödemeli kargo kabul ediyor. Bir masraf çıkmıyor size.
Ürünün kargo takip işine de aracı mağaza bakıyor, en azından MediaMarkt'ta öyle. Servistekiler gönderdiğimiz ürünü bi' yere koyup ilgilenmese hukuki bir hakkımız olur mu acaba? Türkiye burası, tanımadığın kimseye birşey emanet etmeyeceksin.

Ürünün kargo takip işine de aracı mağaza bakıyor, en azından MediaMarkt'ta öyle. Servistekiler gönderdiğimiz ürünü bi' yere koyup ilgilenmese hukuki bir hakkımız olur mu acaba? Türkiye burası, tanımadığın kimseye bir şey emanet etmeyeceksin.

Hocam Seagate 8TB harici hard diskim var performans 100 sağlık 13 değişim yaparlar mı 2 ay garantisi kaldı.

Geri
Yukarı