Mediatek Dimensity 1000 incelemesi

Makaleler
12
Daha fazla  
Mediatek'in en güçlü işlemcisi kendileri.

Dimensity 1000 modeli 1x A77 2.6 GHz, 3x A77 2.4 GHz+4x A55 1.8 GHz olmak üzere 8 çekirdekli bir işlemci. İşlemci kümelendirmesi 1+3+4 şeklinde.

Snadragon 865 işlemcisi gibi A77 çekirdeklerini kullanmış Mediatek, Exynos 990 modelinde A76 çekirdekleri vardı. A76 verimlilik açısından A77 kadar iyi değil.

GPU olarak Mali G77 MP9 modeli tercih edilmiş.

CPU, TSMC firmasının 7 NM LLP üretim teknolojisiyle geliştirilmiş.

Yonganın LPDDR4X RAM desteği var, bu bakımdan Exynos 990 ve SD 865 modellerinin gerisinde, onlarda LPDDR5 RAM desteği var.

Bu yonganın 5G, Bluetoth 5.1 ve WIFI 6 desteği de var.

Kamera olarak ise maksimum single 80 MP, dual olarak ise 32+16 MP destekliyor.

4K 60 FPS desteği de var bu işlemci modelinde.

Benchmark testlerine gelelim şimdi.

1585689156706.png

Antutu ve Geekbench 5 kıstas kabul edilmesi gereken uygulamalar değil. En doğru sonucu veren Geekbench 4 uygulaması.

Bu işlemcinin Geekbench 4 tek çekirdek puanını bulamadım, çoklu çekirdek puanı var 12096 puan alıyor. Çoklu çekirdekte SD 865 ve Exynos 990 modelinin gerisinde kalıyor, Kirin 990 modelinden ise daha performanslı.

Tek çekirdek performansı olarak CPU hızından dolayı üç modelden de geride kalacağı kesin gibi. Elbette CPU hızı tek başına değerlendirme yapmak için yeterli değil, ancak öyle görünüyor. Çünkü rakiplerinin tek çekirdek hızları daha iyi. Bu durum tek çekirdek performansına etki edecektir mutlak suretle.

Exynos 990 modeli CPU tek çekirdek hızı olarak SD 865 ve Kirin 990 modelinin gerisinde ama tek çekirdek performansında ciddi derecede bu işlemcilerden daha iyi Exynos 990, çünkü özelleştirilmiş çekirdeklere sahip fark buradan geliyor.

SDN linkinde Geekbench 4 multicore skoru var.

Geekbench 4 multıcore skorları

Kirin 990
: 11600-11700
Exynos 990: 12600-12700
SD 865: 13200-13300
Dimensity 1000: 12000-12100

Geekbench 4 single core skorları

Kirin 990
: 3800-3900
Exynos 990: 5100-5200
SD 865: 4200-4300

Dimensity 100 modelinin tek çekirdek puanı bilmiyorum, tahminimce 3500-3600 arasında olacaktır.

Dimensity 1000, SD 855 serisinden daha güçlü bir işlemci çoklu çekirdek performansında. Tek çekirdek performansında geride kalabilir, ya da benzer performans sergiler.

SD 855 tek çekirdekte 3400-3500 puan alıyor, SD 855 Plus ise 3600-3700 puan alıyor.

GPU olarak Kirin 990 modelinden daha iyi bir yonga seti. Exynos ve SD yongalarının ise yine gerisinde kalıyor.

Mediatek optimizasyon ve güç tüketimini iyi yaparsa bu işlemciyi kullanan telefonlar diğer modellere göre ucuz olacaktır, orta üst segment cihazlarda kullanılsa iyi olur.

Üst klasmanda yer bulamayacağını anlayan Mediatek Helio serisi ile orta sınıfta var olmayı hedefliyorlardı. Kısaca AMD'nin taktiğini uygulamaya çalışıyorlardı. Fakat bu kararlarından vazgeçip üst klasmanda yeniden var olmaya çalışacak gibi gözüküyor. Ancak gene Mediatek'in bu klasmanda başarılı olabileceğini sanmıyorum Snapdragon ve Exynos varken. Eğer Qualcomm'dan daha uyguna çipleri üretebilirse bir şansı olabilir.

Ancak gene Mediatek'in bu klasmanda başarılı olabileceğini sanmıyorum Snapdragon ve Exynos varken.
Bu yonganın kullanılacağı telefonların fiyatı durumu belirleyecek, dediğin gibi pahalı olursa tercih edilmez. Çinli üreticiler bakalım hangi modellerde kullanacak göreceğiz. Vivo Exynos 980 modelini kullanmış, bugün gördüğüm bir haberde. Vivo ilk defa herhalde Exynos kullanıyor, Meizu daha önce Exynos işlemci kullanmıştı, hala da kullanıyor.

Xiaomi ve Oppo bu işlemciyi kullanabilir belki. Redmi serilerinde bu model tercih edilebilir, Redmi Note 9 Pro serisinde tekrar Qualcomm'a geçti, Redmi Note 9 modelinde bu defa Mediatek var. Bu işlemci değil elbette.

Fakat bu kararlarından vazgeçip üst klasmanda yeniden var olmaya çalışacak gibi gözüküyor.
Uzun süredir üst klasmanda işlemci üretmiyordu. Dimensity 1000 modelinin yanında 1000L modeli var, daha az performanslı, Dimensity 800 modeli var yanlış hatırlamıyorsam. Bu işlemciler G serisi işlemcilerine göre epey güçlü, G serisinin yerini bu işlemciler almış gözüküyor.

@stevesm1221 Birinci faktör maliyetler. Bu işlemciler her ne kadar telefonlar için çok güçlü olsa da bile, masaüstü işlemcilerin yerini tutamaz, yanına bile yaklaşamaz. ARM tabanlı işlemciler kullanıyorlar mobil sektördeki firmalar, lisans problemi de var işin ucunda.

Mobil sektördeki işlemciler, masaüstü işlemcilerinden çok farklı. Masaüstü işlemcilerin işi sadece matematiksel işlemler. Telefonlarda kullanılan işlemciler ise çok farklı tek başına bir işlemci değil, içinde bir sürü bileşen bulunduruyor.

SOC adını veriyoruz buna, bir yonga seti, tek başına işlemciden oluşmuyor. Bu yonga setinin içinde CPU, GPU, yapay zeka, hareket işlemcisi, modem vb. gibi bileşenler bulunuyor.

1585697019950.png

Beni çok heyecanlandırıyor bu Dimensity. Yanlış hatırlamıyorsam 7nm üretim teknolojisine sahip, verimli bir SoC olacağına inanmak istiyorum. Bizim gibi fakir ülkelerde nispeten ucuz, yüksek performanslı cihazlar kullanıma imkan sunar. $250-500 aralığında cihazlarda kullanılır muhtemelen.

@MrClutchh Evet 7 NM üretim teknolojisiyle üretiliyor.

Bizim gibi fakir ülkelerde nispeten ucuz, yüksek performanslı cihazlar kullanıma imkan sunar.
Doğru.

@244012 Orta segmentteki işlemcileri güzel, G serileri falan, güç tüketimleri kötü ama. Bunları da düzeltirse yarışa katılır. Diğer üreticilere göre daha ucuz bir fiyat politikası var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı