MEG X570 Anakartta A-XMP açınca Yanan Kırmızı LED nedir?

Rezanix

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, RAM'leri tam gücünde kullanmak için BIOS ayarlarından A-XMP'yi "Auto"dan "Profile 1" e getirdiğimde kasada RAM'lerin yanında küçük kırmızı bir LED yanıyor. BIOS sıfırlayıp Auto'ya aldığımda ise bu ışık gidiyor. Bu ışık ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
BIOS ekranı:

1621019628884.png

Kasa:

1621019652229.png

1621019658787.png

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP'nin açık olduğunu gösteren bir LED.
BIOS sıfırlandığında gitmesi ise XMP ayarının devre dışı kaldığı için olur.

XMP'nin açık olduğunu gösteren bir LED.
BIOS sıfırlandığında gitmesi ise XMP ayarının devre dışı kaldığı için olur.
Bir de sistemi toplayalı 2 hafta oldu hiçbir sorun yaşamıyordum bugün FCLK Frequency seçeneğini "Auto" dan 2000Mhz ye aldım. Bu seçeneğe aldıktan sonra oyunlarda birazcık FPS artışı oldu ama PC oyunun ortasında 3 defa kapandı. Bu özelliği kullanmamalı mıyım?
Zararı yok, XMP açık olunca yanıyor
Bir de sistemi toplayalı 2 hafta oldu hiçbir sorun yaşamıyordum bugün FCLK Frequency seçeneğini "Auto" dan 2000Mhz ye aldım. Bu seçeneğe aldıktan sonra oyunlarda birazcık FPS artışı oldu ama PC oyunun ortasında 3 defa kapandı. Bu özelliği kullanmamalı mıyım?

Demek ki FCLK frekansın 2000'de stabil değil. Oyunlara girmeden önce FCLK stabilitesini Prime95 Large FFTs ile test etmen lazım ki oyunda bilgisayar kapanmasıın.

Demek ki FCLK frekansın 2000'de stabil değil. Oyunlara girmeden önce FCLK stabilitesini Prime95 Large FFTs ile test etmen lazım ki oyunda bilgisayar kapanmasıın.
Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Bir de son olarak CPU hızını "Auto" olarak mı bırakayım yoksa kendim bir değer gireyim mi? Ayrıca BİOS üzerinden yapılacak herhangi bir ayar var mı?

Hakkında fikrim yok. Ama sanırsam Ryzen 5000 serisi işlemci kullanıyorsunuz, bu yüzden maks. Değer 2000.
Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Bir de son olarak CPU hızını "Auto" olarak mı bırakayım yoksa kendim bir değer gireyim mi? Ayrıca BİOS üzerinden yapılacak herhangi bir ayar var mı?
Auto

Hakkında fikrim yok. Ama sanırsam Ryzen 5000 serisi işlemci kullanıyorsunuz, bu yüzden maks. Değer 2000.

Auto
Sistem bu şekilde:

İşlemci: AMD RYZEN 9 5900X
Anakart: MSI MEG X570 UNIFY 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 Wi-Fi M.2 ATX Anakart
Ekran Kartı: SAPPHIRE Radeon RX 6900 XT NITRO+
Soğutma: NZXT KRAKEN X73 RGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
Kasa: ASUS ROG Strix Helios Tempered Glass RGB USB 3.1 Mid Tower Kasa
Ram: GSKILL 64GB (2x32GB) Trident Z RGB 4000MHz
PSU: ASUS ROG THOR 850W 80+ Platinum
SSD: XPG 2TB GAMMIX S70 PCIe Gen4x4 M.2 SSD (7400MB Okuma / 6400MB Yazma)
Harddisk: SEAGATE 8TB Ironwolf PRO 256MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 NAS Harddisk

Yeni konular

Geri
Yukarı