Çözüldü Megane 4 alt takımdan gelen ses nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmet51

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, iyi bayramlar dilerim herkese.

2018 Megane 4 edc aracım var. Dün aracı çalıştırıp vitesi R'ye aldıktan 1 saniye sonra tak diye bir ses geldi (araç yokuşta park ediliydi ve 5 kişiydik). Taş vs. falan olabilir diye duymamazlıktan geldim. Ancak geri gelip park alanından çıkıp devam ettikten sonra sonra aracın altından takur tukur sesler gelmeye başladı. Şöyle ki vites geçişlerinde, motor gücünde herhangi bir sorun yok. Tahminim şu yönde alt tarafta bir şey kırıldı ve o kırılan şey araç hareket ettikçe sağa sola sürtüyor gelen ses bu, alt takımda da muhafaza olduğu için o parça kaldı orada sürtüyor sağa sola. Şunu tekrar belirteyim vites geçişlerinde herhangi bir sorun yok manuel ve otomatik. Dümdüz pürüzsüz yolda giderken bile o ses geliyor ve özellikle yokuş aşağı inerken aynı zamanda frene de basarsam ses daha fazla ve belirgin bir şekilde sanki aracın içerisinde taş gibi bir şey sağa sola çarpıyormuş gibi ses geliyor. Ses tam sağ yolcu koltuğunun altından geliyor. Bayram dolayısıyla da herhangi bir yere gösteremiyorum şu anlık.

Bir fikri olan, daha önce karşılaşan arkadaşlar var ise fikir almak isterim.

Çözüm
Arkadaşlar sağ ön amortisör patlamış. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Böyle bir şey ile karşılaşacak arkadaşların bilgisine.
Acaba alt muhafazaya giren bir taş parçası olabilir mi? Veyahut üst taraftan muhafazaya düşen herhangibir şey.

Bazen sanayideki ustalar çalışırken tornavida vb. düşürebiliyor içerisine, başıma geldi.

Ya da muhafazaların bazılarında hava alması için hava girişleri mevcut belki buralardan dediğiniz gibi taş tarzı bir şey almıştır.

Hocam umarım ki taş tarzı bir şey bir şekilde girmiştir ve ondan geliyordur ancak hiç sanmıyorum. Çünkü şöyle evden çıkıp arabaya bindik hiçbir şey yoktu. 2 Dakika mesafede markete uğradık, tam marketten çıkarken anlattığım senaryo oldu. Yani olaydan 2 dakika öncesinde araçta hiçbir şey yoktu ve yakın zamanda sanayiye falan da gitmedi araç.

Hocam aracı park ederken şanzımanı önce N (Boş) sonra el frenini çekip, sonra ayağınızı frenden çekip, aracın el frenini oturmasını sağladıktan sonra ardından P (Park) vitesine çekerek mi park ettiniz?

Birde vitesi P (Park) vitesinden çıkartırken vites kolu kasma yapmış mıydı?

Ön takımda bir problem oluşmuş olabilir diye düşündüm bir de. Rot kolu sallanıyor vs. olabilir. Kasise düştünüz mü?
Yakın zamanda öyle büyük bir kasis tarzı bir şeye düşmedim. Ancak şöyle de bir şey var araç alçak olduğu için, içinde 3-4 kişi olduğu zaman orta yükseklikte bir kasiste hep altını sürtüyor.

Hocam aracı park ederken şanzımanı önce N (Boş) sonra el frenini çekip, sonra ayağınızı frenden çekip, aracın el frenini oturmasını sağladıktan sonra ardından P (Park) vitesine çekerek mi park ettiniz?

Birde vitesi P (Park) vitesinden çıkartırken vites kolu kasma yapmış mıydı?
Hocam aldığımdan beri her zaman N ye alıp el frenini çekip ayağımı frenden çekip sonra P ye alıyorum o konuya çok dikkat ediyorum.

Herhangi bir kasma olmadı her zamanki gibi P den R ye aldım aldıktan sonra 1 saniye geçti sonra tak diye bir ses geldi.

Yakın zamanda öyle büyük bir kasis tarzı bir şeye düşmedim. Ancak şöyle de bir şey var araç alçak olduğu için, içinde 3-4 kişi olduğu zaman orta yükseklikte bir kasiste hep altını sürtüyor.

Hocam aldığımdan beri her zaman N ye alıp el frenini çekip ayağımı frenden çekip sonra P ye alıyorum o konuya çok dikkat ediyorum.

Herhangi bir kasma olmadı her zamanki gibi P den R ye aldım aldıktan sonra 1 saniye geçti sonra tak diye bir ses geldi.
Hocam o zaman anlattıklarınızdan alt koruma muhafazası sürtüyor diye yorumluyorum. Megane 4 dediğiniz gibi fazla alçak bir araç. Tabi servise göstermeden yorum yapmak biraz zor. Aracın altına eğildiğinizde sürten bir şey görebiliyor musunuz? Konuya yazdıysanız da göremedim.

Hocam o zaman anlattıklarınızdan alt koruma muhafazası sürtüyor diye yorumluyorum. Megane 4 dediğiniz gibi fazla alçak bir araç. Tabi servise göstermeden yorum yapmak biraz zor. Aracın altına eğildiğinizde sürten bir şey görebiliyor musunuz? Konuya yazdıysanız da göremedim.
Altına eğilip baktım bugün 1 tane motor tarafı için karter muhafaza var, bir de tam merkezinde muhafaza var şaft tarafında. Ve merkezdekinin motor tarafına doğru olan ucunun oralarda bir kırık var aslında bayağıdır öyle bu olaydan sonra olmadı. Onun dışında altında hiçbir anormallik yok. Ses sağ taraftan geldiği için sağ ön tekerleği söküp aksları vesaire de kontrol ettim ama orada da bir sorun yok.

Arkadaşlar sağ ön amortisör patlamış. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Böyle bir şey ile karşılaşacak arkadaşların bilgisine.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı