Mekanik hisli klavye alınır mı?

oylesine1i

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın zamanda klavye almayı düşünüyorum. Fakat klavye fiyatlarına baktığımda en ucuz mekanik klavye 500-600 TL. Yaklaşık 10 dakika araştırdım ve ucuz olarak baktıklarımın 'mekanik hisli klavye' olduğunu gördüm. İnternette baktığımda da çoğu kişi mekanik hisli klavye diye bir şey yok. Ürünün fiyatını değiştirmek için söylenen sözler demişler. Ben de bir şüpheye düştüm. Mekanik klavye gibi ses çıkaran klavye istiyorum fakat gördüklerime göre mekanik hisli klavyeler öyle değilmiş. Henüz bütçem belli değil fakat mekanik klavye de alamam diye düşünüyorum. Sadece klavyeye 500-600 TL veremem. Zaten alacak olursam tavsiye konusu açarım.

Arkadaşlar yakın zamanda klavye almayı düşünüyorum. Fakat klavye fiyatlarına baktığımda en ucuz mekanik klavye 500-600 TL. Yaklaşık 10 dakika araştırdım ve ucuz olarak baktıklarımın 'mekanik hisli klavye' olduğunu gördüm. İnternette baktığımda da çoğu kişi mekanik hisli klavye diye bir şey yok. Ürünün fiyatını değiştirmek için söylenen sözler demişler. Ben de bir şüpheye düştüm. Mekanik klavye gibi ses çıkaran klavye istiyorum fakat gördüklerime göre mekanik hisli klavyeler öyle değilmiş. Henüz bütçem belli değil fakat mekanik klavye de alamam diye düşünüyorum. Sadece klavyeye 500-600 TL veremem. Zaten alacak olursam tavsiye konusu açarım.

Benim bildiğim normal klavyeden tek farkı tuşları biraz daha yukarıda başka bir özelliğini bilmiyorum.

Kendi kullandığım Gamepower Ogre RGB Blue siviç :D al red swich sorun yapar.

Bence Gamepower bir ürünü tercih etme bütçenin biraz daha üstüne koyabilirsen daha kaliteli bir şey alman bence daha iyi, ben de Gamepower klavye kullandım ve hala daha kullanıyorum sorun çıkarabiliyor, ömrü düşük.

Hocam ben size ufak bir bilgilendirme yapayım. Ben klavye hayatıma hisli Teknosa Preo altın klavyesi ile başladım. Mekanik klavyenin olayı ses çıkartması değil tepkime süresi ve o tuşa basarken ki hissi. Mekanik klavye kullanan adam normal klavye ile çok zorlanır ancak normal klavye yazarı mekanik de kendini daha iyi hisseder dediğimi anlamış olmalısınız. Sorunuza gelecek olursak bütçeye göre en mantıklı seçimi siz yaparsınız arkadaşlar tavsiyelerini verir.

Bizim alışık olduğumuz mekanik olmayan klavyelere membrane klavye denir. Yani tuşa bastığınızda alttaki bir plastiği (membran) ittirisiniz. Mekanik klavyelerdeyse switch denilen bir mekanizma bulunur.
Bu "mekanik hisli" klavyeler bildiğiniz membran klavyeye çok daha yakın. Sadece membranın oraya ekstra bir parça yerleştirdiklerini ya da daha sağlam bir membrane kullandıklarını söylüyorlar. Yani mekanik klavyenin getirdiği avantajları getirmiyor. Bu noktaya gelince bence düz membrane klavyeyle mekanik hisli arasında bir ayrım yapmayın. İlla mekanik klavye almanıza gerek yok ama klavye tercihi yaparken mekanik hisli olması yerine diğer özelliklere (malzeme kalitesi, servis hizmeti, rahatlık vs.) dikkat edin.

Bizim alışık olduğumuz mekanik olmayan klavyelere membrane klavye denir. Yani tuşa bastığınızda alttaki bir plastiği (membran) ittirisiniz. Mekanik klavyelerdeyse Switch denilen bir mekanizma bulunur.
Bu "mekanik hisli" klavyeler bildiğiniz membran klavyeye çok daha yakın. Sadece membranın oraya ekstra bir parça yerleştirdiklerini ya da daha sağlam bir membrane kullandıklarını söylüyorlar. Yani mekanik klavyenin getirdiği avantajları getirmiyor. Bu noktaya gelince bence düz membrane klavyeyle mekanik hisli arasında bir ayrım yapmayın. İlla mekanik klavye almanıza gerek yok ama klavye tercihi yaparken mekanik hisli olması yerine diğer özelliklere (malzeme kalitesi, servis hizmeti, rahatlık vs.) Dikkat edin.

Hocam zaten şu an laptopun klavyesini kullanıyorum. Halamın evine gittiğimde mekanik klavye gördüm ve ilk defa orada kullandım. Hissiyatı ve sesleri çok hoşuma gitti. Özellikle sesi ve gece kullanım açısından ışıklı olacağı için mekanik klavye almak istiyorum. Yoksa daha düne kadar aklımda böyle bir şey yoktu. Kimse net bir şey söylememiş fakat benim söylemek istediğim şu. Mekanik hisli klavye alırsam normal mekanik klavye gibi ses ve hissiyat verir mi?

Ses vermez %10 hissiyat verebilir laptop klavyesine göre fakat bilmenizi isterimki ses tercih meselesi olmamalı biliyorum başkasında görünce hoşunuza gidiyor. Uzun süre o klavyeyi kullandığınızı düşünün sürekli o sesi duyuyorsunuz şahsen ben 3 senedir red sw kullanıyorum klavyem bozuldu mecburen Gamepower Saber blue sw klavyeye geçmek zorunda kaldım inanın berbat hele ki o blue sw sesi beni her tıkladığımda sinirlendiriyor arkadaşlarım rahatsız oluyor sesten sesli konuşmada bile rahatsiz oluyorlar. Sonuç olarak ses klavye switchine göre değişir dikkatli seçim yapın :)

Hocam zaten şu an laptopun klavyesini kullanıyorum. Halamın evine gittiğimde mekanik klavye gördüm ve ilk defa orada kullandım. Hissiyatı ve sesleri çok hoşuma gitti. Özellikle sesi ve gece kullanım açısından ışıklı olacağı için mekanik klavye almak istiyorum. Yoksa daha düne kadar aklımda böyle bir şey yoktu. Kimse net bir şey söylememiş fakat benim söylemek istediğim şu. Mekanik hisli klavye alırsam normal mekanik klavye gibi ses ve hissiyat verir mi?
Hayır. Anlatmaya çalıştığım da o. Mekanik hisli alıp mekanik klavye gibi düşünmeyin, hayal kırıklığı yaşarsınız. Standart klavyeye daha yakınlar. Işık mevzusunun da klavyenin mekanik olup olmamasıyla alakası yok. Membrane klavye olup da ışıklı olan çok klavye var.

Ses vermez %10 hissiyat verebilir laptop klavyesine göre fakat bilmenizi isterimki ses tercih meselesi olmamalı biliyorum başkasında görünce hoşunuza gidiyor. Uzun süre o klavyeyi kullandığınızı düşünün sürekli o sesi duyuyorsunuz şahsen ben 3 senedir red SW kullanıyorum klavyem bozuldu mecburen Gamepower saber Blue SW klavyeye geçmek zorunda kaldım inanın berbat hele ki o Blue SW sesi beni her tıkladığımda sinirlendiriyor arkadaşlarım rahatsız oluyor sesten sesli konuşmada bile rahatsiz oluyorlar. Sonuç olarak ses klavye switchine göre değişir dikkatli seçim yapın :)

Yok hocam internettem baktım Blue aşırı ses çıkarıyor. Zaten baştan beri az ses çıkaranı yani red almayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı