Mekanik klavye vs mekanik hisli klavye

Salih Gürbüz

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar, 3 sorum var tek tek cevaplarsanız çok iyi olur.
1.si sizce mekanik hisli klavyeler az çok mekanik klavye hissi veriyor mu?
2.si mekanik klavyeler ile mekanik hisli klavyeler arasında kullanım ömrü olarak fark var mı var ise ne kadar fark var?
3.sü sizce 50,100 TL'ye mekanik hisli ve şık bir klavye almak varken 400,500 TL'ye mekanik klavye almaya değer mi?

2.si mekanik klavyeler ile mekanik hisli klavyeler arasında kullanım ömrü olarak fark var mı var ise ne kadar fark var?
3.sü sizce 50,100 TL'ye mekanik hisli ve şık bir klavye almak varken 400,500 TL'ye mekanik klavye almaya değer mi?

Mekanik ve mekanik hisli kullandım. Gram his yok ses benzerliği yok. Mekanik hisli değil membran diye yazılıyor sanırım onlardan, mekanik hisli klavye yarı mekanik olarak bunu biliyorum sadece kalite olarak.

Mekanik hisli aslında membrandır, mekanik alınır.
hatam varsa raporlamak yerine hatamı söyleyin.

Ben zamanında 180 liraya Masterkeys L Lite klavye almıştım, şu an için 350 lira civarına geliyor yani. 3.5 yıldır kullanıyorum ve memnunum. Aynı fiyata ucuz mekanik klavye de alınabilecekken eksilerini ve artılarını bilerek almıştım zaten.
1- Gerçek mekanik gibi bir his yok, basış mesafesi mekanik gibi yüksek ama çıt çıt klavye sesi gelmiyor.
2- İyisini alırsan uzun ömürlü olur ama 50-100 liralık modellerden fazla bir şey bekleme.
3- Bence mekanik klavye alınacaksa düzgün Cherry MX bir klavye olmalı, onlar da çok pahalılar.

Mekanik klavye tercih edilmesinin önemli sebeplerinden birisi tepki süresi avantajı diye biliyorum. Mekanik klavyelerde basmaya başladıktan kısa bir süre sonra tuş girişi algılanarak işleme alınıyor. Membran ve mekanik hislilerde ise tuşa tamamen basıp membran ile temas ettirilmesini sağlamak gerekiyor. Dolayısıyla membran klavyeli biri ile mekanik klavyeli biri aynı anda birbirini görüp tuşa basmaya başlasa bile, mekanik klavye kullanan kişinin ufak bir avantajı oluyor galiba. Oyun içerisine ne kadar yansıyor, onu bilemiyorum.

Eğer sıkça yazı yazmıyorsanız, kompetitif oyunları ciddi bir şekilde oynamıyorsanız, bütçeniz de sıkıntılıysa özel olarak mekanik bir klavyeye ihtiyacınız yok, tamamen keyif meselesi bence.

Yıllarca Logitech'in MK520 setindeki kablosuz membran klavyeyi oyun oynamak için kullandım. Gayet şık ve kullanışlı bir klavye, zaten gecikme vs yok hissedilir bir şekilde. Düzgün bir membran aldığınızda mekanikten daha kısa ömürlü olması gibi bir durum da yaşamazsınız bence, ama 50-100 TL'ye aldığınız dandik klavyeler sizi büyük ihtimalle yarı yolda bırakır. O yüzden ya kaliteli bir membran alın 150-200'e, ya da bütçeniz çok sıkışık değilse 400-500 gibi bir para verip doğrudan mekaniklere yönelin derim.

Dediğim gibi sadece örneğin LoL, Valorant gibi anlık tuş basma ihtiyacı olan oyunlarda ve kod yazma gibi sürekli klavye kullanma durumu varsa bir avantaj ve konfor sağlıyor mekanik klavyeler. Bu işler için de illa ki mekanik klavyeye ihtiyacınız var diyemem elbette, ama ikisi de benim fazla yaptığım işler olmadığı için mekanik klavye ne kadar büyük fark yaratır onu tam bilemiyorum.

50-100 TL'ye "mekanik hisli" bir klavye alacağınıza 150 TL civarına düzgün bir membran klavye almayı düşünebilirsiniz bence. Logitech'in kablosuz setleri çok güzel, öneririm. Tek başına kablosuz membran klavye var mı bilmiyorum maalesef.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı