Mekanik klavyeler neden oyuncuların tercihi?

ConTroller

Hectopat
Daha fazla  
Neden insanlar oyuncu klavyelerinde mekanik olmasına çok özen gösteriyorlar?
+Oyuncu klavyesi mi aldın? Mekanik mi?
-Mech-Membrane.
+O ne ya öyle, hiçbir özelliği yok. Tek iyi yanı ışıklı olması parasını haketmez.

Neden mekanik olması, tak tuk tak tuk ses çıkarması insanların bu kadar hoşuna gidiyor ve kendilerini "gamer" sanıyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mekanik klavyeler hızlı geri tepkimeleri ve hissiyatları sebebiyle tercih edilir. Membran klavyelerin hissiyatları da geri tepme süreleri de daha kötüdür. Mekanik klavye kullanırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bu arada Red Switch'ler ses çıkarmıyor.

-Mech-membrane.
+O ne ya öyle, hiçbir özelliği yok. Tek iyi yanı ışıklı olması parasını haketmez.

Neden mekanik olması, tak tuk tak tuk ses çıkarması insanların bu kadar hoşuna gidiyor ve kendilerini "gamer" sanıyorlar?

Hocam bence alma mekanik yoksa geceleri ailenle yaşıyorsan akamazsın oyunlarda. Benim birkaç tanıdığım mekanik klavye 600-700 TL olanlardan almışlar pişman hepsi geceleri oyun oynayamadıkları için.

-Mech-membrane.

Kendim için konuşacağım. Evet mekanik klavye kullanıyorum ama kullandığım mekanik klavye RGB değil LED ama LED ışıklarını bile açmıyorum.
Membrane klavyelerin ( düşük fiyatlar için konuşuyorum 150 TL altı falan ) tuş ömürleri genellikle en fazla tuş başına 10 milyon bas-çek dayanıklığa sahipler. Bak en fazla diyorum çünkü çoğunluğu 5 milyon, 3 milyon falan. Fakat en ucuz mekanik klavyelerin bile 30 milyon tuş ömürleri var (250 TL olanlar ).
Şimdi sana soruyorum, membrane alıp 2 yıl sonra değiştirmek mi mantıklı yoksa ucuz bile olsa mekanik alıp 5 yıl kullanmak mı ( tabii kullanma şekline bağlı ) mantıklı. Ha şunu diyebilirsin, ben 2 yılda o kadar tuşa basmam ama ben ritim oyunları oynadığımdan dolayı basıyorum.

Kendim için konuşacağım. Evet mekanik klavye kullanıyorum ama kullandığım mekanik klavye RGB değil LED ama LED ışıklarını bile açmıyorum.
Membrane klavyelerin ( düşük fiyatlar için konuşuyorum 150 TL altı falan ) tuş ömürleri genellikle en fazla tuş başına 10 milyon bas-çek dayanıklığa sahipler. Bak en fazla diyorum çünkü çoğunluğu 5 milyon, 3 milyon falan. Fakat en ucuz mekanik klavyelerin bile 30 milyon tuş ömürleri var (250 TL olanlar ).
Şimdi sana soruyorum, membrane alıp 2 yıl sonra değiştirmek mi mantıklı yoksa ucuz bile olsa mekanik alıp 5 yıl kullanmak mı ( tabii kullanma şekline bağlı ) mantıklı. Ha şunu diyebilirsin, ben 2 yılda o kadar tuşa basmam ama ben ritim oyunları oynadığımdan dolayı basıyorum.
Tuş ömrü bir klavyeyi oyuncu klavyesi ya da oynucular için olmayan klavye diye ayıramaz.

Tabii ki ayıramaz. Fakat tek farkının bu olmadığını sende biliyorsun. Yukarıdaki arkadaşın yazdığı gibi tuş hissiyatı vb. şeylerde etkiliyor.
Haklısın, sadece birisinin Razer Ornata Chroma isimli klavye-aldığım klavye- hakkında böyle bir yorum yaptığını görmüştüm. Ne mekanik hisli ne mekanik demişti, tek özelliği ışıklı felan olması demişti-eminim çok ucuz bir mekanik klavye kullanıyordur. Bir an şüphelendim de araştırınca buldum ben de Razer'in böyle yapmasının nedenlerini. Sessiz membran tuşları mekanikle buluşturuyor. Çoğu kişi çok seviyor bu klavyeyi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı