Membran klavye önerisi

wasd99471

Femtopat
Daha fazla  
6 Ay önce Asus Rog Strix Scope RX adlı Mekanik klavyeyi aldım. Daha önce hiç mekanik klavye kullanmamıştım o yüzden hem denemek amaçlı hem de oyunlarda daha iyi tepkime alabilmek için almıştım. Klavye genel olarak güzel, ama benim için mekanik klavye hakkında çok büyük 2 dezavantaj oluştu.

Birinci Dezavantaj:
kod yazmak gerçekten çok can sıkıyor tuşların hassaslığından ve yüksekliklerinden dolayı sürekli yanlış tuşlara basıyorum aynı şey normal bir şekilde yazı yazarken ve oyun oynarken de geçerli. 6 Ay uzun bir süre, bu süre içerisinde alışırım diye diye kendimi avuttum ama sonuç aynı. 6 ay önce Logitech K120 membran klavyemle fastfingers'de 130 WPM yazarken mekanik klavyeyi aldığım ilk gün 90, altı ay sonunda 90-95 yazabildim. İş yerimde K120 membran klavye kullanıyorum ve hala yazma hızım 130 civarı.

İkinci Dezavantaj:
İkinci büyük dezavantaj ise makrolar. 2 defa makrolar ile ilgili sorun yaşadım. Anladığım kadarıyla problem şu; klavye bir şekilde makro kayıt etmeye başlıyor, gün boyunca bastığım tuşları hepsini kaydediyor ve birden bire makro sınırı aşıldığından dolayı makro kaydedilip çalıştırılıyor. Klavye tüm tuşlara rastgele basıyor ve ben bunu hiç bir şekilde durduramıyorum. HİÇBİR ŞEKİLDE! FN + ESC kombinasyonuyla resetlememi söylüyor kullanım kılavuzu. Resetliyorum, daha kötü oluyor daha fazla tuşa basmaya başlıyor ve artık hiç resetleyemiyorum bile. Daha fazla detay vermeme gerek yok çünkü denemediğim şey kalmadı. Çözümü ise klavyeyi öylece bırakıp sabah olmasını beklemek. Saatler geçtikten sonra makronun süresi bitiyor ve duruyor. Bunu bir defa yaşamıştım, bir daha olmaz dedim ama dün ikinci kez yaşadım.

Artık membran klavye kullanmak istiyorum. Eski günlerimi istiyorum. Ama takıldığım bir problem var; Gecikme süresi.

Örnek olarak Logitech G213 bir membran klavye, Reviews and Ratings burda bu klavyenin gecikme süresi 1.7ms olarak gözüküyor. Ama benim güncel kullandığım Asus Mekanik klavye 10ms. Ben bu klavyeyi alırken bu istatistiği hiç görmemiştim. Gerçekten membran klavyenin gecikme süresi mekanik klavyenin gecikme süresinden daha iyi olabilir mi?

Sonuç olarak aklımda bir kaç membran klavye var hem hızlı yazabilmek hem kod yazabilmek hem de oyun oynayabilmek için ve bunlar;
Logitech G213 (gecikme süresi 1.7ms yazıyor)
Corsair K55 Rgb Pro Xt (gecikme süresi 1.7ms yazıyor)
Steelseries Apex 3 (gecikme süresi 10ms yazıyor)

Steelseries gereksiz pahalı
Logitech de gerekiz pahalı
Cynosa v2 her şey için biçilmiş kaftan ama o da çok pahalandı(400₺ye almıştım)
Asus Tuf en mantıklı seçim olabilir. Modellerini tam hatırlamadığım için genel yazdım.

Steelseries gereksiz pahalı
Logitech de gerekiz pahalı
Cynosa v2 her şey için biçilmiş kaftan ama o da çok pahalandı(400₺ye almıştım)
Asus Tuf en mantıklı seçim olabilir. Modellerini tam hatırlamadığım için genel yazdım.
Cynosa v2 gecikme süresi 13.2ms olarak gözüküyor. 1.7ms varken değermi bunu almaya?

1677493760320.png

Cynosa V2 gecikme süresi 13.2ms olarak gözüküyor. 1.7ms varken değer mi bunu almaya?

Eki Görüntüle 1683885

Cynosa V2 almayın kendim sahibim yeni klavyeye geçtim ve tuşlar hemen soyuluyor ABS ucuz plastik olduğu için. 1.5 yıllık kullanımdan sonra D tuşum tamamen yok oldu.

G213'te dendiği gibi sorunlu. Basmama problemleri, çift basma problemleri gibi bir sürü sorun yaşayan vardı forumda. K55 dışında alınmaz gibi.

Aradan zaman geçmiş ama yine de yazayım dedim. Mekanik klavyelerin tuşları genelde yüksek ve aralıkları geniş olur bu yüzden membran klavye istemiştim ama Logitech G915 Low profile olmasından dolayı çok beğenmiştim 2 hafta önce aldım ve çok memnunum. İnce ve Wireless olduğu halde diğer klavyelerin gecikme sürelerinden çok daha az gecikme süresine sahip ve bunu gerçekten fark edebiliyorsunuz.

Geri
Yukarı