MEMORY_MANAGEMENT mavi ekran hatası

jokemisk

Decapat
Daha fazla  
RAM: PNY XLR8 Gaming Epic-X RGB White 16 GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Gaming RAM
NVMe2 SSD: PNY XLR8 CS3030 250GB 3500/1050MB/s
Ekran kart: ASUS GTX 1650 4 GB OC.
Anakart: MSI B450M-A Pro Max.
İşlemci Ryzen 5 1600 AF.

Merhaba, son birkaç günüdür mavi ekran hataları almaya başladım. Windows bellek tanılama testi sonuçlarında, RAM'lerde sorun var olarak gözüküyor. Aldığım hatalar bu sonucun sebebi midir? Bilgilerinizi rica ediyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
MEMORY_CORRUPTION_ONE_BIT en son çıkan hatadaki kod. RAM hata denetleyicisi zaten hata var demiş. RAM yüzünden olma ihtimali yüksek gibi geldi bana. Yine de aşırı tecrübeli birisi değilim, fazlaca para dökmeden önce daha tecrübeli bir kişinin gelmesini bekleyebilirsiniz. :D ( XMP açık ise bir de kapatarak bellek hata denetlemesini çalıştırmayı deneyebilirsiniz. )

MEMORY_CORRUPTION_ONE_BIT en son çıkan hatadaki kod. RAM hata denetleyicisi zaten hata var demiş. RAM yüzünden olma ihtimali yüksek gibi geldi bana. Yine de aşırı tecrübeli birisi değilim, fazlaca para dökmeden önce daha tecrübeli bir kişinin gelmesini bekleyebilirsiniz. :D ( XMP açık ise bir de kapatarak bellek hata denetlemesini çalıştırmayı deneyebilirsiniz. )
Şimdi Memtest de yapacağım. Teşekkür ederim cevap için. Sonuçları yine paylaşacağım.

Belleklerin frekansını otomatik mi ayarladınız? Dump dosyasına göre bellekleriniz 2133 MHz'de çalışıyor. İyisi mi siz BIOS ayarlarınızı varsayılana çevirin. Sonrasında dilerseniz XMP ayarını ilk düzeyde açabilirsiniz.

Kod:
  Memory Error Info Handle      001ah
  Total Width                   64 bits
  Data Width                    64 bits
  Size                          8192MB
  Form Factor                   09h - DIMM
  Device Set                    [None]
  Device Locator                DIMM 0
  Bank Locator                  P0 CHANNEL B
  Memory Type                   1ah - DDR4
  Type Detail                   4080h - Synchronous Unbuffered (Unregistered)
  Speed                         2133MHz
  Manufacturer                  Unknown
  Serial Number                         
  Asset Tag Number              [String Not Specified]
  Part Number                   8GBF1X08QFHH38-135-K
  Attributes                    1
  Extended Size                 0
  Configured Memory Speed       2133
  Minimum Voltage               1200
  Maximum Voltage               1200
  Configured Voltage            1200

Belleklerin frekansını otomatik mi ayarladınız? Dump dosyasına göre bellekleriniz 2133 MHz'de çalışıyor. İyisi mi siz BIOS ayarlarınızı varsayılana çevirin. Sonrasında dilerseniz XMP ayarını ilk düzeyde açabilirsiniz.

Kod:
  Memory Error Info Handle      001ah
  Total Width                   64 bits
  Data Width                    64 bits
  Size                          8192MB
  Form Factor                   09h - DIMM
  Device Set                    [None]
  Device Locator                DIMM 0
  Bank Locator                  P0 CHANNEL B
  Memory Type                   1ah - DDR4
  Type Detail                   4080h - Synchronous Unbuffered (Unregistered)
  Speed                         2133MHz
  Manufacturer                  Unknown
  Serial Number                        
  Asset Tag Number              [String Not Specified]
  Part Number                   8GBF1X08QFHH38-135-K
  Attributes                    1
  Extended Size                 0
  Configured Memory Speed       2133
  Minimum Voltage               1200
  Maximum Voltage               1200
  Configured Voltage            1200
Merhaba ,Normalde XMP'den otomatik profil 3200 MHZ kullanıyordum. Geçtiğimiz hafta BIOS güncellemesi geldiğini farkettim. Onu güncelledim. Mavi ekran sorunlarını google'da aratırken dediğiniz durumu farkettim. Bios'a girip kontrol ettiğimde benim auto olarak daha önce kullandığım seçenek disabled olmuştu , ben tekrardan profile 1 (3200 Mhz yapıp) yükselttim.
Şimdide memtest 86 sonuçları geldi. O kadar fazla hata çıktı ki , test devam edemedi. Sonuçları paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• memtest 1.jpeg
    memtest 1.jpeg
    133,5 KB · Görüntüleme: 28
  • memtest 2.jpeg
    memtest 2.jpeg
    87,8 KB · Görüntüleme: 23
  • memtest 3.jpeg
    memtest 3.jpeg
    123,8 KB · Görüntüleme: 22
RAM'in kafası bayağı karışmış. :D bence artık sorunun RAM'de olduğuna eminiz, değil mi? :D

RAM'in kafası bayağı karışmış. :D bence artık sorunun RAM'de olduğuna eminiz, değil mi? :D

Bence de artık apaçık bir RAM problemim var gibi duruyor.

Kod:
 Memory Error Info Handle 001ah.
 Total Width 64 bits.
 Data Width 64 bits.
 Size 8192MB.
 Form Factor 09h - DIMM.
 Device Set [None]
 Device Locator DIMM 0
 Bank Locator P0 CHANNEL B
 Memory Type 1ah - DDR4.
 Type Detail 4080h - Synchronous Unbuffered (Unregistered)
 Speed 2133MHz.
 Manufacturer Unknown.
 Serial Number
 Asset Tag Number [String Not Specified]
 Part Number 8GBF1X08QFHH38-135-K
 Attributes 1
 Extended Size 0
 Configured Memory Speed 2133.
 Minimum Voltage 1200.
 Maximum Voltage 1200.
 Configured Voltage 1200

Enes kardeşim, Memtest sonuçlarına rağmen, dediğin gibi BIOS'u varsayılan ayarlarına çevirip tekrar denememe gerek var mı? Bugüne kadar ki aldığım tüm mavi ekran hatalarında XMP kapalı iken almışım.

RAM'leri garantiye yollayabilirsiniz fakat anakartın sağlamlığından da emin olun. CPU'nun pinlerinde sorun varsa ya da anakarttaki RAM slotu arızalıysa da sorun yaşayabilirsiniz.

RAM'leri garantiye yollayabilirsiniz fakat anakartın sağlamlığından da emin olun. CPU'nun pinlerinde sorun varsa ya da anakarttaki RAM slotu arızalıysa da sorun yaşayabilirsiniz.

Bilgi için teşekkür ediyorum. Dediğin gibi yapacağım. RAM'leri garantiye göndereceğim. Süreç ile ilgili güncelleme olduğunda bilgi paylaşacağım.

Enes kardeşim şöyle bir durum daha var. Az önce denedim.
Normalde 2 slot da RAM'ler takılıyken Windows bellek tanılama uygulamasın da direkt olarak "donanım sorunları algılandı " uyarısı veriyordu. 2. slottaki RAM'ı çıkardım, testi öyle başlattım herhangi bir sorun algılanmadı. Sonra 2. slottan söktüğüm RAM'ı 1. slota takarak testi başlattım, yine " donanım sorunları algılandı " uyarısı verdi. Bu durumdan dolayı 2. RAM bozuk diyebilir miyiz?

Geri
Yukarı