Çözüldü Memtest86 sonucu RAM'ler arızalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kampfar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hikaye bayağı uzun. 2020 Haziran ayında sistem topladım.

3700X.
3060 Ti Ventus 2X.
MSI X570A Pro.
Ripjaws 3600MHz 2x8 RAM.
XPG Core Reactor 750W Gold.
XPG SX8100 SSD.

CS:GO oynarken sürekli ses var görüntü yok sorunu yaşıyordum. Ekran donuyor ama ateş ediyor ve yürüyebiliyorum. Keza DotA 2 de direkt donma sorunları yaşadım. Ne hikmetse Witcher 3 oynarken hiç sorun yaşamadım. Üstelik hepsini 4K oynuyorum.

Bu sorun için olmasa da sırayla bazı parçaları guncelledim.

Corsair MP600PRO 2 TB SSD aldım.
3060 Ti Gaming X aldım

Sorun düzelmedi. En son RAM'leri satıp 2x16 şeklinde PNY XLR8 3600 RAM aldım. Fakat yaşadığım sorunlar daha da arttı. CS:GO'da sürekli çökme yaşıyorum.

Format, oyun doğrulama, silip yeniden yükleme gibi pek çok şeyi denedim ama düzelmedi. Az önce ramtest yaptım ve çıkan sonucu paylaşıyorum.

Test henüz bitmedi ama bu bile yeterli sanırım. Sorun CPU mu RAM mi anlamadım.
IMG_20220421_123934.jpg

Çözüm
Manuel olarak bu zamanlamaları ve frekans değerlerini girmeni istiyorum.

1650538442807.png

3400 MHz.
TCL 16.
Trcdwr 20.
Trcdrd 20.
tRP 20.
Tıraş 40.
Gerisini Auto'da bırak ve RAM voltajına manuel olarak 1.33 ver.

RAM sıcaklığına hiç bakmadım. Sensör var mı bilmiyorum. Akşam ona da bakayım. Sensör RAM'de mi olur, anakartta mı?

RAM'de olur.
Arkadaşlar memtest başlattığımda manuel girdiğim değerler değilde Ramin standart değerleri gözüküyor. Bu normal mi?

Mesela frekansı 3466 yapmıştım ama 3600 yazıyor.

Verdiğiniz değerleri girdikten sonra 0 hata verdi ama anlamadım hiç. Pratikte sorun yaşayacak mıyım ona bakacağım.
Farketmiyor ki. Garantiye gönder XMP profilinde error alıyorum diye yazarsın. Tekrar ram gönderirler ve eline tekrar Samsung C die gelir. Bu böyle 15 kez devam eder :D

Farketmiyor ki. Garantiye gönder XMP profilinde error alıyorum diye yazarsın. Tekrar ram gönderirler ve eline tekrar Samsung C die gelir. Bu böyle 15 kez devam eder :D
Hocam iade için 5 günüm var hala. Pnyleri aldığım fiyata şu ram var mesela. Bunu alabilirim. Hangi die bilmiyorum ama :D

Ne önerirsiniz?

Hocam iade için 5 günüm var hala. Pnyleri aldığım fiyata şu ram var mesela. Bunu alabilirim. Hangi die bilmiyorum ama :D

Ne önerirsiniz?

Ballistix alabilirsin piyasadaki en iyi cipli RAM'dir. ( B die dan sonra)

Son düzenleme:
Ballistix alabilirsin piyasadaki en iyi cipli ramdir. ( B die dan sonra)
Ballistix modelinin çipi nedir hocam? Bir de siz şu noktada ne önerirsiniz? Bu ramleri satıp ballistix alayım mı? cl18 3600 - cl16 3200 olacak. Çok büyük bir fark yaşayacağımı sanmıyorum. Gerekirse overclock da yapabilirsiniz demişler forumda.

İnventus da şöyle bir cevap verdi:

''Bios üzerinden dram voltage kısmını el ile 1.37 1.36 1.35 1.34 1.33 sırasıyla deneyip kontrol sağlayabilir misiniz ? İlk olarak 1.37 voltaj ile test edin sorun devam ederse sırasıyla düşürün. Eğer sorun yine devam ederse belleği tarafımıza gönderin''

Ballistix modelinin çipi nedir hocam? Bir de siz şu noktada ne önerirsiniz? Bu ramleri satıp ballistix alayım mı? cl18 3600 - cl16 3200 olacak. Çok büyük bir fark yaşayacağımı sanmıyorum. Gerekirse overclock da yapabilirsiniz demişler forumda.

İnventus da şöyle bir cevap verdi:

''Bios üzerinden dram voltage kısmını el ile 1.37 1.36 1.35 1.34 1.33 sırasıyla deneyip kontrol sağlayabilir misiniz ? İlk olarak 1.37 voltaj ile test edin sorun devam ederse sırasıyla düşürün. Eğer sorun yine devam ederse belleği tarafımıza gönderin''
Sorun devam ediyor dersin voltaj değiştirdiğim halde. Ballistixlerde Micron E die/Rev e cip cikiyor. Overclock potansiyeli ortalamanin ustunde. Trfc ve trc/trcdrd degerleri haric b die dan farki yok

Sorun devam ediyor dersin voltaj değiştirdiğim halde. Ballistixlerde Micron E die/Rev e cip cikiyor. Overclock potansiyeli ortalamanin ustunde. Trfc ve trc/trcdrd degerleri haric b die dan farki yok
Hocam o halde iade edip ballistix alıyorum.

Teşekkür ederim yardımınız için.
Bendeki C-Die, ortalamanın üstü bir bin olduğu halde boot etse bile error yiyordu.

3466-16-20-8-20-38-80-650 1.35V denemiştim. 20'leri 21 yapınca errorsuz geçmişti.
Son olarak sizin de fikrinizi alabilir miyim?
Dostum bir şey fark ettim. Thaiphoon burner indirdim ve ram slotunu seçtim. Burada çip samsung gözükmüyor. Bilgin var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    415,2 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Geri
Yukarı