Çözüldü Memtest86 sonucu RAM'ler arızalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kampfar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hikaye bayağı uzun. 2020 Haziran ayında sistem topladım.

3700X.
3060 Ti Ventus 2X.
MSI X570A Pro.
Ripjaws 3600MHz 2x8 RAM.
XPG Core Reactor 750W Gold.
XPG SX8100 SSD.

CS:GO oynarken sürekli ses var görüntü yok sorunu yaşıyordum. Ekran donuyor ama ateş ediyor ve yürüyebiliyorum. Keza DotA 2 de direkt donma sorunları yaşadım. Ne hikmetse Witcher 3 oynarken hiç sorun yaşamadım. Üstelik hepsini 4K oynuyorum.

Bu sorun için olmasa da sırayla bazı parçaları guncelledim.

Corsair MP600PRO 2 TB SSD aldım.
3060 Ti Gaming X aldım

Sorun düzelmedi. En son RAM'leri satıp 2x16 şeklinde PNY XLR8 3600 RAM aldım. Fakat yaşadığım sorunlar daha da arttı. CS:GO'da sürekli çökme yaşıyorum.

Format, oyun doğrulama, silip yeniden yükleme gibi pek çok şeyi denedim ama düzelmedi. Az önce ramtest yaptım ve çıkan sonucu paylaşıyorum.

Test henüz bitmedi ama bu bile yeterli sanırım. Sorun CPU mu RAM mi anlamadım.
IMG_20220421_123934.jpg

Çözüm
Manuel olarak bu zamanlamaları ve frekans değerlerini girmeni istiyorum.

1650538442807.png

3400 MHz.
TCL 16.
Trcdwr 20.
Trcdrd 20.
tRP 20.
Tıraş 40.
Gerisini Auto'da bırak ve RAM voltajına manuel olarak 1.33 ver.

RAM sıcaklığına hiç bakmadım. Sensör var mı bilmiyorum. Akşam ona da bakayım. Sensör RAM'de mi olur, anakartta mı?

RAM'de olur.
İşlemci up to 3200 diyor.

Anakart 3600 desteği var XMP OC mode da.

BIOS da ne ayarladınız RAM'leri? XMP profili? RAM bölümünü fotoğraf atar mısınız?

Anakart RAM uyumsuzluğu olabilir? RAM'lerin tam modelini yazar mısın? kodları ile beraber.

Anakart RAM uyumsuzluğu vesaire değil. Samsung C die terörü bu tamamiyle. XMP açtıktan sonra RAM hızını 3533'e ya da 3466'ya alırsan düzelecektir. Veya XMP açtıktan sonra zamanlamaları 18-22-22 değilde 19-23-23-23 olarak yaptığında da düzelecektir.

İşlemcini stok ayarlarda kullandığını düşünüyorum. Eğer undervolt vesaire yaptıysan stock ayarlara alıp Memtest yap

Memtest86 sonuçlarını isabetli olarak yorumlayacak bilgiye sahip değilim. Ancak bazen RAM'i işaret eden sorunlar ve hata kodları RAM'in kendisi ile alakalı olmayabiliyor. Ben de bir Ryzen 7 3700X kullanıcısı olarak epey stresli bir süreç atlatarak bunu anlamış oldum.

Üstteki önerilere ilave olarak ihtimal belirtmek istedim.

İki farklı RAM kitiyle denediğinize göre RAM arızası ihtimalini eleyebiliriz. Her iki kitin de bozuk çıkacağını sanmam. Bu durumda diğer ihtimalleri iki grupta ele alabiliriz. İlk grup RAM ile işlemci arası iletişimdeki sorun olabilir. RAM yuvalarında kirlilik, yuvanın kendisi veya RAM yuvası ile işlemci yuvası arasındaki bağlantıda hasar ve hatta işlemci soketinde hasar olabilir. Yuva temizliği hava verilerek veya kürdan gibi ince uçlu bir şeyle toz kontrolü yapılarak halledilebilir. Hasar kısmı da yakından incelenerek RAM veya işlemci yuvalarınının lehimlerine bakılarak veyahut PCB üzerindeki bakır yollar çizikle hasar almış mı diye bakılarak kontrol edilebilir. Bunu gözle tespit etmek zordur. Birisinden ödünç anakart alabilirseniz bu ihtimali de kontrol etmiş oluruz. İkinci grup ihtimal de işlemcinin kendisidir. Pinlerinde yamukluk olabilir veya en kötü ihtimal olarak işlemcinin içinde bir yerde(bellek kontrolcüsü) arıza olması ihtimali vardır.

Benim bilgisayarımda da tuhaf şeyler olmuştu. Kilitlenmeler, açılışta arka arkaya reset atmalar, açılışta RAM hata LED'i yakarak takılı kalması gibi şeyler vardı. Birgün tamamen bozuldu. Uzun bir hikaye. İki kere anakart teknik servisi, güvendiğim bir tamirci, satın aldığım yer(İncehesap) arasında geçen 50 günlük stresli süreç sonunda işlemci bellek kontrolcüsünün bozulduğunu anladım. İncehesap çok hızlı bir şekilde işlemciyi sıfırı ile değiştirip gönderdi ve huzura kavuştum.

Ayrıca forumda bir vatandaşın R5 1600AF ile sıfırdan kurduğu sistemin işlemcisinin bozuk çıktığını fark ettik. İade ve değişim sonrasında sorun çözüldü. 2 yuvalı anakartta tek RAM kullanabiliyordu. 4 yuvalı anakart ile sadece iki yuvada kullanabiliyordu. Ancak o iki yuva da aynı harfli olduğu için dual channel kullanamamış. Sorunun işlemciden olduğunu çözdük.

Uzun lafın kısası, bir yerden ödünç alabileceğiniz uyumlu bir anakart varsa veyahut güvenilir bir bilgisayarcı tanıdığınız varsa başka bir anakartta uzay montaj yaparak test edebilirsiniz. Eğer sorun oradan değilse başka işlemci ile denenebilir. Denemek için yedek parça bulamazsanız önce işlemciyi sonra anakartı sırasıyla teknik servise gönderin. Eğer montajlı alınmış sistemse kasayı direkt satıcıya gönderin.

Not: Yukarıdaki mesajlarda yazan RAM'in anakartla veya işlemciyle uyumlu olmaması söz konusu değildir. Ancak XMP sorunu olabilir. Onu denedikten sonra benim anlattıklarımı dikkate alın.

Son düzenleme:
İşlemci stok hızlarda arkadaşlar. Oc falan anlayan biri değilim zaten. Aldığım her şeyi taktığım gibi kullanıyorum. Sadece ram için xmp açıyorum işte.

Arkadaşlar yeni aldığım ram bu:

Daha önce de şu rami kullanıyordum:

Ramler 3600 profile 2 de çalışıyor. Profile 1 de sorun yaşayınca bir de 2 e alayım dedim bugün. Testi öyle yaptım. Şu an evde test devam ediyor ben işe döndüm.
Artık kafayı yemek üzereyim. Bilgisayardan az çok anlarım ve sorunlarımı çözebiliyorum ama bu iş beni aştı gibi. İstanbul Üsküdar'a yakın güvenilir bir bilgisayarcı bilen varsa beni yönlendirebilir mi?

İşlemci stok hızlarda arkadaşlar. Oc falan anlayan biri değilim zaten. Aldığım her şeyi taktığım gibi kullanıyorum. Sadece ram için xmp açıyorum işte.

Arkadaşlar yeni aldığım ram bu:

Daha önce de şu rami kullanıyordum:

Ramler 3600 profile 2 de çalışıyor. Profile 1 de sorun yaşayınca bir de 2 e alayım dedim bugün. Testi öyle yaptım. Şu an evde test devam ediyor ben işe döndüm.
Artık kafayı yemek üzereyim. Bilgisayardan az çok anlarım ve sorunlarımı çözebiliyorum ama bu iş beni aştı gibi. İstanbul Üsküdar'a yakın güvenilir bir bilgisayarcı bilen varsa beni yönlendirebilir mi?

Tamam 2 ramde farklı ama iki RAM'inde kullandığı IC (bellek çipi) Samsung C die. Problem Samsung C die da zaten. Dediğim gibi XMP açtıktan sonra ram frekansını manuel olarak 3533 ya da 3466 ya aldıktan sonra test yap. Ve samsung C die çipler yüksek sıcaklıklarda error verebiliyor. Kasa içi hava akışı nasıl?

Tamam 2 ramde farklı ama iki RAM'inde kullandığı IC (bellek çipi) Samsung C die. Problem Samsung C die da zaten. Dediğim gibi XMP açtıktan sonra ram frekansını manuel olarak 3533 ya da 3466 ya aldıktan sonra test yap. Ve samsung C die çipler yüksek sıcaklıklarda error verebiliyor. Kasa içi hava akışı nasıl?
Abi msi center ile kontrol ediyorum. Sıcaklıklar düşük gözüküyor hep. Anormal bir durum yok. Şimdi derece söyleyemem hatırlamıyorum ama..

Battlecruiser Xpg gibi gayet iyi bir kasam var. Akşam dediğin gibi frekans düşürüp deneyeceğim

Abi msi center ile kontrol ediyorum. Sıcaklıklar düşük gözüküyor hep. Anormal bir durum yok. Şimdi derece söyleyemem hatırlamıyorum ama..

Battlecruiser Xpg gibi gayet iyi bir kasam var. Akşam dediğin gibi frekans düşürüp deneyeceğim
Önemli olan ram sıcaklığı. Ramler stress testi altında 45 dereceyi geçerse error vermeye başlar.(Samsung c die için geçerli bu). Eğer ram sıcaklığı sensörün yoksa dediğim gibi frekansı düşür dene error alacak mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı