Memur maaşı yeterli midir?

Okulda ki öğretmenler bizim okulumuzda böyle.

Net diyorum öğretmen var öğretmen var. Kimi performansımızı yetersiz ücret etkiliyor der kimisi de dağ bayır demeden öğrencisine ulaşır.
Öğretmen maaşı nedir bilmiyorsanız sadece okul bahçelerindeki öğretmen arabalarına bakın.

Memurluğun güzel yanlarından biri kendisine zaman ayırabilmesidir. Kendine ayırdığı zamanla kendini geliştirse o işten kurtulup daha yüksek kariyere sahip olabilir. Genelde 4 kişilik aile için yeterli olur fakat İstanbul İzmir gibi yerlerde kiralardan dolayı sıkıntı çekilebilir.

Net diyorum öğretmen var öğretmen var. Kimi performansımızı yetersiz ücret etkiliyor der kimisi de dağ bayır demeden öğrencisine ulaşır.
Öğretmen maaşı nedir bilmiyorsanız sadece okul bahçelerindeki öğretmen arabalarına bakın.
Matematik hocam vardı liseden devletten aldığı maaş kadarda özel derslerden alırdı ama tabii ki çok sağlam bir öğretmenlik geçmişi vardı dershanecilik vs.

Maaşları umurumda değil, kendilerini yetiştirmeleri gelişmeleri önemli. Söylemesi ayıp Canlı Ders'te "Ders bitsede kurtulsam" modundalar, sorduğumuz soruya görüldü atmaları derste ben sordukları soruya cevap vermeyince de çıldırıyorlar iyi oluyor, bazı öğretmenlerimiz ise fevkalede ilgili.

İlk yıllarda memur maaşı tatlı geliyor ama ileride evlilik+araba satın almak+ev satın almak gibi gerçeklerle yüzleşince durum değişiyor. Aileden ekstra gelir varsa orası ayrı.

Türkiye'de refah içinde yaşamak için 20.000 TL maaş alman gerekiyor ortalama ev 600.000 TL araba 300.000 bilgisayar 10.000... Bu şartlar altında refah içerisinde yaşamak mümkün değil.
Ekonomi kısmını geçtim bir ülkenin refah seviyesini belirleyen şey para değil çalışma saatleridir. Türkiye'de çalışma saatleri de aşırı fazla.

Öğretmen için okuldan sonra özel ders vs. gibi durum da pek sürdürebilir değil. Yoğunluktan sabah fermuarın açık kalmışsa akşam yatarken de o halde olabiliyorsun. Ömrün zombi gibi geçiyor. Bir öğretmenin dinazor olmaması, kendini geliştirebilmesi için boş zaman ve para lazım. Sabah akşam ders vererek o güne kadar aldığını size veriyor. Keseden yiyor, ne kendine ne de size güncel şeyler veremiyor.

Türkiye'de refah içinde yaşamak için 20.000 TL maaş alman gerekiyor ortalama ev 600.000 TL araba 300.000 bilgisayar 10.000... Bu şartlar altında refah içerisinde yaşamak mümkün değil.
Ekonomi kısmını geçtim bir ülkenin refah seviyesini belirleyen şey para değil çalışma saatleridir. Türkiye'de çalışma saatleri de aşırı fazla.
Aslında şu an okuduğum bölüm Tıbbı görüntüleme teknikleri. İş gereği radyosyana maruz kalındığı için 3 günde 1 çalışılıyor. Yani fazlaca zamanım olacak. Bu zaman içerisinde de ilgili olduğum konularda kendimi yetiştirmeye çalışacağım.

Bence lüks hayat için çok çalışmalı insan üniversite çoğu zaman yetmez.
Her üniversite okuyan lüks hayat yaşasaydı zaten İstanbul'un Dubai'den farkı olmazdı :D. Bence lüks hayata zaten gerek de yok. Rahat bir hayat en iyisi. Sevdiğin bir işte çalışacaksın, bir evin ve araban olacak, bir hobin varsa onu da yapacaksın ve bu sırada "Ay sonu gelir mi acaba?" diye düşünmeyeceksin. Öyle 3 araba, iki yazlık yanına da kışlık, deniz manzaralı dubleks ev falan hep fazla ve gereksiz. Bence en fazla aile arabasının yanına bir tane de spor araba, o da benim için. Başkası için de 3090'lı sistem olur o fazlalık :).

Geri
Yukarı