Merak Edenlere: Makine Dili

Hasan123123123

Femtopat
Daha fazla  
Kanka olay elektronik hani 4. sınıfta fende görüyorsun ya heh işte oradaki olan girdi 1 çıktı ise 0 senin bu olayı anlayabilmen için elektronik devreleri en kolayından 1-2 yıl kurcalayıp, 1 tık zorlaştırıp 1 yıl sonra da 1 tık 1 tık diye diye 10 yılda çözmen gerekiyor.

Neyse konudan çıkmadan anlatayım olayı şimdi bir normal pil kablo ve lamba devresi düşünmeni istiyorum, en basitinden şimdi buradaki pilin içinde bir elektrik var bu elektrik bize geliyor yani 1 sonra buradan pilden çıkıyor yani 0 şimdi biz 10 yazdık, bu 10 her zaman bir makine kodunun başındadır çünkü bir elektrik var elimizde, biz onu veriyoruz yani girdi oluyor, yani 1 sonra ise çıktı oluyor yani 0.

Şöyle şimdi bizim ilk önce elektrik geliyor yani 10 sonra işlemciden çıkıyor 0 veya buradan başka bir yola gidecek ise 1 oluyor bunu anladın şimdi siyah ekran nasıl yahu demeyin çünkü en başta "o da yoktu" nasıl yoktu şöyle şimdi elektrik geçirmeyen bir madde düşün biz bilgisayarın içindeki kablolardan bir kaçını bunla tıkayınca "100110101010101000101010001010001010100010100101010010100001011111101000100101010" bunun gibi saçma değil de 100 0101001100 gibi bir kere çalışan ama mantıklı kodlar ortaya çıkar. (Salladım kodu.) Yani elektriğin nereye gittiğiyle alakalı olay. İşte bu yolları kapama falan normal elektronik bir de sen işlemci diye bir şey üret, senin her bastığın tuşuş bir elektrik sinyali olarak algılıyor ve buna göre farklı bir yöne doğru yapıyor hareketini olay sadece bundan ibaret durumda bizim fareye tıklamamız bir elektrik sinyali oluyor. Mesela benim bu yazıyı yazmam bilmem kaç elektri sinyalidir belki ya da ekranımızın kapanmaması ya da kapanması hepsi bu kodlardan ibaret. Şu an bilgisayarın açıksa elektrik algılanıyor ve ona göre kapanmama işlemini yapıyor. Yani tüm olay girdi çıktı, true, false.

Başlığı makine dili nasıl anlatılmaz diye değiştirmek unutulmuş sanırım.

Özet: Sıfır ve birler elektriğin varlığı ve yokluğunu ifade eder. İşte öyle çalışıyor.
Gerçek: Hangi makine olduğuna göre bile değişmekle başlayan, hiç de kısa olmayan bir yolculuk.

Ayrıntılı merak ediyorsanız ki vatandaşa herhangi bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz.

Başlığı makine dili nasıl anlatılmaz diye değiştirmek unutulmuş sanırım.

Özet: Sıfır ve birler elektriğin varlığı ve yokluğunu ifade eder. İşte öyle çalışıyor.
Gerçek: Hangi makine olduğuna göre bile değişmekle başlayan, hiç de kısa olmayan bir yolculuk.

Ayrıntılı merak ediyorsanız ki vatandaşa herhangi bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz.

Hocam konuyu açan kişinin 5 mesajı var. Bu tavrınız biraz sert gibi geldi. Foruma karşı önyargı yaratabilir @Hasan123123123 adına.

Hocam konuyu açan kişinin 5 mesajı var. Bu tavrınız biraz sert gibi geldi. Foruma karşı önyargı yaratabilir @Hasan123123123 adına.
Bilgi mesaj sayısı ile mi ölçülüyor? Clickbait başlıktan başka bir içerik göremiyorum ben bu konuda. Word programına göre 276 kelime olan metni özetleyip 12 kelimeye düşürdüm. Konuyu özetledim. Kendi düşüncesi 12 kelime ile ifade edilebilecekken insanların vaktini çalan, öğrenme hevesini kıran bir konudan başka bir şey görmüyorum ben.

Kırıcı olmak istediğimde neler yapabileceğimi gayet iyi biliyorum. Bunlar bence gayet yapıcı. Ana fikir de şu. İnsanların vaktini çalmak kötü bir şeydir. Bilmediğimiz, hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımız şeyler hakkında insanlara bilgi verici gibi görünen konuşmalar yapmamalıyız.

Kanka olay elektronik hani

Şaka yapıyorsun. Ben Mitekondride ATP tüketimi sonucu 0'lar 1'lere dönüşüyor sanıyordum. Hatta Krebs döngüsü de compiling işte ya, heh tamam. Hatırladım şimdi. :)

Oksidatif fosforilasyonla da 1'ler 0'lara dönüşüyordu değil mi. :)

Kanka olay elektronik hani 4. sınıfta görüyorsun ya heh işte oradaki olan. Girdi 1 çıktı ise 0. senin bu olayı anlayabilmen için elektronik devreleri en kolayından 1-2 yıl kurcalayıp, 1 tık zorlaştırıp 1 yıl sonrada 1 tık 1 tık diye diye 10 yılda çözmen gerekiyor.

Ne kullanıyorsan bize de ver.

Yeni konular

Geri
Yukarı