Mercedes çok mu masraf çıkarır?

Skybluee

Zeptopat
Daha fazla  
Ehliyetimi manuelden yeni aldım araba almayı düşünüyorum 300k ya kadar bütçem var Mercedes A180'in 2013 modelini düşünüyorum ama Mercedes olduğu için kaza durumunda çok masraf çıkartır dedi biri onun dışında bu fiyat aralığında beğendiğim başka bir araba yok ama önerilere açığım hangisi bana daha uygun olursa ona bakacağım siz ne düşünüyorsunuz, Mercedes düşünmeli miyim, önerileriniz neler?

Benim dayımın arabasının ön camı kırıldı 3-4 bin TL masrafı var (2012 model mercedes)
Benim dayımın arabasının ön camı kırıldı 3-4 bin TL masrafı var (2012 model mercedes)
Sadece camı 3-4 bin TL

Yakıt, kullanım açısından çok masraf çıkarmaz. Bildiğim kadarıyla Renault motoru kullanılıyor, o modelde. Parça olarak da EURO/TL kuru bildiğiniz gibi. (Yan sanayi işin içine giriyorsa; durumlar değişir, tabii.)​

Dostum Mercedes, BMW tarzı arabaların vergisi de çok olur. Yakıt hariç hepsinde diğer markalardan daha fazla masraf çıkarır. Hani sonrasına ayırabilecek bir bütçeniz yoksa bence almayın.

Öncelikle ehliyetiniz hayırlı olsun. Mercedes düşünmenizin önünde bir engel yok. 2013 A180 güzel bir araç. Ama burada endişelenmeniz gereken kaza durumunda masrafın çok olması değil, arabanın temiz olması, bakımlarının düzgün ve serviste yapılmasına dikkat etmenizdir. Araca kasko yaptırırsınız ve kaza durumunda ne olacak derdinden kurtulursunuz ama mekanik bir arızada başınız çok ağrıyabilir.
Dostum Mercedes, BMW tarzı arabaların vergisi de çok olur. Yakıt hariç hepsinde diğer markalardan daha fazla masraf çıkarır. Hani sonrasına ayırabilecek bir bütçeniz yoksa bence almayın.
Vergileri markaya göre değil model yılı ve motor hacmine göre alıyorlar. 2013 Mercedes A180'nin vergisi 2021 Renault Megane'dan çok daha az.

Kazada her arabanın masrafı olur ve evet yedek parçası pahalı olduğu için de Mercedes benzeri markaların tamiri daha masraflıdır ama "masraf çıkarmak" kavramı bence başka bir şey. Kronik sorunu olan bir araba "masraf çıkarır". Yoksa sıkıntısı olmayan bir araba durduğu yerde yakıt, vergi & sigorta (burada motor hacmi de önemli) ve zamanla değişmesi gereken filtre vs. dışında niye masraf çıkarsın ki?

Parçasıyla birlikte asıl pahalı olan işçiliğidir. Bir renault araçta 6 vida olan yerde Mercedes'de 12 vida olabiliyor. Araba dediğimiz aletin bir çok parçası yıpranmaya bağlı olarak bozulabiliyor, değişmesi gerekebiliyor. Böyle durumlarda cebinizden çok para çıkar. En basitinden motor ve amartisör takozu, akslar, fren balatası, debriaj balatası, teker bilyası, fan müşürü, termik vb. parça zamanla değişmesi gerekir. Yağ ve filtre masrafı dışında ciddi bir rakam eder Mercedes gibi bir araç için.

2 yıl önce araba alırken bütçem aynı zamanda sevdiğim tek Mercedes olan 2011-2012 kasa CLS'e de yetiyordu. 2. el almaya cesaret edemedim. Premium markaların sorunlarının çözümü de premium oluyor, özellikle 2. elde o arabanın potansiyel masraflarını düşününce benim ardım yemedi o kadar parayı vermeye.

Öncelikle ehliyetiniz hayırlı olsun. Mercedes düşünmenizin önünde bir engel yok. 2013 A180 güzel bir araç. Ama burada endişelenmeniz gereken kaza durumunda masrafın çok olması değil, arabanın temiz olması, bakımlarının düzgün ve serviste yapılmasına dikkat etmenizdir. Araca kasko yaptırırsınız ve kaza durumunda ne olacak derdinden kurtulursunuz ama mekanik bir arızada başınız çok ağrıyabilir.

Vergileri markaya göre değil model yılı ve motor hacmine göre alıyorlar. 2013 Mercedes A180'nin vergisi 2021 Renault Megane'dan çok daha az.
Biliyorum arabanın yaşına göre değiştiğini de biraz yakın yaşlarda arabaları düşünerek söyledim. Ama gene de bence 2017-2018 leonlarla felan da denktir gibime geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı