Merkez bankası faiz kararı sonrası dolar ne olur?

AQLOT

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Arkadaşlar ben elimdeki 1000 doları sattım çarşamba (23 Kasım 2022) veya perşembe (24 Kasım 2022) merkez bankası toplantı yapacakmış sanırım o yüzden soruyorum düşerse iyi olur alırım sonra fırlar sanırım bilemiyorum bilen var mı acaba? Onu da Allah bilir, belki gerçek bir "ekonomist" vardır aramızda...

Banka bir önceki toplantıda politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 10,5 seviyesine çekmiş​

Dolar tahmini 19.50 ye kadar çıktığına göre 20 sınırına dayanır yavaştan. Yıl sonuna kadar yükselmeye devam edecek hocam birtten uçabilir ya da yavaş yavaş durmaksızın yükselebilir. Welcome to Turkey Server.

TCMB PPK toplantısı faiz kararı 24 Kasım 14:00'da açıklanacak. Benim beklentim yıl sonuna kadar politika faizinin %9'a çekileceği yönünde.

Tabii FED'in de faiz kararı da etkili hatta bizim faiz kararımızdan daha etkili çünkü piyasa yapıcı onlar biz değiliz. Kasım ayında FED'in 75 baz puan artırımı bekleniyor.

Bu iki durumda kuru artırmaya yönelik hamleler dolayısıyla beklenti kurun artması yönünde olacaktır. Ancak bu söylediklerim piyasanın nabzıdır her zaman farklı hamleler gelebilir dolayısıyla yatırım tavsiyesi değildir.

TCMB PPK toplantısı faiz kararı 24 Kasım 14:00'da açıklanacak. Benim beklentim yıl sonuna kadar politika faizinin %9'a çekileceği yönünde.

Tabii FED'in de faiz kararı da etkili hatta bizim faiz kararımızdan daha etkili çünkü piyasa yapıcı onlar biz değiliz. Kasım ayında FED'in 75 baz puan artırımı bekleniyor.

Bu iki durumda kuru artırmaya yönelik hamleler dolayısıyla beklenti kurun artması yönünde olacaktır. Ancak bu söylediklerim piyasanın nabzıdır her zaman farklı hamleler gelebilir dolayısıyla yatırım tavsiyesi değildir.
Bir ara 13'e düşmüştü ya onda satmamıştım ne yaptıkları belli olmaz bunların diye elimde patlamıştı satıp düştüğünde alsaydım paramın değerini daha iyi korurdum TR serverı zıt işliyor bu seferde yükselirse şaşmam

Bir ara 13'e düşmüştü ya onda satmamıştım ne yaptıkları belli olmaz bunların diye elimde patlamıştı satıp düştüğünde alsaydım paramın değerini daha iyi korurdum TR serverı zıt işliyor bu sefer de yükselirse şaşmam

Baştakinin ekonomi literatürüne ters argümanındaki ısrarı sonucu bu haldeyiz. Israrla halkı fakirleştirmeye devam ediyor, orta sınıf diye bir şey kalmadı TR'de. 7'den 70'e herkes paramı nasıl enflasyondan koruyabilirim derdine girdi. Bilgili bilgisiz herkesin borsa ve kripto piyasalarına girmelerinin sebebi tamamen bu yüzden. Ha girenlerin %90'ı tokatlanıp dönüyor orası ayrı mevzu.

Bunu yapacağına gitsin direk 0 indirsin. Görün sonra doları nasıl uzaya çıkıyor.

Katılıyorum. Faiz haramsa; %25'te de haramdır %13 ya da %1'de de. Ama sert bir şekilde indiremez, indirirse ne olacağını biliyor. Sonra yeni ekonomi politikası argümanını ortaya attılar ama uygulamadakiyle söylemlerin tutarlılığı yok çünkü bahsedilen ortam yok. Neyse şapkadaki tavşanlar bittiğinde enkazı göreceğiz.

Seçime alet etmek için en az %9.75'e indirecek sonra da faizi tek haneli rakama indirdik diye siyasal islam politikası yapacak. Benim tahminlerim bu yönde.

Büyük ihtimal Faiz düşüreceklerdir. Faiz düşürmeden bir kaç saat önce, TL değer kaybedip, dolar yükselmesin diye, yüklü miktarda dolar satarlar, kuru sabit tutarlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı