Merminin Aerodinamik Analizi

Burada yaptığım şey bir çeşit rüzgar tüneli denilebilir. Mermiyi hava içerisinde ses hızının 3 katı hızla hava içerisine koyuyoruz.
Bu programa yanlış mı diyorsunuz? :D
Dünyadaki en sağlıklı sonuçları veren program bu. Analiz programlarında doğrulama koyulur ancak bu program kendini o kadar iyi kanıtlamış ki doğrulama bile koymuyorlar. Zaten bu bölümde uzmanlaşan mühendisler tarafından yapılan bir program bu. Sizin uzmanlığınız nedir?
Uzmanlığımı henüz almadım ama fizik ile ilgileniyorum :D. Yine de merminin arkasında hava çöküşü gösterilmeliydi. Mantıksız mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten belli oluyor, belli yerlerdeki vakumlar.

Bu resimleri okumak için skalaya bakmak gerek. Görsel olarak çok bir şey ifade etmeyebilir.
Skala en solda, renk skalası.

Güzel bir çalışmaya benziyor, tabanca da kullanmış biriyim ama o grafikte neyi anlatmaya çalıştın anlamadım, herhangi bir silahın mermisi için inceleme mi?

Güzel bir çalışmaya benziyor, tabanca da kullanmış biriyim ama o grafikte neyi anlatmaya çalıştın anlamadım, herhangi bir silahın mermisi için inceleme mi?
Yaklaşık 38 kalibre, basit bir merminin, ses hızının 3 katı hızda giderken, havayı nasıl yardığı(aerodinamikliği) :) ve önünde, arkasında, çevrelerinde oluşturduğu basınç alanları.

Animasyon olarak koyabilsem çok daha güzel olacak ama nasıl yapacağım bilmiyorum. Video olarak kaydedip Youtube'a yüklemekten başka, gif olarak nasıl yapılır? Öğrenirsem, animasyon olarak koyacağım. Çok daha açıklayıcı olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mermiler yaklaşık olarak ses hızının 3 katı hızda gider. Bundan başka yazabilecek pek teorik bilgim yok :D

Eki Görüntüle 53822 Eki Görüntüle 53823

Çevresinde oluşturduğu basınç:

Eki Görüntüle 53824 Eki Görüntüle 53821

Havanın etrafındaki akışını gösteren animasyonu ekleyebilmem için bildiğiniz bir site, yöntem varsa, söyleyebilirseniz eğer animasyonuda koyabilirim.

National Geographic'in bu konularda belgeselleri var. Hatırlamıyorum ama belgesel arşivimde buna benzer bir sürü belgesel var faydalanılabilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı