MERNİS panel satan ve satın alanları bekleyen tehlike

Devletin bu gibi durumlara el atacağını düşünmüyorum. Şuan Discord,Youtube,ICQ,Telegram gibi platformlar MERNİS Panel ile dolu. APİ dediğimiz sistemle devlet loginlerinden kolayca veri çekilebiliyor açıklar sayesinde. Bu APİ'lerde para karşılığı satılıyor. Günlük,haftalık,aylık,yıllık ve sınırsız olmak üzere fiyatlandırıyorlar. Artık 13 yaşındaki bebe bile Youtube a MERNİS sorgu panel yazarak kolaylıkla panele ulaşıyor. Tek tuşla da 81 milyonun bilgilerine erişilebiliyor. Daha kötüsü bu veletlerin sorgulattığı TC,isimler ve telefon numaraları yöneticiler tarafından sitede log tutuluyor(kayıt altına alınıyor.) Yani sorgulattığınız kişiyi yöneticilerde görüyor. Sahte ihbar atarak polisleri meşgul ediyorlar. Türkiye'de belli başlı sağlam panel domainleri var aslında. Her ne kadar USOM domainleri kapatsada adminler 100 200 liraya yeni domain alabiliyor. Bide isim soyisim sorgudan oluşan sıradan panelleri kullanıp insanları tehdit eden 13-18 kitle :D. Görünce krizlere giriyorum. Sadece siteyle de kalmıyor beleş panel alıcam diye trojan yazılım kurup exe paylaşan ve bu yazılımları indirip rat yiyen Youtube bebeleride var. VPN açıyorum bana bişey olmaz diyen tiplerde kolaylıkla İP'leri log tutuyor. Araç,plaka,sigorta,işyeri,telefon numarası,aile,TC,seri no,sahte kimlik oluşturucu,2015 seçmen dataları,panel scriptleri vb. Bu çöplüğe devlet 2015'den hatta 2009 dan bu yana müdahele etmiyor.

Aynen öyle. 13 yaşındaki çocuğun benim T.C.'me kardeşlerime vesikama ulaşabiliyor sadece bende değil tüm Türkiye'nin bilgilerinden bahsediyoruz.

Selam,

Bazı Telegram kanallarında ve gruplarda, pek çok kişinin kabusu haline gelen MERNİS panellerine ilişkin yoğun bir takip yapılacağına ilişkin haberler dolanıyor.
Umarım doğruluk payı vardır. 81 milyon insanın tüm verilerinin tabiri caizse veletlerin ellerinde olması oldukça rahatsız edici.

Verilerin %70'inden fazlası local olarak çalıştırılmakta. Paneller kapatılsa da bitmez.

Umarım ufakta olsa bir katkısı olur. 13 yaşındaki çocukların ailelerinden ilgi görmediği için insanlara sarması can sıkıcı bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı