Mescid-i Aksa'nın hali ne olacak?

@Befehle nasıl yani? Benim bildiğim tarihte bu Araplar Osmanlıya isyan etti, İngilizler toprağı aldı, 2'ye böldü gitti. Araplar beğenmedi, İsrail'e saldırdı ve kaybetti. Sonra tekrar saldırdı, tekrar kaybetti. Bunlar yenildikçe de İsrail toprak aldı.
Devletin kurulmasını beğenmediler. Yoksa topraklarını satıyorlardı Yahudilere. O konuda hiçbir sıkıntı yoktu ta ki uyanana kadar.

Bunu en başta filistinli Arap'lara sormak gerek. Kendileri bizden ayrıldı. 1917'de Filistin'e giren İngiliz askerlerini alkış tutup kahraman gibi karşıladılar. Ha bir de kendileri yahudilere toprak sattılar. Hatayı biraz da kendinde aramak gerek. Başta sattığın toprağı bedavaya geri almaya mı çalışıyorsun?
filistini_haritadan_silmeye_calisiyorlar_1554706152_1318.jpg

Şimdi burada ilk haritaya İsrail devleti hariç yahudi yerleşimlerine okey derim çünkü oralar satılan topraklar. Madem istemiyordun bunları o zaman satmayacaktın topraklarını. Dedim ya hani başta sattığın toprağı bedavaya geri almaya mı çalışıyorsun? Ama diğer haritalara asla okey demem. Çünkü oralar resmen savaşlarla alınıp abluka edilmiş. Ve kötü muamele de var filistinli Arap'lara. Öte yandan diğer Arap ülkeleri zaten anlaştılar İsrail'le. Onlar sesini bile çıkarmaz.

Çünkü oralar resmen savaşlarla alınıp abluka edilmiş. Ve kötü muamele de var filistinli Arap'lara. Öte yandan diğer Arap ülkeleri zaten anlaştılar İsrail'le. Onlar sesini bile çıkarmaz.
İşte ben de diyorum ki o savaşları başlatanlar Araplar değil miydi? Benim baktığım kaynaklarda hep İsrail'e Araplar saldırıyor, İsrail bunları parçalıyor sonra da toprak alıyor.

İşte bunun tersi diye biliyorum ben olay. İsrail'e ilk saldıranlar hep Arapar oldu diye biliyorum.
Evet hocam tam olarak öyle diyebiliriz, Araplar'da milliyetçilik duygusu baş gösterdiği için Yahudileri istemediler.
Ve şimdi Filistinliler atalarının yaptığı şeylerin cezasını çekiyor.

1.filistin ermeni soykırımını tanıyan ilk devletlerdendir.
2.filistin Çin'in doğu türkistan politikalarına doğru ve yerinde demiştir.
3.filistin halkı 1.dünya savaşında binlerce askerimizi öldürüp esir düşenlerin de gözlerini oymuştur.
4.filistin mavi Vatan konusunda yunanistana destek vermiştir.

Doğu Türkistan'da nerdeydiniz?
Bu halkın İsrail'e karşı garezi var. 2 ana sebebi var:

1- İslam tarihinde yeri olan bölgeleri Ramazan gibi İslama göre mübarek olan aylarda yakıp yıkmaları.

2- Çoluk çocuğa, sivile gereksiz güç kullanımı.

3- Medyada bunların hızlı yayılması (Çin'e göre)

4- Gazla çalışan büyük bir kitle.

Aynen öyle ama İsrailin de arkası sağlamdı. O savaşları kaybetmelerinin sebebi de bu.
E tamam da hocam o zaman Doğu'nun devi tarafından (SSCB) büyük desteklendi Araplar, silah kullanmayı bilmedikten sonra askeri başarı olmadıktan sonra ne yapsınlar arkasındaki desteği?
Vietnamlılar Amerikalıları Sovyet silahlarıyla püskürttüler.

Aynen öyle ama İsrailin de arkası sağlamdı. O savaşları kaybetmelerinin sebebi de bu.
Hocam bakınca ben pek haksızlık olacak durum göremiyorum şahsen. Adamlara saldırmışlar, bunlar kazanmış ve doğal olarak da karşılık almışlar. Savaşı İsrail çıkarsa haklısınız da...

Yeni konular

Geri
Yukarı