Meslek hedefi olmayan birisi hangi bölümü tercih etmeli?

Hayır onu yapmıyorsun. İnternetten rastgele insanların şu iyi bu iyi demesini okuyorsun. Gideceksin üniversitelerin sitelerine müfredatlarına bakacaksın, hangi dersler olduğuna bakacaksın, hocalarının neler üzerine çalıştığına sonra gideceksin LinkedIn'e o bölümden mezun olanlar nerelerde çalışıyor neler yapıyor ona bakacaksın. Bölüm böyle araştırılır.

Bakın öğrendim işte. Ancak bana cephe alarak konuşmanız saçma oldu.

Kaç tane KPSS birincisinin atanamadigindan dolayi intihar ettiğinden haberin yok herhalde. Şansa da bağlı bir faktor. 32 yaşında 2 üniversite mezunu KPSS'den 85 almış arkadaşım bile atanamadı diyeyim sana...
Benden bu kadar.

Matematik için de bu geçerli mi?

Cephe almadım öyle anlaşıldıysam kusura bakmayın.
Sıkıntı yok hocam. Ben de özür dilerim.

Yazdığın mesleklerden bilgisayar müh. Harici hiçbiri sana uygun değil. Çünkü insan sevmeyi gerektiren meslekler. Bilgisayar mühendisliği kişiliğine uygun duruyor, diğerlerini seçmemen hen senin hem de başkaları için sağlıklı olur. Maddi açıdanda iyi bir bilgisayar mühendisi çok iyi kazanır. Hem evde, istediğin yerde çalışma gibi avantajları var.

Hocam insanlarla anlaşamama gibi bir durum yok sadece duygu konusunda sürekli mantığım ağır basıyor yanlış bir şey bu ama normal biriyim yani sadece fazla umursamazım.

Hocam öyle değil annemi umursuyorum neyse eğer merak ediyorsanız bu durumu anlattığım başka bir konu var.
Baktım konuya, anladim.
Hepsi. Bu yüzden dil önerdim. Kendini geliştir ve işinde başarılı ol burada değer gormeyebilir ama yurt dışında aranan kişi de olabilirsin.
Bak Celal Şengöre; ödüllü bir bilim adamı, bir şeyin onur üyesi ve ABD'de üniversite profesoruydu yanlış hatırlamıyorsam. Bu adam orada değer görürken TR insanı gömüyor.
Atatürk'e bak. Adam ülkeyi kurtardı dusmanlari bile tebrik ederken bizim insanlar beğenmiyor yine.
Yani doğduğun yer kaderin olmak zorunda değil, nasıl istersen.
Hocam insanlarla anlaşamama gibi bir durum yok sadece duygu konusunda sürekli mantığım ağır basıyor yanlış bir şey bu ama normal biriyim yani sadece fazla umursamazım.
Mantigin ağır basmasi güzel bir sey, muhtemelen sayisal bir beyne sahipsin. Illa herkes ailesiyle anlaşacak veya sevecek diye bir şey yok. Umursamazlık yeri geldiğinde duruma göre olmalı, gerektiği zaman sorumluluk almasını bileceksin özellikle kendi hayatında, yoksa çok mutsuz bir yaşam sürersin.

Sıkıntı yok hocam. Ben de özür dilerim.

Dediğim gibi karakteriniz bilgisayar mühendisliğine veya aklınızda varsa yazılımada uygun. Hastane, okul, adliye gibi ortamlarda sadece işimi yaparım geçerim olmuyor. Çünkü sizin değil başka insanların hayatını etkileyen meslekler. Yani karakterinizi analiz etmişsiniz zaten başka insanların hayatını etkileyecek meslekler yerine sadece işinize odaklanacağınız meslekler size daha uygun olur, daha başarılıda olursunuz.

Dediğim gibi karakteriniz bilgisayar mühendisliğine veya aklınızda varsa yazılımada uygun. Hastane, okul, adliye gibi ortamlarda sadece işimi yaparım geçerim olmuyor. Çünkü sizin değil başka insanların hayatını etkileyen meslekler. Yani karakterinizi analiz etmişsiniz zaten başka insanların hayatını etkileyecek meslekler yerine sadece işinize odaklanacağınız meslekler size daha uygun olur, daha başarılıda olursunuz.

Evet ama bilgisayar mühendisliği de çok yüksek değil mi?

Baktım konuya, anladim.

Hepsi. Bu yüzden dil önerdim. Kendini geliştir ve işinde başarılı ol burada değer gormeyebilir ama yurt dışında aranan kişi de olabilirsin.
Bak Celal Şengör'e; ödüllü bir bilim adamı, bir şeyin onur üyesi ve ABD'de üniversite profesoruydu yanlış hatırlamıyorsam. Bu adam orada değer görürken TR insanı gömüyor.
Atatürk'e bak. Adam ülkeyi kurtardı dusmanlari bile tebrik ederken bizim insanlar beğenmiyor yine.
Yani doğduğun yer kaderin olmak zorunda değil, nasıl istersen.

Mantigin ağır basmasi güzel bir şey, muhtemelen sayisal bir beyne sahipsin. Illa herkes ailesiyle anlaşacak veya sevecek diye bir şey yok. Umursamazlık yeri geldiğinde duruma göre olmalı, gerektiği zaman sorumluluk almasını bileceksin özellikle kendi hayatında, yoksa çok mutsuz bir yaşam sürersin.

Hocam dediğiniz gibi zaten sayısalcıyım. Türkçem hiç iyi olmadı. Matematik ve fene bayılırım. İşsiz kalacağımı düşünmesem matematik bölümü ya da yönetmenlik düşünürdüm. Bu ikisi benim arada bir hayal ettiğim meslekler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an için ilk 70.000. Hedef şöyle: Bilgisayar Mühendisliği, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Matematik Öğretmenliği, Matematik bölümü + Pedagojik Formasyon. Kafamda bu var.

@Booh of Wooh (bu sene gitmek istiyorum).
Tıp Fakültesi barajı: Sayısal ilk 50.000.
Diş Hekimliği barajı: Sayısal ilk 80.000.
Eczacılık barajı: Sayısal ilk 100.000.
Bunu bir kenara koyarsak Endüstri Mühendisliği bölümünü de araştırabilirsiniz.

Tıp Fakültesi barajı: Sayısal ilk 50.000.
Diş Hekimliği barajı: Sayısal ilk 80.000.
Eczacılık barajı: Sayısal ilk 100.000.
Bunu bir kenara koyarsak Endüstri Mühendisliği bölümünü de araştırabilirsiniz.

Ne? Hocam vakıf üniversitelerini dahil etmeyin. Yani sanırım öyle yaptınız.
Tıp 29k
Diş 43K
Eczacılık 61k

Geri
Yukarı